Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар правде Мираш Радовићи министар унутрашњих послова Иван Брајовић учествовали у раду Форума “ЕУ-Западни Балкан”

Објављено: 24.11.2010. 19:28 Аутор: Биро

Министар правде Мираш Радовић и министар унутрашњих послова и јавне управе Иван Брајовић предводили су делегацију Црне Горе на традиционалном годишњем Форуму министара правде и унутрашњих послова “ЕУ-Западни Балкан”, који је јуче и данас одржан у Бриселу.

Током боравка у Бриселу, министри су разговарали са високим званичницима Европске комисије - генералним директором у Дирекцији за унутрашње послове Франсоаз Ла Бај, директором за Западни Балкан у Дирекцији за проширење Пјером Мирелом и директором за унутрашњу безбиједност у Генералном директорату за унутрашње послове Рајнхардом Прибеом.

Представници Европске комисије охрабрили су Црну Гору да настави са испуњавањем обавеза које предстоје отварању преговора о чланству у ЕУ и изразили жељу да пруже савјетодавну и експертску подршку нашим институцијама у том процесу.

Учествујући у раду Форума на тему „Независност правосуђа“, министар Радовић је истакао да смо кроз Мишљење Европске комисије о апликацији Црне Горе за чланство у ЕУ, добили препоруке уз навођење одређених слабости, које ћемо у даљем процесу европских интеграција отклањати у тијесној сарадњи са Европском комисијом и уз пуну посвећеност остваривању европских стандарда на успоставлајњу независног и ефикасног правосудног система. „Јачање независности правосуђа биће један од циљева Акционог плана за испуњење препорука Европске комисије Црној Гори, у коме ћемо посебан нагласак ставити на већу транспарентност процедура у избору, напредовању и одговорности носилаца правосудне функције, као и на потребу да се носиоци правосудне функције бирају искључиво на основу професионалних заслуга“, рекао је Радовић.

Подсјећајући да Судски и Тужилачи савјет обезбјеђују самосталност и независност судства и тужилаштва, Радовић је нагласио да се персонална независност правосуђа остварује кроз сталност судијске функције, као и кроз законску норму да судије и државни тужиоци не могу бити чланови политичких организација, те да уживају функционални имунитет, по којем судија и државни тужилац не могу бити позвани на одговорност за изражено мишљење и гласање у свом раду, нити могу бити притворени без одобрења Судског, односно Тужилачког савјета.

Министар је нагласио да је материјални положај носилаца правосудне фунције, као гарант њихове независности и самосталности, ојачан кроз зараде у правосуђу, а када је ријеч о финансијској независности правосудних органа, средства за рад судова и државног тужилаштва обезбјеђују се у посебним раздјелима Буџета који Влади предлажу Судски и Тужилачки савјет, а предсједници тих савјета имају право учешћа на сједници Скупштине када се расправља о Буџету.

“Независно правосуђе се сматра крајњим и најважнијим гарантом демократског функционисања институција на националном, европском и међународном нивоу, због чега је за Владу Црне Горе од стратешке важности у даљем процесу европских и евроатланских интеграција. Стални су напори црногорске власти да се достигне што већи степен независности правосуђа, јер смо свјесни да само независно правосуђе може бити гарант поштовања, остваривања и заштите људских права и слобода“, закључио је Радовић.

Министар правде упознао је учеснике Форума и са црногорским достигнућима на плану јачања међународне правне сарадње. Говорећи у оквиру сесије “Сарадња у кривичним стварима и екстрадиција”, министар је истакао да међународна кривичноправна сарадња између држава мора бити све отворенија и тјешња, а међународни уговори који уређују те односе све бројнији, чему доприносе и све развијенији облици тешког криминала.

Као примјер добре сарадње правосудних органа двије земље у кривичним стварима, Радовић је навео успјешну кооперацију црногорских и италијанских полицијских и правосудних органа, која је имала за резултат спровођење истраге у Црној Гори уз лишење слободе Душка Шарића, брата Дарка Шарића који је у Републици Србији оптужен за милионски шверц наркотика у афери познатој као “Балкански ратник”. “То је примјер како правосудни органи двије државе, у којима постоји несумњива политичка воља да сарађују у борби против криминала, могу за кратко вријеме да размијене информације и на обострано задовољство реализују начело “изручи или суди”, навео је Радовић.

Говорећи о закључењу билатералних уговора о изручењу са Хрватском и Србијом, министар је истакао да је Црна Гора спремна да позове и друге државе региона на закључивање билатералних уговора, који ће обухватати механизме за непосреднију правосудну сарадњу. “Овом приликом позивам све државе региона да будућу сарадњу усмјеримо у правцу размјене искустава, како би се што ефикасније користили сви институти међународне правне помоћи. Сматрам да треба што више користити институт уступања кривичног гоњења ако нема услова за изручење сопствених држављана, јер примарни циљ борбе против криминала је да криминалци не избјегну кривичну одговорност. Исто тако, ако имамо правоснажне осуде против држављана друге државе, треба јачати примјену института признања и извршавања судских одлука у државама чији су држављани”, закључио је министар.

На маргинама Форума, министри Радовић и Брајовић разговарали су са колегама из региона о унапређењу билатералне и мултилатералне сарадње у области правде и унутрашњих послова.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?