Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Започела израда Предприступног економског програма

Објављено: 16.09.2011. 17:25 Аутор: Ивона Михајловић
У периоду од 15. до 16. септембра 2011. године, у Милочеру се одржава семинар под називом „Како добро припремити први Предприступни економски програм за Црну Гору?“.

Овим семинаром отпочиње рад на изради Предприступног економског програма (ПЕП) за Црну Гору 2011. - 2014. године, документа који је свака држава, кандидат за улазак у Европску унију, обавезна да припреми у оквиру мултилатералног фискалног надзора. Црна Гора, иначе, од 2006. године учествује у изради Економског и фискалног програма, као средњорочног стратешког документа у оквиру дијалога о економској политици Црне Горе са ЕУ, а са стицањем статуса кандидата у обавези је да Европској комисији достави ПЕП.

Предприступни економски програм дефинише економску политику и структурне реформе које треба довршити ради успјешног придруживања Европској унији у наредном трогодишњем периоду. Основни бенефит који се постиже припремом ПЕП-а јесте да се земљама олакшава креирање конзистентне економске политике, с обзиром да се програм ажурира сваке године и даје образложење евентуалног одступања од постављеним параметара у претходној години.

Структуру ПЕП-а чине: макроекономски оквир, јавне финансије и структурне реформе. За његову израду задужена је међуресорна радна група, именована од стране Владе Црне Горе, а документ ће, до краја године, бити финализиран и прослијеђен Влади на усвајање, а Европској комисији до краја јануара 2012. године.

Првог дана семинара разговарало се о општим смјерницама за припрему ПЕП-а, уз коментарисање актуелних економских кретања у Црној Гори, региону и свијету. Учесници су се сложили у оцјени да нови талас кризе и негативна искуства земаља еурозоне намећу потребу јаче фискалне консолидације и предузимања интензивних мјера за одржавање финансијске стабилности. Такође, осјетљивост црногорске економије на екстерне сокове упућује на конзервативан приступ при пројектовању макроекономских индикатора, што ће бити узето у обзир и приликом израде ПЕП-а.

Током другог дана радионице, који представља и оперативни почетак припреме ПЕП-а, учесници су радили у групама, које су формиране тако да покривају поглавља која це садрзати будући ПЕП.

Учесници и презентатори су, између осталих, били мр Тијана Станковић, помоћник министра финансија, др Никола Фабрис, главни економиста Централне банке Црне Горе, др Мојмир Мрак, Матија Ројец и др Гаррy О'Цаллагхан, инострани консултати ангазовани од стране УНДП-а.

Програм се реализује у сарадњи Министарства финансија и Програма за развој капацитета (ЦДП), уз финансијску подршку Владе Холандије.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?