- Влада Црне Горе
Изјава предсједника Владе Црне Горе Игора Лукшића ...
Изјава предсједника Владе Црне Горе Игора Лукшића поводом 20. јуна - Свјетског дана избјеглица
На данашњи дан имам посебну обавезу да укажем на проблеме са којим се сусрећу избјеглице и расељена лица не само у Црној Гори већ и шире, те да као човјек који жели да живи у држави у којој сви имају једнака права, подсјетим на обавезу сваког члана нашег друштва да допринесе успјешном рјешавању овог питања. Чинићу то као предсједник Владе и као грађанин, сигуран сам да ћете и ви чинити исто.
Прилика је да и ове године обиљежавајући Свјетски Дан избјеглица и шездесетогодишњицу доношења Конвенције УН о избјеглицама скренемо пажњу на посљедње деценије прошлог вијека, када је Црна Гора прихватила десетине хиљада прогнаних лица са простора бивше Југославије. Овај дан нас подсјећа на то колико је битно ријешити проблеме са којима се сусрећи људи из нашег окружења, остајући без својих кућа, своје домовине.
Црногорско друштво је препознато на међународном плану као мултиетничко, мултирелигиозно, толерантно друштво посвећено испуњавању својих спољнополитичких приоритета. Сада је право вријеме да подсјетимо и на традиционалну хуманост црногорског друштва које је показало спремност да подржи и помогне храбре и одлучне жене, дјецу и мушкарце који су били приморани да напусте своје земље под пријетњама прогоном, сукобом и насиљем.
Влада Црне Горе одлучна је да истраје у напорима на рјешавању овог значајног питања. Црногорске институције наставиће да помажу расељеним и интерно расељеним лицима, људима са истим правима, слободама и обавезама, који такође дају свој допринос црногорском друштву.
Влада Црне Горе приводи крају вишегодишње активности које ће за резултат имати трајно рјешење статуса ових лица и затварање кампова и насеља који нису у складу са неопходним стандардима које Црна Гора жели да достигне.
Усвојили смо низ стратегија и акционих планова на основу којих лица, на добровољној основи, могу бирати повратак у матичне земље или пуну интеграцију у црногорско друштво путем стицања статуса странца са сталним настањењем, који им, осим права која проистичу из држављанства, једнако обезбјеђује сва остала права као и црногорским грађанима.
На међународном нивоу, Црна Гора је уз Хрватску, БиХ и Србију учесник Регионалне иницијативе која би заједно са УНХЦР-ом, ОЕБС-ом и Европском комисијом, требало да обезбиједи недостајућа средства за рјешавање стамбеног питања за преко шест хиљада угрожених избјеглих и интерно расељених лица.
Већ почетком сљедеће године, очекујемо конкретне резултате, који ће допринијети да ријеч избјеглица полако блиједи, а да се ријеч грађанин и његова права унапређују и његују.
Стога, данас одајемо почаст свим овим људима на испољеној храбрости током тешких времена када су били присиљени да напусте оно што су током деценија градили и крену у непознато.
Дакле, ово је један од дана који обавезује, ово је путоказ за даље активности Црне Горе као одговорног и кредибилног субјекта међународне заједнице, са значајним мјестом у великој европској породици.