Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор предсједника Владе Игора Лукшића на свечаној скупштини Српско-црногорског пословног клуба

Објављено: 23.12.2011. 19:40 Аутор: Биро
Излагање предсједника Владе Црне Горе Игора Лукшића поводом Свечане скупштине Српско-црногорског пословног клуба
Подгорица, 23. децембар 2011.


Уважени предсједниче Цветковићу,
Поштоване даме и господо,

У тренутку када на измаку 2011. године резимирамо достигнућа и напредак у свим областима друштвеног живота, посвећујући посебну пажњу економским показатељима, чини ми посебно задовољство да, у вашем присуству, заједно са колегом Цветковићем отворим свечану скупштину Српско-црногорског пословног клуба.

Стварање чврстих и стабилних веза у свијету бизниса, нове инвестиције, програми и нова радна мјеста су нам више него потребан подстицај у процесу даљег успјешног одговора црногорске економије на изазове економске и финансијске кризе и дугорочне резултате. Националне економије су дио глобалног, међусобно условљеног система, а успјешна искуства имају посебан значај када је у питању адекватан одговор на изазове стално мијењајућег пословног амбијента. Подршка процесу снажења широког фронта за успјешно превазилажење актуелних изазова је свакако и оснивање Српско-црногорског пословног клуба. Српско-црногорски пословни клуб јасна је потврда интереса Црне Горе и Србије за заједничко унапређење бизнис окружења, усклађивања посебних и узајамних интереса, као и међусобне размјене знања и искустава.

У сложеним условима глобалног економског тржишта, предузећа се морају водити креативном визијом, са јасном амбицијом да се таква визија оствари. Иако наизглед једноставан, овај ’рецепт’ изискује значајан напор и храброст да се предузму кораци који подразумијевају спремност да се прихвати реалан пословни ризик. Пословне везе Црне Горе и Србије треба и даље јачати у склопу укупних регионалних активности и сарадње у циљу стварање широког тржишног оквира којим ћемо до краја исказати наше компаративне предности. Само на тај начин, сви заједно у региону, заједничком конкурентношћу можемо изградити привредне капацитете способне да заузму своје мјесто на европском и глобалном тржишту. 

За оне који са резервом гледају на ову причу, подсјетићу на бројне пословне субјекте са подручја бивше Југославије који су годинама успијевали да буду носиоци значајних инвестиционих пројеката широм свијета. Задатак свих нас је да те позиције, без обзира на разиличита пословна окружења, привредни представници наших економија поново врате. Ово тим прије јер вјерујем да је нас регион један од оних који имају највеци потенцијал за раст у данашњој Европи.

Пословање оставља простор кретивности и подстиче људе на активности које повезују, а не дијеле. Започињање и унапређивање пословне сарадње је слично успостављању и јачању повјерења и разумијевања, што је такође један од разлога да ми као одговорни политичари промовишемо слободну трговину и предузетништво. Економске и привредне везе као такве имају снагу да предуприједе сукобе и подјеле. И то не кажем без разлога, јер подсјетићу да је постојало више покушаја да се помире зараћени интереси Француске и Њемачке. То је постало могуће тек онда када су њихови лидери схватили да њихова заједничка будућност лежи на чврстим економским темељима, оствареним обједињавањем тржишта и ресурса угља и челика, које је исходиште данашње Европске Уније. Ово је вриједна лекција за све државе са бившег југословенског простора.

Развој сарадње и конкурентности у пословању мотив су оснивања Српско-црногорског пословног клуба, а сигуран сам да ће његови резултати иницирати сличне облике повезивања и са другим државама. Наш регион не спаја само заједничка историја већ и бројни, заједнички изазови у будућности. Свједоци смо да дијалог и сарадња све више добијају на значају управо из разлога што су од заједничког интереса за све судионике регионалног стремљења да, кроз повећање квалитета живота грађана и достизање стандарда савремених друштава, у будућности постанемо креатори позитивне европске стварности. 

Чланство у Европској унији је циљ који дијелимо и који ће за резултат имати оптималан ниво интеграције која не само да промовише мир, већ обезбјеђује сарадњу, просперитет и валоризује различите идентитете, као вриједности дугорочно стабилног Балкана. У времену пуном изазова, нико не може опстати сам и дјеловање само једног актера, државе ма колико да је успјешна није довољно. Сви ми, без обзира на одређене специфицности и предности, морамо одиграти позитивну улогу како би у сложеним условима, конструктивном сарадњом, остварили праву мјеру успјеха. Сигуран сам да пословна предузећа у Црној Гори и Србији имају много да понуде једни другима. Партнерство између наше двије земље већ постоји и развија се у континуитету. Размјењујемо идеје, производе, најбоља искуства и конструктивне савјете.

Сви ми, овдје, смо свјесни да су само оне државе које стварају амбијент неоптерећен сложеном администрацијом, дугим процедурама и које, уз то његују посебан сензибилитет према предузетништву и инвестицијама, развијају осјећај према штедњи, али и спроводе структурне реформе у дугом року обезбјеђују динамичност и конкурентност једне економије, на правом путу стабилног и дугорочног одрживог економског раста. Зато ми чини посебно задовољство да охрабрим Српско – црногорски пословни клуб у намјери да креира управо амбијент у коме ће компаније из Црне Горе и Србије сарађујући у обостраном интересу досећи нове пословне хоризонте.


Хвала!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?