- Влада Црне Горе
Обраћање предсједника Владе Црне Горе Мила Ђуканов...
Обраћање предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића поводом свечаног отварања Дома старих у Бијелом Пољу
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
ОБРАЋАЊЕ ПОВОДОМ СВЕЧАНОГ ОТВАРАЊА СТАРАЧКОГ ДОМА У БИЈЕЛОМ ПОЉУ
Даме и господо,
Драги пријатељи,
Задовољство ми је да вам се обратим поводом свечаног отварања Старачког дома у Бијелом Пољу.
Овај савремени објекат, површине преко 6,000 м2 корисне површине, изграђен је у партнерству Владе Црне Горе и Општине Бијело Поље. Подсјетићу да смо из Буџета Црне Горе опредијелили 2.1 милион € за ову намјену. Дом је саграђен у складу са савременим стандардима у области заштите старих лица. То се односи и на квалитет услуга, које се темеље на најновијим сазнањима и достигнућима у области геронтологије, психологије, социјалног рада, уз уважавање посебности сваког корисника. У Дому ће моћи да борави 230 лица о којима ће бринути око 100 запослених. На овај начин, у значајној мјери, задовољићемо потребе за овом врстом збрињавања старих особа, не само у Општини Бијело Поље, већ и на подручју сусједних општина сјеверног дијела Црне Горе.
Даме и господо,
Хуманост једног друштва најбоље се огледа кроз мјеру социјалне бриге за људе који су животни вијек провели уграђујући га у темеље своје заједнице. И то посебно на овим нашим балканским просторима, гдје се углавном није живјело ни превише лагодно, ни превише безбједно. Овдје бих указао на још једну важну чињеницу, која додатно добија на тежини ако желимо да промишљамо на дуги рок. Као и у већини земаља, и у Црној Гори убрзава се процес старења становништва. Око 17% наше популације је старије од 60 година, а око 12% преко 65 година. Биљежи се и тренд раста броја становника старијих од 80 година живота. Добро је да се људски вијек на овим просторима продужава. Али, овакве промјене утицаће веома много на промјене у традиционалном начину живота у Црној Гори и креираће додатне потребе да се осмисли квалитетан облик заштите становника у трећем животном добу.
Овај савремени пројекат је још један важан доказ посвећености Владе равномјернијем развоју инфраструктуре, као претпоствке за бољи квалитет живота свих наших грађана. Такође, и опредјелјенја да и подршку оваквог карактера, колико год је могуће, праведно распоредимо. Подсјетићу да смо у овој години реконструисали и адаптирали објекте у ЈУ Дому старих "Грабовац" у Рисну, затим павиљон А у Заводу "Комански мост", као и објекат Дјечји дом "Младост" Бијела и започели изградњу нових објеката ЈУ Центар за дјецу и младе "Љубовић". Иако смо се и у Црној Гори суочили са ефектима глобалне економске кризе, повећали смо и пензије за 7,5% у 2009. и за додатних 4,5% у 2010. години.
Дозволите да овом приликом укажем и на основне принципе Владине Стратегије развоја социјалне заштите старих лица 2008-2012, којом смо трасирали будуће правце развоја заштите старих лица:
– Стара лица се третирају као активни учесници развоја друштва;
– Уважавање феномена старења у свим аспектима политике развоја друштва, које обезбјеђује квалитетнији, свестранији и ангажованији однос према питањима старења становништва;
– Посвећивање пуне пажње развоју различитих видова подршке породици и помоћи старим лицима у њиховом животном окружењу. Циљ је да се омогући да стара лица, угрожена неповољним животним околностима, остану у свом домаћинству и познатом окружењу ако је то могуће до краја живота или док им се у тим околностима не угрози опстанак, односно све док им није потребна додатна социјална заштита;
– Стално подстицање друштвене интеграције старих лица.Такође, побољшање њиховог друштвеног положаја и стварање позитивне климе и разумјевање проблема старости као стања, старења као процеса и старих лица као добне групе;
– Изградња интегралног концепта, укључујући координацију и сарадњу у пружању услуга социјалне и здравствене заштите старих лица, нарочито у сеоским и брдско-планинским подручјима.
Истовремено, у реформи овог система и његовој имплементацији у пракси водиће се рачуна да се спријечи зависност корисника од социјалних служби. Да би се то постигло, развијаћемо услуге, односно сервисе који подржавају живот у заједници – дневне центре, помоћ и њега у кући, хранитељство, клубове за стара и одрасла лица, службе за пружање психосоцијалне подршке, организовати услуге исхране, различите моделе становања уз подршку и др.
Ово су наши планови и кораци које желимо да предузмемо како би црногорско друштво учинили квалитетнијим, хуманијим и сретнијим.
Уважени садашњи и будући корисници Дома,
Надам се да су све наведене активности потврда друштвене одговорности и свијести Владе Црне Горе о важности социјалне политике, у оквиру које посебно пажњу усмјерава према најстаријој популацији. То није био, нити је сада, диктат доброг васпитања, нашег традиционалног моралног склопа или политичких напора, већ наше искрено опредјељење, да бригу о вама не сметнемо с ума ни у временима бројних обавеза, одговорности и великих изазова на путу даљег европског развоја Црне Горе.
Друштвена одговорност се односи на све чланове заједнице! То значи да морамо водити рачуна о заједничкој будућности свих градјана Црне Горе. Зато предузимамо кораке у правцу прензионе реформе, који нису безболни, пријатни или популарни. Али, Влади на чијем сам челу једноставно није запало да води популарну (или популистичку) политику. Ми водимо одговорну политику! Таква политика нам је широм отворила врата Европе за све наше грађане.
На крају, желим још једном да вас увјерим да ћемо с дужном пажњом наставити и даље да вреднујемо чињеницу да без вас и ваше Црне Горе, не би било ни ове данашње. Наставићемо да развијамо наше друштво као цјелину, корак по корак, јер другачије нити можемо, нити је могуће (имамо могућности).
У то име, уз задовољство да потврђујемо визију развоја у једној важној области, каква је социјална заштита и нарочито брига о старијој популацији, нека стандарди који су постављени градњом овог објекта буду добар модел, који ће се примјењивати и у другим црногорским градовима.
Желим Вам да проводите здраве и сретне дане у Вашем новом дому!
Захваљујем на пажњи.
Бијело Поље, 1. децембар 2010.