Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сусрет Нумановић - Бијлевелд

Објављено: 18.04.2011. 22:45 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
Подгорица 18. 04. 2011. године

                                                                        САОПШТЕЊЕ
                                                             - Сусрет Нумановић - Бијлевелд -



Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић примио је данас господина Анне Wиллем Бијлевелда, Личног изасланика Високог комесара Уједињених нација за избјеглице.

Високи комесар Антонио Гутеррес задужио је господина Бијлевелда да помогне владама у региону како би наставиле с радом на закључцима конференције која је одржана у Београду у марту 2010. године под називом “Трајна рјешења за избјеглице и расељена лица: сарадња између држава у регији” те у припремама за донаторску конференцију која се очекује до краја 2011. године. Ово је друга радна посјета г-дина Бијлевелда Црној Гори, након састанка који је одржан у фебруару мејсецу ове године.

Током састанка министар Нумановић је г-дина Бијелевелда упознао са тренутном ситуацијом која се тиче расељених лица која се налазе у Црној Гори, и о активностима које се спроводе у вези са имплементирањем трајних рјешења за ову популацију.

Министар Нумановић је казао да је у Црној Гори у току информативна кампања за расељена лица из бивших југословенских република, као и за интерно расељена лица са Косова путем које ће бити информисани о остваривању права за стицање статуса странца са сталним настањењем у Црној Гори. Принцип кампање је да се сва лица информишу преко медија, али и директним одласком у центре и насеља гдје су смјештени како би на терену добили све неопходне информације. Министар Нумановић је такође казао да је Црна Гора посвећена рјешавању расељеничке проблематике, на начин да се имплементирају трајна и одржива рјешења. У том смислу у Црној Гори се већ ради на изради детаљних пројеката, који ће бити укључени у Регионални пројекат у оквиру Београдске иницијативе, а са локалним самоуправама ће се свакако обавити разговори око могућности обезбјеђивања неопходних услова, за имплементацију пројеката.

Министар је рекао да се у овим процесима и даље очекује подршка УНХЦР-а који је свих ових година био партнерска организација, и пружала подршку Влади Црне Горе, као и да вјерујемо да ће донатори имали разумијевања за наше приоритете у вези са рјешавањем проблема расељеништва.

Даље рјешавање проблема расељеништва свакако подразумијева регионални приступ, и финансијску помоћ међународне заједнице, као и учешће релевантних међународних организација а УНХЦР је једна од њих.

Г-дин Бијлевелд је казао да УНХЦР остаје посвећен рјешавању проблема расељеништва у Црној Гори. Он је нагласио да се када је проблем расељеништва у питању свака земља у региону треба да ријеши одређена питања, али да се свакако ради и о заједничком задатку, те да је за његово рјешавање неопходна флексибилност, и улагање заједничких напора да би се дошло до најбољих рјешења.

Састанку су присуствовали и помоћник министра рада и социјалног старања Снежана Мијушковић, затим шефица канцеларије Високог комесаријата Уједињених нација за избјеглица (УНХЦР-а) у Црној Гори Катја Саха и службеник у одсјеку УНХЦР-а за правну заштиту Александар Чађеновић, Снежана Саздић представница УНХЦР-а и Даwн Адие Бирд представница Делегације Европске уније у Црној Гори.


ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?