- Влада Црне Горе
Министарство здравља Саопштење: Црна Гора на засједању Помпиду групе Са...
Саопштење: Црна Гора на засједању Помпиду групе Савјета Европе
У оквиру интензивних међународних активности и контаката Министарства здравља са референтним тијелима која прате проблематику болести зависности, на састанку у организацији Помпидоу групе Савјета Европе, одржаном у Београду, учествовале су др Јасна Секулић шефица Одјељења за дроге у Министарству здравља и др Марина Рогановић, начелница Одјељења за лијечење болести зависности у Специјалној болници за психијатрију Доброта. Подршка развоју минималних стандарда за третман малољетних зависника од дрога била је тема тог састанка, којег је подржао Савјет Европе. Његово одржавање у складу је са устаљеном праксом Помпиду групе, а која се односи на подстицање размјене искустава експерата уз учешће сталних националних представника држава чланица Помпиду групе.
Током састанка представници 11 земаља из региона, (Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Македонија, Србија, Грчка, Албанија, Бугарска, Румунија и Мађарска) закључили су да тренд корисника дрога млађих од 18 година, постоји у регији, али не у свакој држави истог интензитета. У оним државама које се суочавају са оваквим трендом, констатовано је да је проблем повезан са проблемима у породици. Због тога је и наглашено да посебну пажњу у друштву треба усмјерити на бригу о породици и да свака породица мора уложити максималне напоре ка превенирању болести зависности.
Како је на састанку истакнуто, у државама које се суочавају са овом проблематиком ради се о дјеци бескућницима чији су и родитељи или ближи рођаци зависници и углавном се истовремено користе различите врсте дрога. Закључено је да је проблематика веома различито изражена од државе до државе, али су се учесници сложили да је у интересу сваке државе без обзира на степен изражености ове појаве да праћење стања.
Такође, закључено је да свака држава има одређене потешкоће у прикупљању података и евиденција и да је и то један од заједничких чинилаца о којем треба дискутовати и у наредном периоду, како би се додатно унаприједили и развили механизми прикупљања и анализе података.
Констатовано је и да треба континуирано одржавати превентивно едукативне програме намијењене школској популацији и да постоји потреба за спровођењем програма раног откривања употребе дроге у популацији млађих од 18 година. Такође, ефикаснијем спречавању овог проблема може да допринесе исључиво мултидисиплинарна сарадња и едукација првенствено родитеља, наставника и младих.
Експерти учесници састанка размијенили су ставове и у односу на супституциону терапију, разматрајући досадашња искуства . Размотрили су ставове и у односу на питање корисник – зависник.
Извршни секретар Помпиду групе Савјета Европе казао је да је у плану наставак сарадње земаља југоисточне Европе по питању заједничких програма за превенцију, рано откривање, лијечење и третман малољетника.
Подсјећања ради, Црна Гора је чланица Помпиду групе Савјета Европе од децембра 2011 године, у чијим програмима већ активно и у потпуности партиципира.