- Влада Црне Горе
Излагање министра просвјете и спорта Славољуба Сти...
Излагање министра просвјете и спорта Славољуба Стијеповића на састанку "Платформе западног Балкана за образовање и обуку"
Поштовани господине Трушчински, господине Маурер, колеге министри, уважени гости, даме и господо,
Дозволите да вам на самом почетку упутим срдачну добродошлицу у Црну Гору и Даниловград, у Регионалну школу за државну управу и да вам пожелим успјешно учешће на састанку Платформе за Западни Балкан, засноване на Отвореном методу координације.
Данашњи скуп има за циљ да кроз истицање примјера добре праксе, посебно у региону, као и кроз представљање могућности које нам се пружају у европском оквиру, препозна напоре које улажемо у реформу система образовања, обезбиједи европску перспективу и помогне нам у дефинисању стратешких опредјелјенја и образовне политике.
Развој модерног друштва, брзе промјене карактеристичне за савремени живот и бројна свакодневна научна и технолошка достигнућа условљавају потребу за непрестаним унапређивањем и развојем образовања и образовних система.
Ову неопходност Црна Гора је и званично препознала 2004. године, отпочевши свеобухватан просес реформе образовања на свим нивоима.
С обзиром да смо се данас овдје окупили како би указали на примјере добре праксе, дозволите ми да са вама подијелим своје виђење да је једна од најзначајнијих окосница овог процеса у Црној Гори била наша намјера да, иако мијењајући систем, сачувамо све оно што се показало добро у црногорском образовању, али и да истовремено препознамо слабости и понудимо рјешења за исте, пажљиво проучавајући позитивне примјере у међународној пракси
Сходно томе, значајан дио времена на самом почетку захтјевног процеса реформе образовања био је посвећен проучавању нашег система и искустава других земаља и идентификовању и обликовању могућих рјешења, која ће на најбољи начин осигурати квалитетно образовање за све грађане у Црној Гори, што је наш крајњи циљ.
Иако временски захтјевна, ова фаза је, чини ми се, била одлично полазиште за све оно што већ више година радимо у Црној Гори.
Посветити се промјенама система образовања, у којем су окупљени млади нараштаји који чине будућност сваке земље, захтијевала је од нас посебну бригу и пажњу.
Стога смо систем почели да мијењамо постепено, уводећи, у поједине школе, промјене поступно, и проширујући сваке школске године, групу школа, али и разреда у којима су се нова рјешења примјењивала.
Овакав приступ нам је омогућио да примијенимо новине, али и да вршимо неопходна прилагођавања током самог процеса, како би стално унапређивали квалитет наставе и учења у црногорским школама.
Нова визија образовања, на почетку процеса реформе образовања, „преточена је“ у законска рјешења која су препознала новине око којих смо се сагласили.
Ипак, желим да вас обавијестим да смо, без обзира на бројне законе, подзаконска акта, измјене програма, унапређење услова рада, сматрали, а и данас смо тог мишљења, да нема модерне зграде, новог уџбеника, иновираног образовног програма, који може надомјестити недостатак најзначајније карике образовног система – добро обученог и задовољног наставника.
Квалитетно иницијално образовање наставника и њихово континуирано стручно усавршавање предуслов су одрживости квалитета реформе, али и квалитета укупног система образовања у Црној Гори.
Ми у Црној Гори вјерујемо да је ово кључно питање и да у свим фазама и сегментима мора имати приоритет.
Започињући процес реформе, отворили смо и нека поглавља која раније нијесу била препозната на прави начин.
Стога је питање образовања одраслих добило своје посебно мјесто, као одраз наших схватања да у условима брзих промјена нећемо постићи много уколико цјеложивотно учење не учинимо саставним дијелом свакодневног живота свих наших грађана.
Без обзира на све до сада учињено, сигуран сам да морамо радити још више како би осигурали да формално, неформално и информално учење буду подједнако вредновани, како због сваког појединца понаособ, тако и због ширег циља – развоја цијелог друштва.
Исто тако, вјерујем да на овом плану, али и у осталим областима образовних система свих наших земаља можемо наћи незамјенљиви потенцијал за размјену идеја, искустава, препрека и добрих резултата које смо имали.
Стога ме радује Платформа за Западни Балкан, чије структуре већ сада можемо препознати. Мислим, прије свега, на Иницијативу образовних реформи у југо-источној Европи (ЕРИ СЕЕ) - Регионалну платформу за сарадњу у области образовања и обуке са снажном политичком преданошћу министара просвјете.
Као што знате, 2010. године је потписан Меморандум о разумијевању од стране 7 министара југо-источне Европе задужених за образовање, којим су се обавезали на јачање сарадње по основу Стратешког оквира за европску сарадњу у области образовања и обуке до 2020. године.
Разноликост наших образовних система, кроз коју се огледа различитост наших друштава, непресушан је извор богатства које имамо. Стога морамо искористити све могућности које нам се пружају, како би иницијативе образовних реформи у југо-источној Европи кроз регионалну сарадњу, омогућиле размјену искустава међу чланицама у погледу што брже интеграције у шире европско подручје образовања.
На крају, наглашавајући да данашњи скуп за све нас представља обавезу и подстрек да наставимо са започетим реформама, желео бих да изразим своје уверење да ће ова Платформа дати свој пуни допринос унапређењу образовања на Западном Балкану, пружити нам прилику да ојачамо регионални политички дијалог и на тај начин допринијети нашем циљу да се приближимо најбољој пракси образовања у земљама Европске уније.
Вјерујем да ћете се у Црној Гори осјећати као код куће, да ћете препознати спремност Црне Горе да учествује у регионалним иницијативама за добробит свих њених грађана и даљег учвршћивања веза међу државама, да се свима захвалим на досадашњој сарадњи и изразим задовољство што сте препознали значај ове иницијативе и узели учешће на данашњем састанку.
Хвала вам!!!