- Влада Црне Горе
Излагање предсједника Владе Игора Лукшића на Конфе...
Излагање предсједника Владе Игора Лукшића на Конференцији Уједињених нација о одрживом развоју у Рио де Жанеиру
Излагање предсједника Владе др Игора Лукшића на Конференцији Уједињених нација о одрживом развоју
Рио де Женеиро, 21. јун 2012. године
Госпођо предсједавајућа,
Господине Генерални секретаре Уједињених нација,
Господине генерални секретаре,
Ваша височанства, шефови држава и влада,
Даме и господо,
Част ми је и задовољство да Вам се у име Црне Горе обратим и својим учешћем дам допринос успјеху овог најзначајнијег деценијског скупа о одрживом развоју. Захваљујем домаћину предсједници Русеф и Влади Бразила на гостопримству и успјешној организацији овог скупа.
Одрживи развој је данас основно питање, питање о којем не можемо размишљати касније. Окупили смо се да потврдимо важност имплементације преузетих обавеза. Да процијенимо остварено, и сагледамо изазове са којим треба да се суочимо како би обезбиједили одрживи раст за све људе на планети.
Данас стратегија одрживог развоја постаје основно средство у суочавању са глобалним трендовима. Пораст популације, урбанизација и неодржива производња и потрошња, угрожавање еколошког баланса пријете да нанесу неповратну штету планети. Истовремено, када се свијет суочава са економском кризом, растом незапослености и сиромаштва, посебно је важан и осјетљив задатак принципе одрживог раста понудити као одговор на те недаће. Доношење кључних одлука за изградњу извјесније будућности изискује снажну политичку вољу и одлучност свих нас. Наши грађани од политичких лидера очекују одговор на питање како побољшати појединачни животни стандард, али не само у смислу економског раста, већ и квалитета природног окружења. Колико год то звучало као нерјешив ребус понекада и циљеви били међусобно конфликтни, генерације које долазе очекују одговоре. Пука статистика економских параметара, каква је кретање БДП-а на примјер, без сагледавања микроперспективе сваке јединке, односно домаћинства је слијепа улица.
Стога, поздрављам текст Завршног документа у којем је дефинисано како да се покрену и одрже корјените промјене на свим пољима ради достизања одрживог развоја, остварењем мјерљивих циљева. Промјене којима ће се осигурати континуирани економски раст са минималним притисцима на животну средину. Промјене којима се стварају једнаке могућности за социјални, интелектуални и културни развој сваког појединца.
Уважене даме и господо,
Црна Гора је, почетком деведесетих година, дефинисала очување и одрживо коришћење природних ресурса темељем свог економског развоја.
Свјесни да је за реализацију идеје неопходан ефикасан институционални оквир интензивно смо радили на изградњи институционалног система за одрживи развој. Десетогодишње функционисање Националног савјета за одрживи развој потврђује чињеницу да мулти- стаке холдер, савјетодавна тијела Владе представљају важну спону између државе и друштва. Спону коју треба надограђивати, као што се препоручује у Завршном документу. Наше искуство такође говори да су националне стратегије одрживог развоја Црне Горе успјешан оквир за дугорочно стратешко планирање. Такође, да у оквиру њих треба дефинисати принципе зелене економије који су саставни елемент, односно механизам за спровођење одрживог развоја.
Уважене даме и господо,
Зелена, односно плава економија, је концепт који смо опредијељени да реализујемо у Црној Гори. Три главна сектора нашег економског раста - туризам, пољопривреда и енергетика – подразумијевају одговорност и одрживост. Успјех туристичког сектора зависи од здравог и динамичног окружења, чисте воде, свјежег ваздуха. Наш енергетски сектор се наслања на обновљиве изворе енергије за преко 70% укупне производње у Црној Гори. Све више се базирамо на производњи домаће хране и домаће пољопривредне капацитете. Стога смо одлучни у очувању драгоцјених природних ресурса и унапређењу ефикасности њихове употребе. То је наш дугорочни одговор на изазове које намећу климатске промјене и чија реализација је чак и наша уставна обавеза.
Треба да живимо у границама расположивих економских средстава. Учимо да живимо у оквиру еколошких стандарда. Чинићемо напоре којим ћемо створити услове да мала и средња предузећа усвоје принципе одрживости у своје пословне праксе. Тиме ћемо осигурати њихову дугорочну конкурентност на националном, регионалном и међународном тржишту. Учинићемо наше окружење бољим. Али и наше животе здравијим, мање стресним, а више испуњавајућим.
За зелену економију биће такође неопходно и боље повезивање образовања и тржишта рада, увођење цјеложивотног учења, као и унапређење предузетничко-иновативног и истраживачки оријентисаног карактера образовног система.
У том контексу, ефикасне институције за подршку одрживом развоју, како на националном тако и на интернационалном нивоу, су неопходне за даље унапређење агенде одрживог развоја и обезбјеђење простора за приватни сектор, цивилно друштво и локалне власти. Оне, међутим, подразумијевају, сет вриједности без кога су сами механизми неефикасни.
У напорима за ревитализацију и јачање ефикасности УН као посебно значајно видим јачање ЕЦОСОЦ-а. Имајући у виду потребу рјешавања изазова на плану заштите и интегрисања еколошког стуба у концепт одрживог развоја, сматрам да је јачање УНЕП-а неопходно. Агенда одрживог развоја захтјева интегрисани и кохерентан приступ са јасно дефинисаним приоритетима. У том циљу, у наредном периоду морамо дати снажну подршку дефинисању што прецизнијих и мјерљивијих циљева који ће усмјеравати наш будући развој.
Вјерујем да ће закључци Самита бити довољно подстицајни за све земље да посвећено креирају механизме на националном нивоу који ће показати да су интереси потрошача, пословни интереси и зелени интереси исти и да не искључују једни друге. Црна Гора је отворена да у сарадњи са међународном заједницом буде и огледно подручје за темељне промјене којима свако од наших друштава мора да се окрене.
Поштовани,
Данас земље или одговорно приступају спровођењу неопходних мјера у одговору на изазове савременог доба или их одгађају за неке друге прилике. Црна Гора је препознала своју улогу. Вјерујем да ћемо у овом процесу остварити пуну сарадњу са регионалним и међународним партнерима и системом Уједињених нација, чија је улога витална у нашим напорима у транзицији ка економији која одговорно и ефикасно корисни природне ресурсе. У том контексту смо као једна од педесет земаља свијета, подржали иницијативу Генералног секретара УН-а Сустаинабле енергy фор алл. Такодје, заједно са УН-ом у Црној Гори, градимо прву УН зграду која ће, у правом смислу, бити еколошка и самоодржива, енергетски ефикасна и као таква стимулативан примјер.
Свјесни смо важности одрживе будућности. И да је то амбициозан, сложен и одговоран задатак. Увјерен сам да смо му дорасли и да ћемо, по повратку из Риа, показати одлучност и одговорност да будућим генерацијама оставимо у насљеђе чистије, здравије, сигурније и просперитетније економије.
Хвала!