Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар правде Мираш Радовић на Конференцији министара правде земаља - чланица Савјета Европе у Истанбулу

Објављено: 25.11.2010. 23:00 Аутор: Биро
Министар правде Мираш Радовић учествује на конференцији министара правде земаља чланица Савјета Европе, која се од 24- 26. новембра одржава у Истанбулу. Осим министара, у раду конференције учествују највиши званичници Савјета Европе и Турске и предсједавајући одбора и правних механизама СЕ. У раду конференције учествује и државни заступник Црне Горе пред Европским судом за људска права Зоран Пажин.

Конференција је посвећена модернизацији правосуђа у ИИИ миленијуму, а подијељена је у двије сесије: »Транспарентност и ефикасност правосуђа« и »Затвори у данашњој Европи«.

Говорећи на отварању 30-те конференције, министар Радовић је подсјетио на стару правну максиму, која каже да је одложена правда – скраћена правда. “И ако знамо да правде нема без слободе, слободе без права, а права без суда, онда је ефикасно поступање правосуђа цондитио сине qуа нон остварења овог правног идеала савремених демократија”, изјавио је министар.

Кад је ријеч о ефикасности и транспарентности правосуђа, он је истакао да је Црна Гора, као друштво засновано на европским вриједностима и држава која тежи пуноправном чланству у Европској унији, посвећена унапређењу правосудног система у свим димензијама његовог функционисања, а јачање ефикасности правосуђа један је од кључних циљева реформе. “Колико смо били успјешни у досадашњем току тог процеса, рекла је Европска комисија у Мишљењу о апликацији Црне Горе за чланство у Европској унији. Међутим, нијесмо се понијели похвалама Комисије, већ њене препоруке доживљавамо као добронамјерне партнерске смјернице за даље јачање правосудног система, владавине права и правне државе. Када Савјет ЕУ донесе одлуку о додјељивању статуса кандидата, што очекујемо у сљедећем мјесецу, отвара се нова страница у интеграционој агенди наше државе: задаци постају тежи, послови сложенији, рад интензивнији, а одговорност већа”, рекао је министар.

Нагласивши да Црна Гора спремно дочекује нове обавезе, јер је створила претпоставке за даље унапређење правосудног система, Радовић се осврнуо на главне реформске захвате, посебно на Законик о кривичном поступку, рјешавање судских заостатака, Закон о извршењу, алтернативно рјешавање спорова, међународну правну сарадњу и на питање транспарентности рада правосудних органа и медијског извјештавања из суднице.

На конференцији је оцијењено да готово у свим европским државама постоје очигледни недостаци у функционисању затворских система и потреба да се они превазилазе, између осталог, и кроз одређивање адекватних буџета.

Говорећи на ту тему, министар Радовић је истакао да су у претходне три године предузимане, између осталог, и активности на унапређењу свих компоненти функционисања затвора у Црној Гори - од јачања механизама за промоцију и заштиту људских права притворених и осуђених лица, до обуке и едукације кадра у Заводу за извршење кривичних санкција.

„У врху приоритета Министарства правде и Владе Црне Горе у наредном периоду биће даље јачање система кривичних санкција, у циљу достизања савремених стандарда. У том циљу, сачинићемо акциони план који ће третирати све аспекте тог система, са нагласком на квалитет третмана лица лишених слободе. Бићемо усмјерени на активности које задовољавају све захтјеве у третману лица лишених слободе, као и на афирмацију процедура које су алтернатива лишењу слободе, те на сарадњу затворске установе са привредним друштвима у циљу радног ангажмана затвореника и њихове правилне ресоцијализације и на друге активности које воде новом квалитету затворског система”, најавио је министар.

Радовић је казао да ћемо се у Црној Гори трудити да се постигне равнотежа између извршења кривичних санкција и поштовања људских права, да се афирмишу алтернативне санкције и стварају услови за испољавање креативности и друштвене корисности сваког лица лишеног слободе.

На Конференцији у Истанбулу биће усвојене резолуције о модерном, транспарентном и ефикасном правосуђу, затворима у данашњој Европи и о заштити личних података и приватности у трећем миленијуму.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?