- Влада Црне Горе
Извршена анализа резултата анкете за истраживање ј...
Извршена анализа резултата анкете за истраживање јавног мњења о постојећем стању животне средине и изградњи Регионалног центра за обраду отпада у општини Котор
68,7% испитаника из области Которске општине сматра да је корисна изградња регионалног центра за обраду отпада, а 38,7% је спремно да плати и допунску таксу за изградњу. 14% испитаника је против, а 14% нема став по том питању, закључци су недавно спроведеног истраживања јавног мнијења о изградњи Регионалног центра за обраду отпада у општини Котор.
Влада Црне Горе је стварање услова за убрзани развој туризма дефинисала као један од приоритетних задатака чија адекватна реализација треба да буде један од најзначајних фактора економског оправка и јачања. Препознајући да је питање управљања комуналним отпадом уз поштовање одговарајућих стандарда, веома битан предуслов очувања животне средине, а у вези са тим и повећања квалитета туристичке понуде, Влада је усвојила и одговарајућа стратешка документа.
Стратешким мастер планом за управљање отпадом је, као активност високог нивоа приоритетности, дефинисана изградња центара за обраду отпада на којима ће се третирати и одлагати отпад прикупљен са подручија општина на Црногорском приморју. У јулу 2004. године изграђен је регионални центар за обраду отпада "Ловања", за потребе општина Котор, Будва и Тиват, који је функционисао до 31. децембра 2007. године. Након што поменуте општине након више од три године нијесу успјеле постићи договор о новој локацији за изградњу регионалног центра за обраду отпада, Влада Црне Горе је, крајем 2007. године донијела је Одлуку о утврђивању јавног интереса за вршење комуналне дјелатности изградње, одржавања и коришћења регионалног центра за обраду отпада за општине Будва, Котор и Тиват. Општина Котор дала је сагласност на поменуту одлуку о јавном интересу, односно да Влада Црне Горе у њено, као и у име општина Будва и Тиват ријеши питање третмана и збрињавања отпада. На основу Студије избора локације одабран је "Трешањски млин", као локација будућег центра за обраду отпада, за коју је доведена до самог краја израда потребне техничке и пројектно-планске документације неопходне за издавање грађевинске дозволе и након спровођења поступка јавног надметања почетак изградње. Подсјећамо да нам је да би дошли до ове фазе припремљности пројекта било потребно скоро три и по године рада на изради документације. Такође, Влада, Црне Горе, односно ресорсна министарства су у цјелости обезбиједили потребна финансијска средства за изградњу центра за обраду отпада.
Игор Јовановић, савјетник у Министарству одрживог развоја и туризма истиче да: Овај пројекат прати проблем протеста дијела грађана на подручју Грбља које гравитира локацији "Трешањски млин". То успорава динамику активности, али смо ипак дошли у ситуацију да је пројекат у завршној фази. Имајући у виду наведено, спроведено је истраживање јавног мњења о постојећем стању животне средине и изградњи регионалног центра за обраду отпада у општини Котор фирме ИК Консталтинг.
Анкетом су обухваћени испитаници из сљедећих насеља у општини Котор: Бигово, Братешићи, Главатичићи, Горовићи, Кримовица, Кубаси, Ластва Грбаљска, Наљежићи, пелиново, Побрђе, Пржице, Радановићи, Сутвара, Врановићи, Загора, Дуб и Шишевићи.
Анализа резултата ове анкете указује да је о томе шта је рециклажа отпада информисано 96 % испитаника и скоро исто толико (94 %) сматра да је рециклажа отпада корисна. Око 71% испитаника је упознато с тим да се на локацији "Трешањски млин" у Котору планира изградња регионалног центра за обраду отпада, а 58% испитаника је информисано шта све обухвата један такав центар. Убудуће би о тим темама жељело да буде информисано 74% испитаника, путем средстава јавног информисања (ТВ 64 %), организованих састанака у мјесним заједницам (28%) и др.
Посебно је истакнуто да 68,7% испитаника сматра да је корисна изградња регионалног центра за обраду отпада, а 38,7% је спремно да плати и допунску таксу за изградњу. 14% испитаника је против, а 14% нема став по том питању.
Према добијеним резултатима анкете, 50% испитаника је задовљно постојећим стањем животне средине у свом мјесту. Као решење за побољшање стања животне средине, преко 40% испитаника види унапријеђење инфраструктуре (вода, струја, путеви, канализација,..). Нелегалне депоније су главни еколошки загађивачи према мишљењу 15% испитаника, а 17% сматра да нема великих загађивача у њиховој близини.