Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак на тему примјене црногорског законодавства из области заштите од насиља у породици

Објављено: 20.06.2012. 00:57 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
Данас је у Подгорици одржан састанак на тему примјене црногорског законодавства из области заштите од насиља у породици. Састанак је водио потпредсједник Владе и министар правде и људских права Душко Марковић и министар рада и социјалног старања Суад Нумановић, док су у раду састанка учествовали представници/е Врховног државног тужилаштва, Врховног суда, Вијећа за прекршаје, Министарства здравља, Министарства просвјете и спорта, Управе полиције, центара за социјални рад и УНДП.

На састанку је поновљено да је Закон о заштити од насиља у породици, први специјализовани закон који регулише област породичног насиља, ступио је на снагу у августу 2010. године. Сходно обавезама из Закона на предлог Министарства рада и социјалног старања, у јулу 2011. године на сједници Владе, усвојена је Стратегија заштите од насиља у породици. У новембру 2011. године потписан је и Протокол о поступању, превенцији и заштити од насиља у породици, чији су потписници Врховни суд, Министарство правде, Врховно државно тужилаштво, Министарство просвјете и спорта, Министарство здравља, Министарство рада и социјалног старања, Управа полиције и Вијеће за прекршаје.

Посебна пажња на састанку је посвећена раду институција које пружају заштиту жртвама насиља у породици, дискутовало се о практичној примјени Закона, Стратегије и Протокола, као и плановима за формирање мултидисциплинарних тимова на локалном нивоу за праћење и унапрјеђење координиране и ефикасне заштите жртава породичног насиља. 

Истакнуто је да је Министарство рада и социјалног старања у партнерству с УНИЦЕФ-ом и у УНХЦР-ом у 2002. године започело реализацију Програма заштите дјеце од злостављања и занемаривања и да су формирани мултидисциплинарни тимови у осам од десет центара за социјални рад у Црној Гори и то: у Никшићу, Бијелом Пољу, Подгорици, Херцег Новом, Бару, Беранама, Котору и Пљевљима.
 
Након расправе закључено је да:

- Насиље у породици као проблем постоји у Црној Гори и да држава треба да предузме све неопходне мјере како би осигурала безбједност сваког грађанина и грађанке. 
- Неопходно је да све надлежне институције треба појединачно и коориниранои да раде на ефикаснијој примјени законодавства из ове области, те да треба што прије донијети подзаконска акта за примјену Закона о заштити од насиља у породици, 
- Постојеће мултидисциплинарне тимове за заштиту дјеце треба претворити у тимове који ће пружати потпуну и координирану заштиту жртвама насиља у породици и успоставити тимове при центрима за социјални рад у општинама у којима сада не постоје. 
- Влада и локалне самоуправе треба да раде на успостављању довољног броја склоништа за жртве породичног насиља. 
- Неопходна је стална едукацију за професионалце у институцијама које пружају заштиту жртвама насиља, као превентивне активности и кампање подизања свијести у циљу едукације грађанства о овом проблему.
- Неопходно је урадити Анализу Стратегије заштите од насиља у породици, и степен њене имплементације.


ПР Служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?