Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава потпредсједника Владе и министра финансија, др Игора Лукшића

Објављено: 09.12.2010. 18:05 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Ваше екселенције, даме и господо,

Добијање препоруке за статус кандидата за чланство у Европској унији најважнији је догађај у 2010. години и резултат је континуиране и досљедне политике Црне Горе на путу европских, али и атлантских интеграција.

То није успјех само Владе Црне Горе и њених институција, већ и цивилног сектора, политичких партија, Универзитета, али и сваког грађанина понаособ.

Ако сагледамо овогодишњи пакет проширења, Црна Гора је једина држава која је добила конкретну препоруку за сљедећу интеграциону фазу.

Ово говори да у Црној Гори, више него у другим државама, постоји политичка воља свих за испуњавање препорука које су неопходне за улазак у ЕУ.

И мислим да готово ни у чему Црна Гора није тако јединствена, без обзира на политичке и друге разлике, као што је посвећеност остваривању европских циљева.

Ово, свакако, обавезује! У наредном периоду треба наставити реализацију конкретних активности неопходних за испуњавање постављених препорука, а норочито оних које се односе на област борбе против корупције и организованог криминала.

Морамо разумјети да је у овом процесу интеграција улога сваког од нас једнако битна.

На Влади је да, кроз усвајање Акционог плана за праћење испуњавања препорука из Мишљења Европске комисије, на најбољи начин обезбиједи остваривање ових циљева, а на свим осталим да буду ревносни у испуњавању зацртаних задатака.

Када је у питању препорука која се односи на борбу против корупције, морам истаћи да су у Црној Гори до сада постигнути значајни резултати што у својим извјештајима констатују и релевантне међународне организације.

Свакако, ово не значи да нема корупције и да смо је сузбили, ово потврђује да је Влада Црне Горе посвећена и одлучна у борби против корупције, али и да нас на том путу очекује још много посла.

Корупција је »болест« цијелог друштва, а посебно карактеристика земаља које су прошле процес транзиције и посебно институционално насљеђе земаља југоисточне Европе.

На нама је да превентивно и проактивно дјелујемо и да као друштво сузбијамо ову негатвну појаву, али истовремено да и као друштво водимо рачуна о томе какву ћемо поруку слати о Црној Гори у свијет.
Не треба бјежати од проблема већ отворено рећи да корупције има, као и уосталом у свим државама свијета, али, свакако, треба да сви заједно будемо свјесни да свака изговорена ријеч ствара нашу слику у свијету.

У том смислу, борба против корупције и организованог криминала је и биће приоритет рада државних органа.

Влада Црне Горе ће у сарадњи са партнерским организацијама радити на јачању институција, даљем унапређењу антикорупцијског правног оквира, спровођењу нове Стратегије и Акционог плана за борбу против корупције и организованог криминала, успостављању чврстог механизма за праћење резултата у области истрага, гоњења и правоснажних судских пресуда, на свим нивоима.

Државни органи задужени за борбу против корупције наставиће да досљедно испуњавају своје обавезе у складу са новом Стратегијом и Акционим планом, којима су дефинисани задаци и обавезе на превентивном, репресивном и едукативном плану.

Правилно тумачећи препоруке Европске комисије о сарадњи са невладиним организацијам, очекујем још већу укљученост и подршку невладиног сектора на том плану.

Подсјећам, недавно је потписан је финансијски споразум – Национални програм за Црну Гору у оквиру ИПА компоненте за 2010. годину, вриједан 30 милиона еура.

Тај новац ће, између осталог, бити утрошен на реализацију домаћих пројеката за борбу против корупције и организованог криминала.

Очекујем да ће интензивна реализација свих планираних активности, односно ефикасно испуњавање препорука из Мишљења Европске комисије, допринијети да се одлука о датуму отварања преговора ЕУ са Црном Гором донесе већ на састанку Европског савјета у децембру наредне године.


Захваљујем за пажњу!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?