- Влада Црне Горе
Министарство здравља Саопштење: Почела реконструкција здравствених уста...
Саопштење: Почела реконструкција здравствених установа у Пљевљима
У оквиру реализације пројекта "Енергетска ефикасност у Црној Гори", а у циљу унапређења енергетске ефикасности данас су започети грађевински радови у објектима Опште болнице и Дома здравља у Пљевљима. Пројектом је предвиђена замјена фасадне столарије и постављање термоизолације на фасади. Грађевинско-занатске радове изводи Јоинт вентуре “ВХ Монтенегро и ЛД Градња”, а износ уговорених радова је 229.618,43 еура. Надзор над извођењем радова обављаће Институт ИГХ, Загреб, а издвојено је 11.181,42 еура.
Након ОБ Беране у којој су импелентиране мјере енергетске ефикасности, Општа болница и Дом здравља у Пљевљима представљају наставак реализације пројекта, у циљу унапређења конфора боравка пацијената и запослених у тим здравственим институцијама.
Влада Црне Горе добила је зајам од Међународне банке за обнову и развој (ИБРД) у износу од 6,5 милиона еура у циљу финансирања пројекта "Енергетска ефикасност у Црној Гори" (у даљем тексту МЕЕП). Овим пројектом предвиђено је побољшање енергетске ефикасности у образовним и здравственим установама, као и повећање обавијештености јавности о мјерама енергетске ефикасности. Одабрано је 15 установа и то, 6 болница, 8 школа и 1 студентски дом. Пројекат се имплементира од фебруара 2009. године, а имплементација ће трајати 3 године.
Имплементацију пројеката енергетске ефикасности у здравственим објектима спроводи Министарство здравља, имплементацију у образовним објектима Министарство просвјете и спорта, док је Сектор за енергетску ефикасност Министарства економије одговоран за реализацију цјелокупног пројекта и обезбјеђивање подршке Министарству здравља и Министарству просвете и спорта.
МЕЕП-ом се финансира имплементација мјера енергетске ефикасности које се превасходно односе на: (и) побољшање система за гријање и припрему санитарне топле воде, (ии) унапређење енергетских карактеристика омотача зграде и (иии) унапређење унутрашњег осветљења.
Имплементација МЕЕП-а дефинисана је пројектним задатком. Рад на објекту почиње израдом детаљног енергетског прегледа који треба да укаже на потенцијалне могућности за уштеду енергије. На основу добијених резултата детаљног енергетског прегледа, врши се израда пројектне документације, која представља основу за израду тендерског документа за набавку роба и извођење радова. Тендерски документ се објављује и у складу са процедурама Свјетске банке врши се одабир најповољнијег извођача. Извођач набавља тражени материјал и опрему и изводи радове на објекту. Прије и послије завршетка радова спроводе се технички и социјални мониторинг и евалуација, са циљем да се прикаже потрошња енергије и ниво комфора прије и послије инвестиције, а како би се оправдала уложена средства и како би се подаци истраживања искористили за промоцију и едукацију јавности о мјерама енергетске ефикасности.