Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Семинар „Настава модерне историје Југоисточне Европе“

Објављено: 10.09.2012. 12:07
Завршен је други по реду дводневни семинар „Настава модерне историје Југоисточне Европе“. Семинару одржаном 8. и 9. септембра 2012. године у Милочеру, Пржно, присуствовало је 19 наставника историје из основних и средњих школа Црне Горе. Наставници су прошли обуку за коришћење допунског наставног материјала на четири теме које се обрађују у оквиру свих наставних планова и програма у Југоисточној Европи а то су Отоманско царство, Нације и државе, Балкански ратови и Други свјетски рат.

О Балканским ратовима говорио је историчар Драгутин Паповић, о нацијама и државама – историчар Живко Андријашевић, о националним митологијама Весна Ковачевић, Османском царству – историчар Љиљана Бајчетић, о Методологији – Весна Миловић, док је модератор радионице била Вања Вуковић, историчар и предśедница Црногорског удружења професора историје (ХИПМОНТ). Треба истаћи да су на семинару, осим наведених реномираних историчара и предавача, прилику да покажу своје тренерске способности сјајно искористиле црногорске наставнице историје које су завршиле обуку за тренере 9. и 10.јуна 2012. године у Подгорици, приредивши изузетан професионални угођај за колеге и колегинице својим креативним презентацијама и радионицама.

Испред Завода за школство, присутнима се обратио мр Радослав Милошевић Атос, помоћник директора у Сектору за унапређивање образовања, истакавши да је овај Заједнички историјски пројекат у Југоисточној Европи који финансира Европска Унија, од почетка добио пуну подршку у Црној Гори и да је ово прилика за унапређивање наставе историје у Црној Гори, упознавање, размјену искустава и промоцију примјера добре праксе.

У име Центра за демократију и помирење у Југоисточној Европи (ЦДРСЕЕ), присутне је поздравила госпођа КРИСТИНА КУЛУРИ, уредница серије ЗИП-а, предśедница Комитета за наставу историје при Центру за демократију и помирење у Југоисточној Европи у Солуну, која је први пут у Црној Гори. Са нескривеним симпатијама и одушевљењем говорила је о свом првом сусрету са Црном Гором, њеним простосрдачним људима и црногорској обали која је увелико подśећа на Грчку обалу.

Основна корист од овог комплета од четири историјске читанке и приручника за наставнике проистиче из доступности историјских извора из свих земаља региона којих нема у књигама које сада ученици и наставници користе. Ђаци ће имати користи од интерактивности на часовима осмишљеним тако да им подстакну машту и развију способност критичког мишљења, дијалога и дебате. Весна Ковачевић, историчарка, изнијела је своје позитивно искуство у коришћењу ових материјала за дебату. Визуелни идентитет читанки са брижљиво одабраним изворима уз фото и видео материјале и уз адекватну техничку подршку, могу представљати прави историјски доживљај за ученике.

Сет од четири историјске читанке и приручник за додатне наставне материјале издали су Центар за демократију и помирење у Југоисточној Европи из Солуна и Завод за уџбенике и наставна средства Подгорица, а штампала их је Штампарија „ОБОД“ АД Цетиње у тиражу од 400 примјерака. Овај јединствени материјал осмислио је тим реномираних стручњака, професора и академика широм региона, међу којима и домаћи стручњаци Звездан Фолић и Драгутин Паповић, уредници серије издања на црногорском језику. Уредница читаве серије је Кристина Кулури, извршни директор Ненад Шебек а пројектни тим чине Антонис Хадзијанакис, Џени Деметриу, Сузан Надо Бустаманте и Звездана Ковач.

У припреми ових семинара у Црној Гори од почетка учествује Завод за школство.

Центар за демократију и помирење у Југоисточној Европи, Солун, уз подршку Завода за школство, планира још два семинара у овој и сљедећој години у циљу обуке наставника за примјену овог материјала.

Програм стручног усавршавања „Настава модерне историје Југоисточне Европе”, чији су аутори Крешимир Ердеља, Живко Андријашевић, Драгутин Паповић и Весна Миловић, акредитован је и налази се у Каталогу програма стручног усавршавања за 2012/2013. годину.

приредио: Радослав Милошевић Атос
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?