Биро за оперативну координацију органа обавјештајно безбједносног сектора (БОК) одржао је седму сједницу

Биро за оперативну координацију органа обавјештајно безбједносног сектора (БОК) одржао је седму сједницу, уз учешће министра унутрашњих послова Данила Шарановића и в.д. помоћника директора Управе полиције Лазара Шћепановића, на којој је разматрано више актуелних питања из надлежности органа обавјештајно безбједносног сектора.

БОК, разматрајући безбједносну ситуацију и континуитет безбједнонсих изазова доминантно условљен међусобним обрачунима високоризичних организованих криминалних група, истиче да је и двоструко тешко убиство почињено 6. новембра у Подгорици, у ком су оба страдала лица, као и лице које се сумњичи за непосредно извршење тешког убиства (а које је при том признало извршење претходног убиства што потврђују и докази), изашла из притвора због недоношења првостепених пресуда у року од три године, управо потврдило континуирана упозорења Бироа за оперативну координацију, између осталог и са сједнице у октобру мјесецу, да је један од кључних олакшавајућих фактора за дјеловање организованих криминалних група и усложњавање безбједносне ситуације недовољна ефикасност судских поступака, гдје усљед недоношења првостепених пресуда велики број оптужених лица за извршење тешких кривичних дјела и чланова организованих криминалних група излази на слободу, чиме се повећава број потенцијалних мета, али и потенцијалних извршилаца тешких кривичних дјела. 

С тим у вези, БОК апелује на хитно разматрање и усвајање измјена Законика о кривичном поступку са циљем повећања временског оквира у коме оптужено лице може боравити у притвору, али и цјеловитих измјена Законика о кривичном поступку, као и других системских закона, како би се створиле легислативне претпоставке за спрјечавање процесних злоупотреба и спровођење ефикасних и дјелотворних судских поступака. 

Биро је потенцирао и чињеницу неадекватног поступања правосудних органа приликом кршења мјера надзора изречених окривљеним лицима, због чега с обзиром на тренутну законску регулативу, Биро инсистира да се кроз област кривичног законодавства кршење мјера надзора нормира као обавезан основ за одређивање притвора, односно на начин који ће подразумијевати санкционисање окривљеног кроз нормирање кршења мјера забране као посебног кривичног дјела.

БОК је, уважавајући огромне напоре, уз бројне потешкоће, дефиците и изазове, указао органима обавјештајно безбједносног сектора на обавезу додатног интензивирања заједничких активности у вези са превентивним, обавјештајним и оперативним дјеловањем, усмјереним на спрјечавање извршења тешких кривичних дјела и пасивизирање дјеловања организованих криминалних група, уз обавезу континуираног мониторинга и предузимања активности и у односу на иностране криминалне групе.

У оквиру анализе остварених резултата, БОК је посебно похвалио резултате Управе полиције - Сектор за борбу против криминала и надлежних регионалних центара безбједности, који су остварени у току новембра мјесеца, који се односе на спрјечавање извршења и расвјетљавање више тешких кривичних дјела против живота и тијела – убиства и убистава у покушају, од којих су нека повезана са дјеловањем високоризичних организованих криминалних група, у склопу којих су процесуирана 24 лица, са посебним фокусом на промптно расвјетљавање двоструког убиства почињеног у Подгорици 6. новембра 2024. године. С тим у вези, БОК је исказао задовољство истрајношћу, упорношћу, залагањем и професионализмом полицијских службеника који су били укључени у реализацију овог веома сложеног и захтјевног задатка односно расвјетљвања, али и афирмисао постигнуте резултате на пољу борбе против економског криминала.

Биро је још једном афирмисао усвојене измјене и допуне Закона о унутрашњим пословима и поздравио финализацију активности МУП-а на имплементацији GRECO препорука и усаглашавању подзаконских аката, уз очекивање да ће током децембра мјесеца бити расписан јавни позив за пријем у радни однос у МУП/УП, што ће бити први корак ка рјешавању континуираног веома израженог кадровског дефицита.

Биро за оперативну координацију се упознао са спроведеним и планираним активностима у вези са ширењем система видео надзора јавних површина, активностима радне групе која ради на изради Нацрта закона о безбједности саобраћаја на путевима, као и активностима на имплементацији тестне верзије система стационарних радара. БОК се упознао и са извјештајима о раду међуресорних радних тимова, а размотрене су и иницијативе за формирање нових, као и низ других питања из надлежности Бироа.

С тим у вези, Биро је сходно одредбама Закона о основама обавјештајно безбједносног сектора, образовао међуресорни радни тим који ће бити задужен за планирање и реализацију EMPACT оперативних активности, координираних од стране EUROPOL-а, којим ће се по први пут реализацији ових активности приступити са међуресорног нивоа, чиме ће се поступање органа обавјештајно безбједносног сектора ускладити са политикама EUROPOL-а и пружити пуни допринос испуњавању захтјева из преговарачког погавља 24.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?