Министарство финансија и Влада одлучни да се обрачунају са сваким обликом шверца и других илегалних активности

Објављено: 06.02.2025. 13:45 Аутор: Министарство финансија

Министарство финансија и Влада у цјелини, у претходном периоду, показали су одлучност да се обрачунају са сваким обликом шверца и других илегалних активности, о чему свједоче и званични подаци о смањењу сиве економије и повећању прихода управо од промета дуванских производа, односно значајног пораста промета цигарета, бездимних дуванских производа и прихода од акциза.

Одлука о забрани складиштења дуванских производа на територији Слободне зоне „Лука Бар“, која је проблематизована у јавном дискурсу, је и даље на снази и примјењује се. Наиме, иста је донијета на основу члана 19 Уредбе о Влади Црне Горе, а у вези са чланом 5 Закона о слободним зонама који прописује да се у зони и складишту могу обављати привредне дјелатности које не представљају ризик за здравље људи и/или животну средину, материјална добра и безбједност државе, у складу са законом.

Доношење новог Царинског закона није прекинуло правни континуитет у примјени Одлуке. Конкретно, Одлука наставља да производи правно дејство из разлога што и нови Царински закон у члану 166 даје овлашћење царинском органу да уведе забране или ограничења дјелатности које се обављају у Зони, због природе робе или захтјева царинског надзора или сигурносних и безбједносних захтјева. Примјена ових одредби усмјерена је на спрјечавање незаконитих радњи у слободним зонама.

Имајући у виду претходно наведено, складиштење дуванских производа у Слободној зони “Лука Бар” је и даље забрањено и царински орган кроз непрекидно спровођење редовних царинских контрола и мјера царинског надзора обезбјеђује примјену Одлуке.

Додатно, Влада Црне Горе је одлучно приступила рјешавању свих питања која су од значаја за сузбијање шверца цигарета, кријумчарења и са њима повезаних коруптивних активности. Уз координацију Координационог тијела за попис одузете робе у Слободној зони „Лука Бар“ и у сарадњи са међународним партнерима, Управа царина је током прошле године успјешно реализовала попис одузетих дуванских производа. Поступање надлежних органа приликом спровођења пописа одузете робе је било максимално транспарентно кроз укључивање свих заинтересованих субјеката, међународних партнера и невладиног сектора, чиме је обезбијеђен кредибилитет процеса.

Управа царина у рекордном року, током октобра 2024. године извршила је попис цигарета који је одуговлачен претходне двије године, што је крајњи резултат интензивне и тијесне сарадње ове управе, Министарства финансија и Владе.

Такође, указујемо да је у октобру прошле године промијењено руководство у царинарници Бар, као и да је обезбјеђеност и контрола складишта у којем се налазе заплијењене цигарете на највишем нивоу. Обезбијеђен је додатни видео надзор над складиштем, над којим се, у сарадњи Управе полиције и Луке Бар, спроводе редовне и појачане контроле, те да је онемогућена било каква нелегална активност.

Министарство финансија образовало је и Комисију за унапређење транспарентности и надзор у области царинског система, са циљем обезбјеђивања међународних стандарда и добре праксе у овој области, као и превентивног дјеловања у борби против корупције и кријумчарења робе. У рад овог тијела укључени су представници невладиног сектора, чији је фокус, између осталог, био на објављивању података којима располаже царински орган, а које је Управа царина третирала као пословну тајну. У том контексту, Министарство финансија је консултовало Европску комисију, којој су упућена конкретна питања о повјерљивости и тајности података које приликом спровођења царинских формалности прибавља царински орган. Европска комисија је потврдила да је Закон о царинској служби Црне Горе, у том дијелу, усаглашен са европским законодавством и да царински орган не може јавно објављивати податке које прибавља у вршењу своје надлежности.

Дакле, Министарство финансија исказало је пуну спремност да, у отвореном дијалогу са невладиним сектором, унаприједи питања која су у фокусу њиховог интересовања, како кроз редовну комуникацију, тако и кроз ангажман у радним тијелима, гдје су уважени њихови предлози и иницијативе.

Министарство финансија с индигнацијом одбацује инсинуације о наводној криминалној намјери запослених у конкретном процесу и спровођењу било каквих активности које су против државних интереса. Апелујемо да се наратив у јавном простору користи опрезније и одговорније, односно да не говоримо на нивоу спекулација, већ поткријепљени тврдњама и дамо легитимитет јавно изговореној ријечи. Примјере јавног дискурса који су се могли чути са одређених адреса на ову тему сматрамо покушајем дискредитовања Министарства финансија на бази паушалних навода без правног утемељења. У односу на наводе о потенцијалној сумњи, а како би се унаприједило повјерење у процес и професионалност рада Министарства финансија и управа у саставу, позивамо надлежне органе да испитају ове и сличне наводе, а Министарство финансија остаје отворено за сарадњу и ставља на располагање све информације потребне у процесу.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?