- Влада Црне Горе
Регионална искуства држава чланица А5 у процесу по...
Регионална искуства држава чланица А5 у процесу повећања подршке евроатлантских интеграцијама
У оквиру програма црногорског предсједавања Америчко-јадранском повељом Министарство вањских послова и европских интеграција Црне Горе и Кооординациони тим за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама Црне Горе организовали су данас Округли сто/Семинар “Јачање јавне подршке процесу евроатлантских интеграција – регионална искуства држава чланица А5”.
Циљ семинара била је размјена досадашњих искустава и даље унапријеђење процеса информисања и подршке јавности за евроатлантске перспективе.
Дубравка Лаловић, директор Дирекције за НАТО у Министарству вањских послова и европских интеграција Црне Горе на отварању скупа истакла је значај Америчко-јадранске повеље, као регионалне безбједносне иницијативе која се показала ефикасном у промоцији евроатлантских интеграција њених земаља чланица. Лаловић је казала да савремени токови у којима се налази НАТО захтијевају и модеран приступ информисању јавности, а након оствареног напретка Црне Горе од уласка у МАП, квалитетан дијалог о овом процесу је заједнички интерес свих структура друштва.
Драган Пејановић, шеф Координационог тима за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама је током уводног излагања казао да се истинска дискусија о Алијанси отворила и у Црној Гори, те захваљујући реализованим активностима Владиних институција и партнера из цивилног сектора грађани Црне Горе имају прилику да се информишу о свим аспектима евроатлантских интеграција. Он је нагласио значај размјене искустава са земљама региона и поновио да је чланство у НАТО спољнополитички приоритет државе али и од виталног значаја за регион у цјелини и његову стабилност.
Током дискусије учесника посебан акценат је стављен на сљедећа питања:
- Комуникациона стратегија о евроатлантским интеграцијама је од великог значаја за земље Западног Балкана, а неопходно је развијати посебне методе за информисање свих структура друштва.
- Безбједност је глобални циљ, па стога и инструменти за њено очување морају бити глобални, а НАТО је једини инструмент који се ефективно може суочити са модерним безбједносним изазовима.
- Процес информисања јавности треба да буде континуиран, конзистентан и систематичан, како би се створиле претпоставке да јавност развије отворен дијалог о евроатлантској перспективи.
- Досадашња искуства земаља у транзицији показују да државе имају повезане процесе приступања у НАТО и Европску унију, те да је потребно имати на уму заједничке циљеве у реформи друштва у оквиру оба процеса.
- Важно је поштовати противнике идеје чланства у Алијанси и остварити са њима комуникацију јер су аргументи за учлањење у НАТО на страни заговорника прикључења земаља региона овом безбједносном савезу.
- Неопходно је користити различите модерне комуникационе канале попут друштвених мрежа, а нарочито у комуникацији са млађом популацијом.
- Потреба укључивања политичких партија и политичких елита, као и парламентарне структуре у дискурс о евроатлантским перспективама са јасним порукама је од великог значаја.
- Истакнута је важност постизања реформи у друштву које представљају пут ка евроатлантским интеграцијама земаља региона.
- У контексту креирања подршке евроатлантским интеграцијама потребно је створити позитивну климу и показати да ће се заједничким радом влада, невладиног сектора и медија на информисању грађана доћи до крајњег циља овог процеса – чланства у Алијанси.
Скупу су присуствовали представници државних органа држава чланица А5 и државе НАТО контакт земље за НАТО амбасадор Тонин Беци, Амбасада Р.Албаније у ЦГ; Мирза Пашић, Мин.вањских послова БиХ; Мухарем Зејнулаху, отправник послова Амбасаде БиХ у ЦГ; Јерко Љубичић, Одсјек за НАТО Мин.вањских послова и европских интеграција Р. Хрватске; амбасадор Александар Василевски, Амбасада Р.Македоније у ЦГ; Бенет Ловентал, отправник послова Амбасаде САД у ЦГ; Стивен Дјокас, шеф Политичке и економске секције у Амбасади САД у ЦГ; Милена Раденковић, Амбасада Словеније, контакт амбасада за НАТО у ЦГ.
Учесници догађаја били су и представници невладиног сектора који се баве овом области из региона Кристаq Бирбо, генерални секретар Атлантског савјета Албаније; Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе БиХ; Едина Бећиревић, предсједница Атлантске иницијативе, БиХ; Денис Авдагић, директор ОПСА, Хрватска; Биљана Радева, генерални секретар Евроатлантског савјета Македоније; Артан Венхари, КИПРЕД, Косово; и из Црне Горе Саво Кентера, предсједник Евро-атлантског клуба Црне Горе; Александар Дедовић, извршни директор АЛФА центра; Милица Ковачевић, замјеник извршног директора Центра за демократску транзицију; Бојан Јововић, предсједник скупштине Евро-атлантске асоцијације младих; Саша Радуновић, предсједник НВО Спона.