Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конференција о Годишњем националном програму (АНП)

Објављено: 14.12.2010. 23:26 Аутор: Биро

Данас је у Министарству вањских послова Црне Горе одржана конференција »Приступање Црне Горе НАТО-у: тренутни статус и перспективе«, коју су заједнички организовали министарства вањских послова и одбране Црне Горе и амбасаде Мађарске и Словеније као садашња и будућа контакт амбасада Алијансе у Црној Гори.

Конференцију су отворили амбасадор Небојша Калуђеровић из Министарства вањских послова, амбасадори Мађарске Тибор Ћасар и Словеније Јернеј Видетич, а учествовали су представници Интерресорне комисије Владе Црне Горе за Партнерство за Мир, експерти Словеније и Мађарске за аспекте евроатлантских интеграција, као и представници цивилног сектора.

У оквиру четири панела, размијењена су мишљења о првом Годишњем националном програму Црне Горе (АНП) у оквиру Акционог плана за чланство (МАП) и упоредна искуства евроатлантских интеграција у Словенији и Мађарској. Било је ријечи и о резултатима имплементације и будућим активностима у оквиру Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама у Црној Гори, о чему је говорио шеф Координационог тима Драган Пејановић. Савјетник из амбасаде Словеније Златко Бешкер је пренио искуства те земље у успостављању система заштите тајних података НАТО, док је експерт из мађарског Министарства спољних послова Ерик Бактаи говорио о концепту АНП и мађарском виђењу процеса МАП.

Конференција је послужила за отворену размјену мишљења о наведеним темама између представника владиних институција и цивилног сектора о постигнутим резултатима и предстојећим изазовима на путу учлањења Црне Горе у НАТО и обавезама које проистичу из процеса МАП, са акцентом на јачању јавне подршке.

Мађарска, која окончава своју двогодишњу улогу контак земље за НАТО у Црној Гори, је оцијенила да је Црна Гора успјешно прешла досадашње етапе у евроатлантској интеграцији и да је неопходно да са истом посвећеношћу настави испуњавање обавеза из првог АНП, који је високо оцијењен, како би створила претпоставке за што скорије учлањење у НАТО. Улогу контакт амбасаде за Црну Гору за наредни двогодишњи период од Мађарске ће преузети Словенија.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?