Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар економије др Владимир Каварић на отварању Округлог стола: Нацрт стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера до краја 2016. године

Објављено: 26.04.2012. 18:30 Аутор: Министарство

Задовољство ми је и част да сам данас са вама и поздрављам Вас испред Министарства економије.Данашњи округли сто у организацији Минситарства економије и УН система у Црној Гори, се односи на разматрање Нацрта Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера за период 2012-2016. година, који је резултат заједничког пројекта Министарства економије и УН система у Црној Гори. Пројекат израде Стратегије је започет у септембру 2011. године, са општим циљем доприноса равномјернијем регионалном развоју јачањем конкурентности и капацитета за стварање нових радних мјеста у микро, малим и средњим предузећима, а посебно у мање развијеним општинама, као и да омогући да се користи које произлазе из процеса интеграције у ЕУ и даљег отварања тржишта, што уједначеније прошире на различите економске актере у земљи.

Стратегија за одрживи економски раст кроз увођење кластера треба допринесе остваривању четири специфична циља:

1) повећање извоза,

2) супституција увоза,

3) отварање нових предузећа и нових радних мјеста, и

4) одржавање нивоа запослености.

Мала и средња предузећа у ЕУ чине око 99% с свих активних предузећа, запошљавају између 60%-80% укупне ангажоване радне снаге, и учествују са 60% у БДП-у Европске уније. При томе, око 40% запослених у ЕУ, ради у предузећима која су чланови кластера. У мање развијеним земљама и регионима, мала и средња предузећа могу бити носилац развоја само ако су међусобно повезана и ако то повезивање ствара синергетски ефекат. Стога је развој кластера, као географске концентрације сродних предузећа и придружених институција, најефикаснији начин за повећање конкурентности и развијености региона и државе кроз повећање конкурентности самих предузећа у кластеру.

Поштујући методолошки приступ “одоздо према горе,” изради нацрта Стратегије су претходиле фазе мапирања потенцијалних кластера на цијелој територији Црне Горе, рангирања кластера, израде 15 дијагностичких студија потенцијалних кластера, процјена тражње за кључним кластерским производима, и оцјена институционалних капацитета за њену имплементацију. На основу тога, припремљен је нацрт Стартегије са кључним препрукама, детаљним Акционим планом за 2012-2013. и оквирним Акционим планом за период 2014-2016.

Подаци мапирања су показали да на територији Црне Горе постоје 63 потенцијална кластера у којима послује око 6.000 фирми и индивидуалних произвођача и у којима је запослено близу 26.000 лица од чијег рада зависи око 9.000 домаћинстава. Од укупног броја фирми/индивидуалних произвођача који послују у оквиру потрнцијалних кластера у Црној Гори, 17,4% њих се односи на Сјеверни регион, 43,8% на Средишњи док се остатак односи на Приморски регион. Такодје, од укупног броја запослених у потенцијалним кластерима Црне Горе, 15% се односи на Сјеверни регион, 41,7% на Средишњи, док се 43,3% односи на Приморски регион. Од укупног броја домаћинстава која зависе од запослености у оквиру предузећа/индивидуалних произвођача у кластерима, 20,4% се односи на Сјеверни регион, 31,7% на Средишњи и 47,9% на Приморски регион. Имплементација Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера, између осталог треба да допринесе кроз валоризацију ресурса у области пољопривреде, туризма и дрвопрераде на Сјеверу, али и кроз валоризацију свих расположивих ресурса у држави.

 
Нацрт Стратегије подразумијева њену примјену кроз три фазе:

1) Фазу инкубације у 2012. години, са циљем приказивања релевантности приступа развоја кластера у постизању одрживог раста у Црној Гори и генерисања довољног степена прихватљивости и покретачке снаге на националном нивоу како би се наставило са пуном имплементацијом Стратегије.
2) Фазу изградње капацитета у 2013. години, са циљем изградње институционалних капацитета и надоградње управљачке и координационе структуре за имплементацију Стратегије
3) Фазу пуне имплементације у периоду 2014-2016. година, са циљем ефективног и ефикасног проширења помоћи за развој већег броја кластера у Црној Гори ради постизања циљева Стратегије.

Пуна имплементација Стратегије ће подразумијевати и финансирање кластерских иницијатива из интерних и екстерних извора финансирања, односно државног буџета, ЕУ фондова, медјуанродних организација и сл.

Поштовани даме и господо,
Вријеме економске кризе у Црној Гори и цијелој Европи указује на неопходност дефинисања јасних праваца и начина повећања конкурентности и укупног економског развоја оптималном употребом расположивих ресурса и јасним и координираним дјеловањем свих актера у економији. У том смислу вјерујем да ће развој кластера омогућити бољи приступ предузећа тржишним информацијама, увођењу стандарда квалитета, обиму и ефикасности производње потребном за цјеновну конкурентност, односно за повећање извоза. Исто тако, сматрам да увезивање предузећа у кластере треба да допринесе рјешавању питања малих капацитета и ограниченог обима производње важних за супституцију увоза. Кластерски приступ углавном утиче на идентификацију неопходних елемената у производном ланцу или потребних услуга, што представља шансу за нова предузећа и нова радна мјеста.
У складу са свим претходно наведеним, Министарство економије ће у првој половини маја 2012. предложити Влади Црне Горе на разматрање и усвајање Стратегију за одрживи економски раст кроз увођење кластера, која ће садржати и предлоге и сугестије са данашњег округлог стола. Сматрам да њена пуна примјена може дати очекиване резултате и ефекте, слично пројектима развоја кластера у неким земљама у окружења и у ЕУ, које су постигле значајан раст запослености и извоза кроз увођење кластера.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?