Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Европски суд за људска права импресиониран јачањем владавине права у Црној Гори

Објављено: 06.12.2011. 20:33 Аутор: Биро

BiroЕвропски суд за људска права импресиониран је озбиљношћу приступа и резултатима активности које Црна Гора спроводи на плану јачања правосудног система и промоције и заштите људских права и слобода, изјавио је данас предсједник суда Николас Браца у разговору са потпредсједником Владе и министром правде Душком Марковићем, у сједишту ЕСЉП у Стразбуру.

Истичући да пресуде Европског суда за људска права не доживљавамо као акте против државе, него у њеном интересу, Марковић је казао реформске активности које се спроводе у Црној Гори посредно доприносе ефикасности рада Суда, на начин што се стварају претпоставке за смањење броја апликација из Црне Горе. ,,У том смислу, на најбољи начин имплементирамо препоруке Интерлакенске декларације о поштовању начела субсидијарности у заштити људских права", рекао је потпредсједник.

Он је подсјетио да је Европски суд за људска права донио шест пресуда против Црне Горе, од којих су три правоснажне. ,,Од три правоснажне пресуде једна је у потпуности извршена, што је констатовао и Комитет министара Савјета Европе. За извршење двије пресуде израдили смо акционе планове и доставили их Комитету, а у све три пресуде исплатили смо досуђену правичну накнаду", рекао је Марковић.

Посебна пажња посвећена је активностима на плану јачања независности, ефикасности и одговорности правосудног система, као претпоставке за квалитетну заштиту и помоцију људских права зајемчених Европском конвенцијом. Потпредсједник је упознао саговорника са иницијативом Владе за промјене Устава, са акцентом на предложена рјешења за Уставни суд Црне Горе, у смислу повећања броја судија за два и оснивања трочланих вијећа за разматрање уставних жалби.

Потпредсједник се кратко осврнуо и на актуелну апликацију Епархије будимљанско-никшићке и 11 организационих јединица Српске православне цркве против Црне Горе, наводећи да је овај случај у Црној Гори изазвао реакције и стручне и лаичке и политичке јавности, и изразио увјерење да ће Европски суд донијети одлуку засновану искључиво на правним аспектима овог питања.

Такође, Марковић је презентирао нова рјешења у систему извршења судских пресуда, у смислу увођења јавних извршитеља у наш правни систем, чиме ће се знатно растеBiroретити судови, а поступак извршења постати ефикаснији.

Закључено је да Европски суд за људска права нема проблем са Црном Гором, а да се случајеви из наше државе претежно односе на заштиту права на суђење у разумном року и на извршење судских пресуда, те да нема поновљених случајева.

Предсједник Браца прихватио је позив потпредсједника Марковића да на прољеће посјети Црну Гору.

Састанку у Суду присуствовао је судија из Црне Горе проф. др Небојша Вучинић.

Потпредсједник Марковић данас је разговарао и са Габријелом Батаини-Драгони, генералним директором за програме и в.д. генералног директора за демократију, и Филипом Боаја, генералним директором за људска права и правне послове. Констатовано је да отварање канцеларије регионалног пројекта промоције људских и мањинских права у Подгорици, о чему је јуче потписан Меморандум о разумијевању, потврђује лидерску позицију Црне Горе у овој области када је ријеч о региону Западног Балкана.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?