- Влада Црне Горе
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 67. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Приједлог закона о потврђивању Споразума о пружању ваздухопловних услуга између Владе Црне Горе и Владе Републике Азербејџан. Циљ доношења Закона је снажење билатералних економских односа између Црне Горе и Републике Азербејџан у областима туризма, инвестиција, пољопривреде, обновљивих извора енергије, као и саобраћаја и инфраструктуре. Споразум који је потписан 4. фебруара 2023. године ће се примјењивати након што уговорне стране испуне интерне правне процедуре неопходне за његово ступање на снагу, а до тада ће бити на снази мултилатерални Споразум о европском заједничком ваздушном саобраћају (ECAA). Предмет овог Споразума је регулисање ваздушног саобраћаја у циљу развијања сарадње између двије државе у овој, као и у другим областима од обостраног интереса. Усаглашени су ставови који садрже иста или слична рјешења као и други споразуми који регулишу ову област. У највећем дијелу тичу се: ваздухопловне безбједности и сигурности, тарифа, накнада корíсника и директног транзита. Означене авио компаније Црне Горе и Републике Азербејџан имају право да редовно саобраћају у складу са трећом и четвртом слободом ваздушног саобраћаја које се односе на неограничен број летова недјељно за путнике или карго услуге из оба правца, без икаквих ограничења у капацитету или типу ваздухоплова.
Донијета је Уредба о измјенама Уредбе о успостављању унутрашње ревизије у јавном сектору. Основни разлог за доношење ове Уредбе је усаглашавање са Уредбом о организацији и начину рада државне управе. Приликом предлагања рјешења узета је у обзир дјелатност, природа, обим и специфичност пословања субјеката јавног сектора. На сједници је истакнуто да је у односу на важећу Уредбу дошло до повећања корисника средстава буџета на централном нивоу са 23 на 31 корисника. Разлог повећања броја корисника буџета на централном нивоу који су у обавези да успоставе посебну јединицу за унутрашњу ревизију, је реорганизација државне управе која подразумијева већи број министарстава и управа.
Влада је усвојила Информацију о статусу очуваности и активностима у Посебном резервату природе “Тиватска солила” за 2024. годину. У Информацији се наводи да се, на основу података којима располаже Јавно предузеће за управљање морским добром, добијених реализацијом својих програма мониторинга, пројеката и активности, као и података и информација које су добијене од других институција и НВО-а током 2024. године, може закључити да је Посебни резерват природе “Тиватска солила", задржао стање очуваности и заштите из времена његовог стављања под заштиту (2008. године), као и да је активним управљањем стање резервата унапријеђено.
Усвојена је Информација о потреби одређивања националног ИПА координатора. Имајући у виду да приступање Европској унији представља најважнији приоритет Владе Црне Горе, као и захтјеве Европске комисије, на темељу Оквирног финансијског споразума за ИПА-у III, проистиче и обавеза одређивања националног ИПА координатора. С обзиром на то да је током претходног периода дошло до кадровских промјена у Министарству европских послова, а поступајући по закључцима Владе број 10-908/24-4486 од 25. децембра 2024. године, потребно је да Влада одреди НИПАК-а. Због значаја обавеза које проистичу из дијела управљања ЕУ фондовима, а у циљу даљег, несметаног и континуираног обављања послова који су везани за фунцију НИПАК-а, Влада је за националног ИПА координатора одредила министарку европских послова Маиду Горчевић. Како је истакнуто, досадашње радно искуство, професионалне компетенције и функција старјешине органа у Министарству европских послова препоручују министарку Горчевић за позицију националног ИПА коориднатора.
Влада је усвојила Извјештај о раду Комисије за процјену штета од елементарних непогода за период од августа до децембра 2024. године. У Информацији се наглашава да је Комисија је у периоду од формирања па до краја 2024 године донијела 1.162 одлуке. Од тога су реализоване 1.082, а 80 одлука је остало нереализовано због неисправних жиро рачуна достављених од општинских комисија или појединаца. Укупан износ средстава исплаћен из Буџета Црне Горе по овом основу износио је 378,776 еура, а просјечан износ накнаде 350 еура. Поступање Комисије се огледа у разумијевању и пружању помоћи грађанима који су претрпјели материјалну штету усљед различитих облика елементарних непогода а, са друге стране, у рационалном трошењу буџетских средстава.
Донијета је Одлука о образовању Комисије за анализу и праћење уговора о дјелу и уговора о обављању привремених и повремених послова у потрошачким јединицама које се финансирају из буџета државе. Имајући у виду износ средстава који се из буџета државе издваја за наведене облике радног ангажовања са једне стране, и потребу оптимизације јавне управе са друге стране, Кабинет предсједника Владе Црне Горе је покренуо иницијативу за смањење наведених издатака. Дакле, циљ је да се адекватним мјерама до краја текуће године број ових уговора смањи за 20 %. Задаци Комисије су: анализа закључених и утврђивање потребе закључивања нових уговора овог типа у потрошачким јединицама које се финансирају из буџета државе, контрола усаглашености закључених уговора са прописима, као и оцјена усклађености накнада по основу закључених уговора са финансијским средствима опредијељеним за овај облик радног ангажовања. То је, уједно, и прва мјера из корпуса сличних које ће услиједити, а којој је тенденција рационализација потрошње и оптимизација јавне управе уз истовремено додатно смањивање буџетских расхода за потребе државне администрације. Тим поводом, задужене су потрошачке јединице буџета државе да за потребе потписивања уговора о дјелу и уговора о обављању привремених и повремених послова претходно прибаве сагласност Комисије са аспекта оправданости потписивања наведеног уговора и сагласност Министарства финансија са аспекта расположивости средстава у буџету државе.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних линку.