- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Отварена изложба радова са конкурса за избор предс...
Отварена изложба радова са конкурса за избор представника на Бијеналу архитектуре у Венецији 2012.
На расписани конкурс за избор најбољег рјешенај ,којим ће се представити Црна Гора на XИИИ-ом Бијеналу архитектуре у Венецији, пријавило се једанаест тимова студената ,мастер И специјалистичких студија.
Своје радове, у складу са условима конкурса , предало је десет пријављених тимова , након чега је жири у саставу
Др Рифат Алихоџић, предсједник
Мр Славица Стаматовић, члан
Мр Лазар Пејовић, члан
На пленарној сједници одржаној 05.04.2012. године донио одлуку да црногорску изложбу реализују заједнички , са истовјетним ауторским правима, два тима специјалистичких студија архитектонског факултета у Подгорици.
Побједничке тимове чине : Александра Новићевић, Гордана Драгојевић, Миа Кецојевић и Милош Лаковић, Слободан Петровић, Горан Ћуковић.
Овдје можете да погледате радове побједничких тимова.
Генералана тема венецијанскког бијенала, коју је поставио енглески архитекта Девид Чиперфилд је “Цоммон Гроунд”. На задату тему црногорске изложбе “Сљедећи корак” одабрани тимови су, од свих приспјелих радова , дали најквалитетније и једнаковриједне одговоре са компатибилним елементима који се могу комбиновати у даљој разради.
У даљем раду два одабрана тима, реализован је приједлог инсталације за предсатвлајње Црне Горе на предстојећеме Бјеналу архитектуре у Венецији.
Изложени радови су приказани јавности, на Изложби, у Перјаничком дому у период од 07-14.05.2012 године.
Овдје можете да погледате остале радове учесника конкурса.
Тема „Цоммон Гроунд“ коју је поставио господин Давид Цхипперфиелд, даје широке могућности опсервације који се тичу урбаног простора. Могуће реакције су водиле у два правца. Један чини општи поглед који би дефинисао универзалне категорије проблема у простору или њихов значајан дио.
Готово драматичне промјене, које су се дешавале посљедних давдесетак година у ицјелокупном простору Црне Горе носе спецификуме локалног, регионалног и дијелом глобалног карактера. Томе су допринијели процеси транзиције и промјена друштвено политичког система које су се почеле дешавати од деведесетих година прошлог вијека. Ослабљени друштвени мехнизми са свим пратћим елементима , показало се , нијесу имали снаге да каналишу преструктурализацију простора. Ријетке су земље , као Црна Гора, којима је простор као ресурс од капиталног значаја за будући развој . Квалитет који је несумњив и разнолик, на малом географском простору, показао се као елеменат који је испровоцирао „агресију“ на њега који се очитује кроз нагли прилив страних и домаћих инвеститора .
Наш простор се сусреће и са урбаним проблемима глобалног карактера препознатим кроз центифугално дејство градова на демографију што подстиче наглу урбанизацију. Као егзистенцијална уточишта, градови су изложени притиску са два друштвено-економска слоја . Један су чинили моћни инвеститори „пломбирајући“ просторе у центрима због њихове економсје валоризације .Пристигли нижи социјални слојеви, притискали су рубове градова са спонтаном и нелегалном градњом. Урбане средине су се тако нашле у сендвичу двају неугодних сила које су дјелујући једна према другој „циједиле „ расположиви урбани простор.
Глобална економска криза у дијелу урбаног развоја, показала се као позитиван фактор јер је обезбиједила предах и пружила шансу да погледамо резулате у прирордном и урбаном простору. Садашња није ружичаста већ продукује реалну бригу и тражи озбиљну консолидацију свих релевантних фактора који ће створити озбиљну стартегију тертирања свеукупног простора. Из наведених опсервација проистекао је и назив теме наше изложбе на предстојећем Бијеналу : „ Слиједећи корак“.
Ауторски тим је кроз критичку анализу садашњег стања, дошао до закључка да је за рјешење насталих проблема потребан дијалог, прије него што се направи тај сљедећи корак. Одговоран дијалог озбиљних, стручних и доброанмјерних субјеката кога чине : државни апарат, архитектонска струка инвеститори и корисници.Само у таквој синергији могуће је вратити достојанству простора који смо наслиједили.
Овако конципирамна изложба представља покушај да се кроз перцепцију сопствених проблема у простору покуша дати допринос општем ставу јер је на планети Земљи , много тога заједничког.
Комесар
Рифат Алихоџић