Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање министра пољопривреде и руралног развоја Тарзана Милошевића на конференцији ”Подршка за изградњу капацитета у сектору шумарства “

Објављено: 01.02.2011. 17:06 Аутор: Биро

Говор министра пољопривреде и руралног развоја Тарзана Милошевића

Прес конференција поводом почетка пројекта
“Подршка за изградњу капацитета у сектору шумарства”

Уторак, 1.фебруар 2011, хотел Подгорица


Даме и господо, драги гости, уважени представници јавног информисања,

Изузетно ми је задовољство што могу да вас поздравим у име Министарства пољопривреде и руралног развоја и своје лично име, поводом данашњег догађаја – званичног почетка пројекта “Подршка за изградњу капацитета у сектору шумарства”.
Шуме и шумско земљиште покривају око 54% црногорске територије, а око 60% становништва је везано за село и просторе који су богати шумама. Шумски екосистеми су веома важни у свим сегментима живота и привреде. Уз сектор пољопривреде, шуме у Црној Гори су најзначајнији ресурс сеоских подручја у еколошком, економском и социјалном смислу. Оне својим бројним функцијама омогућавају живот на тим подручјима, сеоцким домаћинствима нуде значајну економску сигурност, обезбјеђују потребе за огријевом и грађевинским материјалом, за дрвним и недрвним производима, те могућностима за рекреацију и туризам и стварају основ за развој предузетништва и нова радна мјеста.
Да би доприњели бржем економском расту руралних подручја поготово на Сјеверу, смањили сиромаштво и регионалне разлике, те обезбиједили једнакост у приступу услугама и ресурсима, циљеви руралног развоја ће бити интегрисани у управљање и газдовање шумама и шумским земљиштима.
Глобализацијом, брзим економским развојем, урбанизацијом земље и климатским промјенама улога шума и захтјеви домаће и међународне јавности за њеним услугама се мијењају. Шума се све више посматра као комплексан екосистем и заједничко добро које даје значајан допринос очувању планете земље и квалитету живота на њој.

То је и разлог што је 2011 година проглашена од стране УН за Међународну годину шума.

Желио бих Вас подсјетити да је у процесу свеукупне реформе сектора шумарства у Црној Гори, наша Влада усвојила Националну шумарску политику 2008.године и Национални акциони план за борбу против бесправних активности у шумарству 2009 године. У претходном периоду донијети су Закони о репродуктивном материјалу шумског дрвећа, Закон о дивљачи и ловству као и Закон о шумама који је усвојила Скупштина Црне Горе крајем прошле године. Доношењу свих поменутих документа претходила је широка јавна расправа уз укључење бројних заинтересованих страна.

Познато је да одрживо газдовања шумама у великој мјери зависи од квалитета планирања. У том циљу смо уз подршку ФОДЕМО пројекта којег финансира Влада Великог Војводства Луксембурга, по први пут реализовали Националну инвентуру шума у Црној Гори. Дефинитивне резултате из овог пројекта, широј јавности ћемо презентирати у другој половини ове године. Поред тога, интензивно ћемо радити и на унапређивању методологије планирања газдовања шумама што ће створити све неопходне предуслове да овим осјетљивим ресурсом управљамо по најсавременијим стандардима.

Желио бих овом приликом указати и то, да је Црна Гора активно укључена у регионални политички процес Министарске конференције о заштити шума у Европи, на начин што је усвојила и примјењује концепт Националног шумарског програма, који представља свеобухватни процес реформе шумарског сектора у оквиру којег се развија и доноси низ докумената и реализују активности које су од виталног значаја за усмјеравање реформе шумарског сектора.

Једна од основних активности Националног шумарског програма је и јачање капацитета државних институција како би могле да одговоре бројним изазовима које су пред њима у предстојећој реформи овог сектора. Из тог разлога, пројекат који данас званично почиње,за нас је изузетно важан.

Овом приликом се захваљујем Делегацији ЕУ у Црној Гори која је обезбједила највећи дио средства за реализацију овог пројекта кроз финансијски инструмент ЕУ – ИПА (инструмент за претприступну подршку), као и Влади Великог Војводства Луксембурга која ће додатно преко своје Агенције Луx-Девелопмент и ФОДЕМО пројекта финансијски подржати и помоћи у имплементацији овог пројекта.

Поред тога, заједнички циљ који захтјева синергију свих пројекта у сектору је да се уради план сталне обуке и стручног образовања, којим ће се ојачати капацитети запослених у државним институцијама у сектору шумарства, сходно новом институционалном оквиру, за потребе дјелотворнијег и ефикаснијег спровођења њихових нових мандата које су добили новим Законом о шумама.

Увјерен сам да ћемо заједничким снагама у наредних двије године, колико траје овај пројекат, успјети да кроз низ активности ојачамо капацитете сектора шумарства Црне Горе кроз обуку за системе одрживог газдовања шумама у складу са стандардима ЕУ, посебно предстојећим прописима ЕУ о пласману дрвних производа на тржиште ЕУ и прописа ЕУ о руралном развоју.

Хвала вам на пажњи и свима Вам честитам 2011- Међународну годину шума.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?