Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић учествовао на округлом столу “Положај особа са инвалидитетом у Црној Гори”

Објављено: 03.12.2010. 21:41 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
- Округли сто “Положај особа са инвалидитетом у Црној Гори” –
Хотел “Црна Гора”, Подгорица, 3. децембар 2009. године-

Др Суад Нумановић, Министар рада и социјалног старања
Предсједник Савјета за бригу о особама са инвалидитетом

Уважене даме и господо,

Користим ову прилику да вам честитам 3. децембар – Међународни дан особа са са инвалидитетом, и вама и вашим породицама пожелим све најбоље у будућем животу и раду.

Статистика показује да пола милијарде људи у свијету живи са инвалидитетом, да сваки десети Европљанин има неку од неспособности, а процијењује се да у Црној Гори, од укупног броја становника, има око 10% особа са инвалидитетом. Имајући ово у виду, несумљиво је да је социјално, политичко, економско и правно питање особа са инвалидитетом истовремено и национални и глобални проблем.

Уочавајући властиту одговорност за судбину свих категорија вулнерабилних група, Влада Црне Горе, истиче потребу посебне и додатне пажње према дјеци са сметњама у развоју и одраслима са инвалидитетом, што је предмет рада више ресора: образовања, здравства, запошљавања, социјалне заштите. У рјешавање ових проблема све више се укључују и представници локалних заједница тако да је реализован велики број пројеката управо у партнерству владиних институција, локалних заједница и представника НВО сектора, уз подршку међународних партнера.

Овом приликом истичем неке од активности које су у протеклом периоду реализоване у циљу рјешавања проблема ове популације и стварања бољих услова за самосталан живот и рад. Осим, Стратегије за интеграцију особа са инвалидитетом, за период 2008. до 2016. године усвојен је и нови Акциони план за њену реализацију за период 2010 - 2011. године. Такође је усвојена и Стратегија инклузивног образовања у Црној Гори. Донијети су: Закон о кретању особа са са инвалидитетом уз помоћ пса водича, Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, Закон о изградњи објеката, Закон о повластици на путовање лица са инвалидитетом и Закон о ратификацији Конвенције УН о правима особа са инвалидитетом са Опционим протоколом. Свакако је неопходно наставити са пуном имплементацијом рјешења из ових докумената, јер ће једино на тај начин свако препознати свој дио обавеза када су особе са инвалидитетом у питању.

Овом приликом посебно желим да истакнем наше заједничке резултате који се односе на заштиту дјеце са сметњама у развоју. Отварањем дневних центара установили смо нови сервис подршке дјеци са сметњама у развоју на локалном нивоу у оквиру кога се дјеци пружају специјализоване услуге: физиотерапеута, логопеда, психолога, и других стручњака са циљем унапрјеђења њихових способности и постизања што већег степена социјалне инклузије. Дневни центри представљају подршку и породицама дјеце са сметњама у развоју. Прва искуства Дневног центра за дјецу са сметњама у развоју у Бијелом Пољу, који је отворен у јуну 2004. године, су охрабрила родитеље у другим градовима да траже исту могућност за своју дјецу. Такође, треба напоменути да је поред дневног центра у Бијелом Пољу, почео са радом и дневни центар у Никшићу, Пљевљима и Улцињу. У завршној је фази изградња објеката дневних центара у Беранама, Мојковцу, Плаву, Херцег Новом, Рожајама, Бару, као и на Цетињу. Отварање дневних центара у сљедећим општинама: Подгорица, Будва, Котор, Тиват, Даниловград, Колашин, Андријевица, Шавник, Жабљак, Плужине зависи од броја дјеце у тим општинама, као и потреба локалних самоуправа. Ми у Министарству рада и социјалног старања и даље ћемо наставити да подстичемо и пружамо подршку како би смо постигли циљ да у свим општинама Црне Горе имамо дневне центре.

Као значајног партнера у свим активностима које се односе на заштиту дјеце са сметњама у развоју и особа са инвалидитетом препознали смо невалдине организације које се баве овом проблематиком, а које имају капацитета да реализују квалитетне пројекте на добробит дјеце са сметњама у развоју и особа са инвалидитетом.

Запошљавање лица са инвалидитетом је један од приритета којим ћемо се бавити и у наредном периоду. Успостављен је законодавни оквир и на свима нама је да успоставимо што боље механизме како би омогућили свим особама са инвалидитетом, које се оспособе за обављање одређених послова, да добију запослење. Надам сам, да ћемо наредне године, сумирајући постигнуте резултате у овој области бити много задовољнији него што смо то сада.
У сектору образовања, у току ове године настављен је процес инклузије - имплементација нових образовних програма за дјецу са сметњама у развоју у три специјализоване установе, а измјенама и допунама нормативних аката, које су у току, предвиђена је трансформација посебних установа у ресурсне центре.

Обиљежавање овако значајних датума је повод да поново потврдимо нашу спремност да, у сарадњи са локалним партнерима, невладиним организацијама које се баве овом проблематиком, као и међународним партнерима, а у складу са међународним стандардима, у наредном периоду радимо на побољшању праксе у овој деликатној и сложеној области. И као што смо се у свим досадашњим активностима руководили начелом „Ништа о особама са инвалидитетом, без особа са инвалидитетом“ увјерен сам, да ћемо и у наредној години заједнички реализовати зацртане задатке како би омогућили да особе са инвалидитетом остваре своје индивидуалне и људске потенцијале.

Захваљујем.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?