Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју министра финансија др Милорада Катнића за "Вијести" - "Инспектори ће провјерити сумње о утаји пореза"

Објављено: 21.11.2011. 15:34 Аутор: Ивона Михајловић

Оно што је саопштила Државна ревизорска институција (ДРИ ) државни органи треба да прихвате са озбиљношћу и истраже до краја како би се уклониле све сумње које праве лошу атмосфера у економском систему - рекао је министар финансија Милорад Катнић у интервјуу "Вијестима" одговарајући на питање да ли он сумња као и ДРИ да су велики порески обвезници (мобилни оператери, Југопетрол и ЕПЦГ) утајили порез на добит.

- Одговорно ћемо приступити утврђивању обавеза. Неке истраге су у току и дио су пореске тајне, а кад порески инспектори утврде има ли неправилности то ће бити доступно јавности. Сад не желим лицитирати именима компанија да не бих наносио штету. Мој посао је да тврдње заснивам на чињеницама и конкретним доказима које достављају државни органи. Треба озбиљно истражити уколико је било радњи које нијесу биле у складу са законом и ако их има онда их треба процесуирати. Али, ако су порески обвезници поштовали закон треба исказати поштовање и захвалност за њихов допринос економском расту. Не мислим да треба посебно наложити Пореској управи да ради контроле, јер је то њихова обавеза у складу са законом посебно кад неко као стоје ДРИ добронамјерно сугерише да уочава проблеме система и да треба да га уредимо што боље можемо - казао је Катнић.

ДРИ је констатовао да постоји ризик да Министарство изгуби позицију лидера у креирању фискалног система због децентрализације, двојне примјене прописа, притиска на платне фондове, дуплирања издатака кроз рад радних група. Шта намјеравате да урадите да до тога не дође?

- Позитивно је што је ДРИ препознао министарство као лидера у креирању фискалне политике и то је најважније. Увијек када сте лидер у нечему постоји ризик да се изгуби та позиција, једино што можемо то је да одговорно и савјесно радимо свој посао и да нам колеге у систему у томе помажу одговорним радом. На тај начин ћемо систем учинити бољим.

Ревизори су утврдили да је већ двије године заредом уочено неадекватно планирање које је довело до високог преусмјеравања планираних износа код појединих потрошачких јединица и недосљедно коришћење средстава преко текуће буџетске резерве. Да ли ће та оцјена бити и у ревизији завршног рачуна буџета за 2011. годину?

 - Ако су јасно приказана преусмјеравања то је транспарентност. Нијесам прочитао нигдје да је то било мимо закона и правила. Треба да истакнемо да је буџет добио позитивну оцјену, да је приказано да је у дијелу поштовања закона и процедура усаглашен са свим принципима и да нема већих одступања која би значила изузимање мишљења или негативно мишљење. Ревизори знају да када се изузме мишљење да је то горе од негативног мишљења. Дакле, буџет је добио условно позитвну оцјену и то треба да буде анрмисано, даје уређенији буџет него претходних година.

Дакле, оптимиста се за ревизију буџета за 2011. годину?

-
Оптимиста сам, али не треба да се ревизија заснива на оптимизму. Вјерујем да министарство и Влада раде посао одговорно и да ће то препознати ДРИ, а и међународне институције препознају те напоре и побољшања. Нема недјеље да немамо комуникацију са ММФ -ом. Свјетском банком и другим међународним институцијама које позитивно оцјењују напредак у јавним финансијама. Преусмјерања која кваре ту слику у неким случајевима ненамјенског трошења средстава су проблеми које треба да испављамо. Ипак, треба да смо свјесни да смо мала економија и да свака промјена у систему, као што је била у овој години Жељезара, може утицати на буџет и да треба разумјети преусмјеравања која се врше у оквиру закона.

На Одбору за економују изнијете су оцјене да би неко морао да сноси одговорност, па и политичку, за оно што је показала ревизија буџета за 2010. годину. Слажете ли се са тим?

- Свако треба да сноси одговорност за свој дио посла и ако је радио мимо закона и прописа треба да сноси личну и политичку одговмост. Али, понављам да су оцјене ДРИ генерално афирмативне и позитивне и да оне треба да буду првенствено сагледане са те стране, а све оно што су проблеми треба да буде отклоњено.

Може ли се очекивати да у наредној години измијените органски закон о буџету што је сугерисао и ДРИ?

-
Већ неко вријеме анализирамо тај закон и не желимо да жиримо.То је један од најважнијих закона и желимо да наредна промјена буде у правцу дефинисања фискалних правила која ће значити дугорочни кредибилитет фискалне полтике. Не треба да трчимо и доносимо одлуке које бисмо брзо мијењали. Многе државе су креирале нека правила која касније нијесу поштовала и то није добро. Свјетска банка, ОЕЦД и драге институције нам помажу да видимо шта су најбољи примјери у свијету и да на основу тих анализа добијемо добар органски закон о буџету.



Медији лоше пишу о инвеститорима

-
Чини ми се да у Црној Гори имамо не баш позитивну атмосферу у медијима када су у питању страни инвеститори. Не говорим о овом конкретном случају, али генерално атмосфера шје добра. Генерализују се ствари и сви се инвеститори проглашавају као порески и инвестициони делинквенти, оспоравају се њихове инвестиције и кредибилитет. Готово да нема ниједног инвеститора из уређених европских држава који није оспораван. То није добро, није у интересу грађана, запослених и Министарства финансија које је одговорно за фискалну политику. То су порески обвезници од којих на крају државни службеници примају зараде, али и који пружају важне услуге за грађане. Министарство се труди да се порески обвезници осјећају сигурно, а они треба да знају да пореске обавезе не застаријевају и да ће платити казну - казао је Катнић.

 

Новинар : Марија Мирјачић

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?