Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорска делегација на Конференцији УН о климатским промјенама у Канкуну

Објављено: 09.12.2010. 00:56 Аутор: Биро

BiroBiroТоком засиједања Конференције Уједињених Нација о климатским промјенама, министар заштите животне средине и уређења простора Бранимир Гвозденовић састао се са секретаром Секретаријата УН за климатске промјене Цхристианом Фигуерес и шефом канцеларије за климатске промјене Републике Словеније Јернејем Стритихом.

У разговору са секретарком Фигуерес, министар Гвозденовић представио је стање у области климатских промјена у Црној Гори, нагласио да је урадјен Први национални извјештај Црне Горе о климатским промјенама, Студија о економским утицајима климатских промјена на осјетљиве секторе црногорске економије , те да се ради на пројектном документу за почетак израде Другог националног извјештаја о климатским промјенама. Гвозденовић казао је да су та документа од стратешког значаја за Црну Гору, која себе види као регионалног лидера у области климатских промјена. Нагласио је и да Црна Гора ускоро очекује добијање статуса кандидата за приступање ЕУ, па је, ускладјивање прописа са европским законодавством, у овој области, од посебног значаја. Министар је нагласио да се Црна Гора активно припрема за учешће у Механизму чистог развоја (ЦДМ), који подразмијева трговину ткз. зеленим сертификатима, као потврдама о смањеној емисији гасова са ефектом стаклене баште.

Гвозденовић је истакао да Црна Гора жели да активно учествује у свим форумима и тијелима Конвенције УН о климатским промјенама, чији је орган и Конференција у Канкуну. У том смислу, Црној Гори потребна је ближа сарадња са секретаријатом УН оквирне конвенције о климатским промјенама, како би се дао пуни допринос смањивању негативних ефеката климатских промјена.

Фигуерес је честитала Црној Гори на до сада постигнутим резултатима, те је нагласила да је упозната са активностима Црне Горе на овом пољу. Фигуерес је као посебну предност истакла чињеницу да је Црне Гора мала економија, која се, као таква, лакше прилагодјава промјенама и ризицима у области климатских промјена.

На крају сасатанка, договорено је да Црној Гори буде пружена помоћ на експертском нивоу у даљем прилагодјаванју стандардима постављеним Оквирном конвенцијом УН о климатским промјенама и Кјото протоколом којим су квантификоване обавезе смањивања емисија ГХГ.

Министар Гвозденовић састао се и са шефом канцеларије за климатске промјене Републике Словеније Јернејем Стритихом. Стритих је презентовао активности и прогрес Словеније у области климатских промјена, које се реализују на нивоу ЕУ, посебно активности на припреми Закона о климатским промјенама. Он је честитао Црној Гори на најављеној кандидатури за чланство у ЕУ и најавио спремност словеначких институција да дају експертску помоћ на пројектима у области климатских промјена.

На састанку, посебна пажња посвећена је пројектима који су везани за климатске промјене и енергетску ефикасност а које је Словенија спремна да подржи у оквиру ЦДМ (Механизам чистог развоја) у општини Мојковац, у циљу смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште.

Током конференције, у организацији Црне Горе, биће одржан и Регионални форум за климатске промјене. Биће то прилика да се укаже на значај јачања регионалне сарадње у овој области. Министар Гвозденовић срешће се и са извршним администратором и предсједавајућим ГЕФ-а (Глобалног фонда за животну средину) Моник Барбут. Та институција бави финансијском подршком из намјенских фондова успостављених у оквиру Конвенције.

Рад Конференције се одвија у пленарним сједницама, сједницама савјетодавних органа, неформалних и контакт група и Ад Хоц радних група. Конференција представља највиши конститутивни орган Оквирне конвенције УН о промјени климе, а који чине опуномоћене државне делегације земаља уговорница Конвенције. На редовним, годишњим засједањима Конференција разматра спровођење Конвенције и Кјото протокола и овлашћена је да доноси одговарајуће одлуке значајне за ефикаснију имплементацију и остваривање циљева Конвенције и Протокола.

Конференција у Канкуну представља наставак конференција одржаних у децембру 2007. године на Балију, Индонезија, децембру 2008. године у Познану, Пољска и децембру 2009.године у Копенхагену, Данска. Конференција која је почела са радом 29. новембра трајаће до 10. децембра.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?