У овом броју часописа Професионални развој наставника у Црној Гори издвојили смо више простора за ваше представљање и представљање ваших школа. Осим тога, биће ријечи о планирању и реализацији професионалног развоја у школи, али и о активностима у оквиру којих сте имали прилику да учите, размјењујете знања и искуства са колегама из других школа, организујете активности на том плану и својим колегама широм Црне Горе саопштите нове идеје из те области и начин њиихове реализације.Компетенције, као комбинације знања, вјештина и ставова, омогућавају појединцу да активно и ефикасно дјелује у одређеној ситуацији или професији. Како је улога наставника пресудна у васпитању и образовању младих, то без ваше конкретне акције у учионици не може бити промјена, нити се може унаприједити образовни систем. Будући да се континуираним стицањем знања и вјештина, њиховим унапређивањем и оснаживањем, обезбјеђују достизање и очување три димензије наставничке компетенције: професионална димензија, педагошко-дидактичко-методичка димензија (посредовање научних сазнања у настави) и радна димензија, у нашем часопису смо представили и наставничке компетенције.
Навели смо, осим тога, и компетенције за цјеложивотно учење (европски референтни оквир), које су резултат рада Европске комисије, Управе за образовање и културу, чије је дефинисање започето још 2000. године. Наиме, укратко је приказано осам кључних компетенција, а њихов детаљан опис налази се у комплетном документу: прецизирани су знање, вјештине и ставови које обухватају поједине компетенције.
Обавијестили смо вас, наравно, и о активностима Завода за школство, Одсјека за КПР, с обзиром на то да су намијењене првенствено вама: Одсјек је правовремено реализовао све програме обуке наставника планиране за ову календарску годину.
Надамо се да смо и овога пута остварили намјеру да вас информишемо о актуелним збивањима у области професионалног развоја наставника у Црној Гори. Позивамо вас да нам пишете о таквим активностима у вашим школама.