Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак Комисије за одрживи развој Медитерана

Објављено: 28.05.2011. 00:15 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У организацији Министарства одрживог развоја и туризма и Програма Уједињених нација за заштиту животне средине (УНЕП), у понедјељак, 30. маја 2011. године, одржаће се четрнаести састанак Комисије за одрживи развој Медитерана, чији домаћин је Црна Гора. Састанак се одржава у оквиру Медитеранског акционог плана (МАП).

Скуп ће отворити министар одрживог развоја и туризма Предраг Секулић и координатор Барселонске конвенције УНЕП/МАП Марија Луиса Силва Мејас.

Након отварања састанка, министар Секулић и госпођа Мејас потписаће Уговор о реализацији Програма интегрисаног управљања обалним подручјем Црне Горе. Укупни буџет за реализацију Програма је 479, 000 ЕУР, од чега је национално учешће у готовини 254,00 ЕУР, а у облику роба и услуга 21 000 ЕУР. При том је учешће УНЕП/МАП-а, на нивоу од 42, 59 % од укупно предвиђеног буџета, односно 204,000 ЕУР.

Након потписивања Уговора, излагања ће имати извршни координатор Конференције Уједињених нација о одрживом развоју 2012. (Рио+ 20) Брајс Лалонд, предсједник Асиоцијације италијанских градова 21 Емилио Далесио и генерални секретар арапског форума за животну средину и развој Нахиб Сааб.

Учесници скупа су и директорица Агенције за заштиту животне средине Далиборка Пејовић, помоћник министра за животну средину Ивана Војиновић, савјетник министра одрживог развоја и туризма Јелена Кнежевић, ВД шефа Канцеларије за одрживи развој Босиљка Вуковић, представник НВО Еxпедитио и замјеник предсједавајућег Савјета за одрживи развој Биљана Глигорић, члан Савјета за одрживи развој Бранко Луковац, као и представници локланих власти, Свјетске банке, ОЕБС-а и др.

Састанак ће бити одржан у хотелу ”Местрал” у Будви, у 9:00 сати.

Медији ће моћи пратити први дио скупа од 9:00 до 10:30 сати, након чега је предвиђена пауза, а затим радни, затворени дио састанка. Такође, и током паузе, медији могу узети изјаве за јавност.

.............................................................................................................

Информација

Комисија за одрживи развој Медитерана дјелује у оквиру Медитернанског акционог плана (МАП) у оквиру Програма за животну средину Уједињених нација (УНЕП). Медитерански акциони план је створен прије тридесет година у циљу заштите Средоземног мора које са културолошког и еколошког аспекта спада међу најбогатија и најразноврснија подручја у свијету.

Чланице Комисије за одрживи развој Медитерана су 21 страна уговорница Барселонске конвенције, укључујући ЕК и представнике привредног сектора, локалних самоуправа, цивилног друштва, науке и др. Барселонска конвенција представља правни оквир за дјеловање Комисије, те заштиту и очување животне средине Медитерана, и она је, са шест пратећих протокола донијета 1995. године. Циљ Барселонске конвенције и њених проткола је заштита животне средине Средоземног мора и обалних подручја. Такође овом Конвенцијом се третирају питања заштите разноврсног и по много чему јединственог биодиверзитета Средоземља и концепт интегралног управљања обалним подручјима, те одрживог развоја ове области.

Најзначајнији досадашњи резултат рада Комисије свакако је доношење документа Медитеранска стратегија одрживог развоја, а у складу са којом је припремљена и Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе.

Четрнаести састанак Комисије има за циљ промовисање зелене економије и унапријеђење институционалног оквира за функционисање Комисије, у циљу ефикасног суочавања са изазовима у предстојећем периоду, посебно у контексту одржавања Конференције Уједињених нација о одрживом развоју (Рио +20) у Рију, у јулу 2012. године. Очекује се да ће, у циљу што квалитетније припреме за Конференцију Уједињених нација о одрживом развоју, закључци са овог, 14-тог састанка Комисје, дати значајан допринос у обликовању перспектива и праваца развоја Медитерана.

Састанак Комисије је јединствена прилика за укључивање најширег круга субјеката из Црне Горе у спровођење политике одрживог развоја у регионалном контексту, као и за промовисање и иницирање нових оквира сарадње којим се подстиче и унапријеђује институционални и стратешки оквир у Црној Гори.

Што се тиче предвиђеног потписивања Уговора о реализацији Програма интегрисаног управљања обалним подручјем Црне Горе, битно је напоменути да ће његова реализација резултирати израдом низа значајних докумената, прије свега израдом базних студија које ће служити истовремено као инпути приликом израде Просторног плана обалног подручја Црне Горе и Плана интегралног управљања обалним подручјем Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?