Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САВЈЕТОВАЊЕ ЗА ПРНШ КООРДИНАТОРЕ

Објављено: 15.02.2011. 12:54

 

ПРАЋЕЊЕ СИСТЕМА ПРОФЕСИОНАЛНОГ РАЗВОЈА НА НИВОУ ШКОЛЕ

 

ulcinj savjetovanje

У циљу праћења имплементације професионалног развоја на нивоу школе одржано је савјетовање са координаторима А, Б, Ц, Д и Е школа са подручја општина: Подгорица, Никшић, Колашин и Даниловград (14. новембра 2010, Завод за школство, Подгорица), затим Улцињ (22. новембра 2010, ОШ „Бошко Стругар", Улцињ) и Бар (23. новембра 2010, ОШ „Југославија", Бар). Савјетовању у Подгорици присуствовали су представници четрдесет и једне школе ( 44 учесника), у Улцињу представници пет школа (15 учесника) и у Бару представници осам школа (27 учесника). Савјетовању у Бару присуствовали су и директори Лидија Раковић (ОШ „Југославија) и Звонко Кнежевић (ОШ „Мексико).

 

Теме савјетовања биле су:
1. Реализација ПРНШ-а у протеклој школској години и извјештај о томе (Д и Е школе)
2. Евалуација ПРНШ-а ( А, Б и Ц школе)
2. Актуелности из области професионалног развоја наставника и презентација Наставничке компетенције

Савјетовања су реализовале др Душанка Поповић, Нађа Лутершек и Наташа Газивода.

Координатори из школа представили су најзанимљивије активности које су реализовали у протеклом периоду. Међу њима највише се истичу огледни и угледни часови, затим округли столови на одабране теме, презентације и радионице у организацији наставника из школе. Тимови су истакли посебну заинтересованост наставника за укључивање у активности професионалног развоја, формирање и допуњаваје професионалног портфолија, преношење сопственог искуства колегама и сл. У школама су посебно активни ИЦТ координатори који су своје колеге обучавали за коришћење ИЦ технологије у припремању и реализацији наставе.

О реализацији ПРНШ-а у својим школама говорили су представници школа „Зарија Вујошевић" Матагужи, „Војин Чепић" Драговића Поље, „Радомир Ракочевић" Прошћење, ОШ „Милован Ракочевић" Лепенац, а Рена Ракчевић, педагогица и ПРНШ координаторка за професионални развој у ОШ „Павле Ровински", презентовала је учесницима евалуацију ПРНШ-а у тој школи.

На састанцима у Улцињу и Бару, представници свих школа говорили су о реализацији ПРНШ активности, планирању на ниову школе и личном нивоу, и истакли неке препреке у организовању и реализацији. Реализација ПРНШ-а у ОШ „Бедри Елезага" из Владимира посебно је интензивна: наставници припремају и реализују радионице у школи. Посљедњи семинар реализовао је директор школе др Наил Драга на тему Интерактивне методе у настави географије. За сваку активност наставници добијају потврде о присуствовању које је осмислио тим за ПРНШ.

Занимљиво је искуство барских школа које су на нивоу своје општине формирале тим за професионални развој, како би лакше реализовали поједине активности из ове области, те размјењивали мишљења, идеје и примјере добре праксе. Тим је формиран почетком фебруара 2010. године и чине га координатори за ПРНШ из појединих школа. У организацији овог тима до сада су релазована два округла стола: у ОШ „Блажо Јоков Орландић" на тему Оцјењивање од идеје до праксе (учествовало 25 наставника), и у ОШ „Србија" на тему Значај планирања у школској пракси, који је такође наишао на значајно интересовање наставника. Излагали су наставници-практичари. О томе је присутне упознала Татјана Вујовић, педагогица и ПРНШ координатор у ОШ „Блажо Јоков Орландић" и предсједница тима за професионални развој на ивоу општине.

Све школе су добиле Каталог програма стручног усавршавања наставника за школску 2010/11. годину, као и часопис Професионални развој наставника у Црној Гори бр. 5. Разматране су могућности коришћења Каталога и увођења нових опција у смислу директне понуде конкретног семинара од стране аутора и координатора програма обуке, како би наставници могли појединачно да се одлучују за неке од њих. Наиме, констатовано је да се један број наставника бројем похађаних програма обуке издвојио у средини у којој ради, те да би жељели да се усавршавају у складу са личним потребама и да им то треба омогућити.

На основу анализе процеса, координатори тврде да се већина наставника у њиховим школама укључила у активности професионалог развоја. Они који се не укључују најчешеће припадају групи са вишегодишњим стажом, што је за очекивати.

У другом дијелу савјетовања представиле смо наставничке компетенције и презентацију понудиле ПРНШ координаторима, а затим саопштиле неке актуелности из ове области, као и одговоре на честа питања (МПН - лиценцирање и ре-лиценцирање наставника, црногорски квалификациони оквир, финансијкса подршка програмима обуке од стране Завода, предлог финансирања ПРНШ-а са државног нивоа и др.).

Како би наши сусрети са представницима школа били што ефикаснији, замолили смо координаторе и чланове тимова да попуне анкетни лист који се састојао од питања којима се од њих тражило да процијене колико је оваква врста савјетовања за њих корисна, да своје мишљење образложе, да идентификују, за њих, посебно корисне активности на савјетовању, као и да дају предлоге за сљедеће састанке и савјетовања. Као корисна, савјетовања процјењује 37% координатора и чланова тимова, а као веома корисна 63%. Као разлоге за овакву процјену наводе: могућности размјене искустава, упоређивања своје школе у тој области са другим школама, боље и чешће сарадњу међу тимовима за ПРНШ и самим тим бољу реализацију предвиђених активности; препознају се образовни проблеми и начини њиховог рјешавања; додатна мотивацију за рад и нове идеје; повезивање са координаторима из других школа и започињање сарадње на реализацији активности ПРНШ-а; доприносе континуираном и планском личном професионалном развоју; чују се значајне и занимљиве информације о резултатима ПРНШ-а који су постигнути у „малим" школама; подстичу се амбиције координатора, мотивишу за даље активности, добијају нове идеје, обавезују; подстиче се оптимизам у остварење ПРНШ-а; добијају се идеје за даље планирање активности ПРНШ-а; прилика да се чује нешто ново; интезивније имплементирање ПРНШ-а; омогућавање праћење трендова на пољу порфесиоанлног развоја наставника у окружењу и шире; сусрет са колегама из струке; упознавање са примјерима добре праксе у реализацији ПРНШ; дефинисање проблема из праксе и конкретно савјетовање за његово превазилажење; информације којима се могу отклонити недоумице везане за ПРНШ, као и о актуелним дешавањима и захтјевима у образовању.

Координатори из школа предлажу сљедеће: на савјетовања позвати и директоре школа како би дали већу подршку активностима ПРНШ-а; чешћа савјетовања са мањим групама; омогућити презентацију реализације активности ПРНШ-а из свих школа и изношење сопственог искуства рада у тиму на нивоу ПРНШ; наставити са оваквим начином рада и давањем стручних упутстава; више практичних иксустава из школа; повратна информација о усвојености напих предлога са овог састанка; одредити конкретну тему, актуелну у пракси, па да учесници припреме нешто о томе (дискусију или примјере из праксе), нешто што доприносу унапређењу праксе; радионичарски начин рада у једном дијелу састанка; функционалност система у малим школама итд.

Савјетовању реализованом 15. новембра 2010. године у Подгорици присуствовали су координатори из сљедећих школа:
1. ОШ „Вук Караџић" Подгорица
2. ОШ „Павле Ровински" Подгорица
3. ОШ „Штампар Макарије" Подгорица
4. ОШ „Јован Томашевић" Вирпазар
5. ОШ „Саво Пејановић" Подгорица
6. ОШ „Ратко Жарић" Никшић
7. ОШ „Милева Лајовић" Никшић
8. ОШ „Владо Милић" Подгорица
9. ОШ „Бранко Божовић" Подгорица
10. ОШ „Боро Ћетковић" Подгорица
11. ОШ „Владимир Назор" Подгорица
12. ОШ „Његош" Спуж
13. ОШ „Октоих" Подгорица
14. ОШ „Јединство" Тузи
15. ОШ „Вуко Јововић" Даниловград
16. ОШ „Марко Миљанов" Подгорица
17. ОШ „Сутјеска" Подгорица
18. ОШ „Максим Горки" Подгорица
19. ОШ „Милорад Муса Бурзан"
20. ОШ „Др Драгиша Ивановић" Подгорица
21. ОШ „Радојица Перовић" Подгорица
22. ОШ „29. новембар" Диноша
23. ОШ „Ристо Манојловић" Колашин
24. ОШ „18. октобар" Биоче, Подгорица
25. ОШ „Зарија Вујошевић" Матагужи, Подгорица
26. ОШ „Милослав Кољеншић" Слап на Зети, Данилоград
27. ОШ „Радомир Ракочевић" Прошћење, Мојковац
28. ОШ „Нико Мараш" Бијело Поље, Подгорица
29. ОШ „Радосав Вешовић", Баре Краљске, Колашин
30. ОШ „Војин Чепић" Драговића Поље, Колашин
31. ОШ „Војин Поповић" Дрезга, Подгорица
32. ОШ „Ђерђ К Скендербег" Затријебач, Подгорица
33. ОШ „Међуријечје" Међуријечје, Колашин
34. ОШ „Мојсије Стефановић" Манастир Морача, Колашин
35. ОШ „Милован Ракочевић" Лепенац, Мојковац
36. ОШ „Ђоко Прелевић" Убли, Подгорица
37. ОШ „Шћепан Ђукић" Лијева Ријека, Колашин
38. ОШ „Божидра В. Подгоричанин" Подгорица
39. ОШ „Милан Вукотић" Голубовци
40. ОШ „Махмут Лекић" Тузи
41. ОШ „Саво Кажић" Барутана, Подгорица

Нијесу присуствовали представници сљедећих школа:
42. ОШ „Боро Вукмировић" Ријека Црнојевића
43. ОШ „Браћа Лабудовић" Никшић
44. ОШ „Алекса Ђилас Бећо" Мојковац
45. ОШ "Бошко Радуловић" Комани

Савјетовању реализованом 22. новембра 2010. године у Уцињу присуствовали су координатори из сљедећих школа:

1. ОШ „Бошко Стругар" Улцињ
2. ОШ „Марк Нуцуловић" Штој
3. ОШ „Бедри Елезага" Владимир
4. ОШ „Маршал Тито" Улцињ
5. ОШ „Ђерђ Скендербег Кастриоти" Острос

Савјетовању реализованом 23. новембра 2010. године у Бару присуствовали су координатори из сљедећих школа:
6. ОШ „Југославија" Бар
7. ОШ „Србија" Бар
8. ОШ „Мексико" Бар
9. ОШ „Кекец" Сутоморе
10. ОШ „Блажо Ј. Орландић" Бар
11. ОШ „Анто Ђедовић" Бар
12. ОШ „Мркојевићи" Печурице, Бар
13. ОШ „Братство јединство" Ђуравци, Бар

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?