- Влада Црне Горе
Говор министра Нумановића на конференцији Регионал...
Говор министра Нумановића на конференцији Регионалне мреже омбудсмана за дјецу за Југоисточну Европу
Конференција чланица ЦРОНСЕЕ мреже (Регионална мрежа Омбудсмана за дјецу за Југоисточну Европу)
-Заштита дјеце од злоупотребе путем Интернета-
12-14 септембар 2012. године Хотел „Маестрал“, Милочер
Излагање министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића
Уважени господине Растодер,
Уважени госпођо Станковић,
Уважена госпођо Зеравић,
Даме и господо,
Представници медија,
Задовољство ми је да поздравим све учеснике овог важног скупа, и изразим задовољство што Институција Заштитника људских права и слобода Црне Горе ове године предсједава ЦРОНСЕЕ мрежом.
Вјерујем, да ће ова конференција бити прилика да кроз заједничке активности адекватно дјелујемо на унапређење и побољшање положаја дјеце у нашим државама.
Започети реформски процеси у Црној Гори и њено опредјељење да се укључи у европске интеграционе процесе у циљу бржег привредног, економског и друштвеног развоја, подразумијевају изградњу институција модерне и ефикасне државе засноване на владавини права, и подизању квалитета живота њених грађана.
Заштита права дјеце је један од битних сегментата у унутрашњем праву наше државе.
Једно од основних права дјетета је право на живот и развој. Сви облици злоупотреба, насиља, злостављања или занемаривања дјеце, којима се угрожавају или нарушавају физички и лични интегритет дјетета и осујећује оптимални развој, представљају повреде тог основног права.
Стварање претпоставки за нормалан раст и развој, уз поштовање најбољег интереса дјетета, као и једнаких шанси за активно учешће у свим сферама друштвеног живота, су обавеза и одговорност, коју је Црна Гора препознала у већ усвојеним стратешким документима.
Од посебне важности су активности које предузимамо у циљу заштите оних који су најрањивији у нашем друштву: злостављаној и занемареној дјеци, дјеци без родитељског старања, дјеци која живе у породицама слабијег имовног стања, дјеци са сметњама у развоју, дјеци са неприхватљивим понашањем и дјеци у сукобу са законом.
Црна Гора је ратификовала УН Конвенцијуо о правима дјетета, поштује њене принципе и ради на успостављању посебних механизама за праћење остваривања права дјетета
У складу са тим, Влада Црне Горе формирала је 2007. године Савјет за права дјетета, који прати усаглашеност државе уговорнице са Конвенцијом и другим међународним инструментима који се односе на заштиту права дјетета.
Министарство рада и социјалног старања у оквиру своје дјелатности примјењује одредбе ове конвенције, континуирано ради на подизању свијести о заштити и правима дјеце код стручних радника запослених у установама социјалне заштите, као и на едукацији запослених која се односи на начине препознавања и пружања помоћи дјеци жртавама.
Подстичемо сарадњу између надлежних ресора, као и сарадњу са невладиним организацијама, које се баве пружањем помоћи жртвама.
Појам насиља над дјецом добија све шири обим и обухвата различите облике повређивања физичког и психичког интегритета дјетета као, личности у развоју. Злостављање дјеце путем интернета, је проблем који не смијемо игнорисати, већ га као друштво морамо препознати и рјешавати.
Са аспекта социјалне и дјечије заштите, неопходно је обезбједити прије свега превентивну заштиту, а уколико дође да проблема, онда је неопходну пружити сву адекватну, и нарочито стручну помоћ. Свакако је у циљу заштите дјеце неопходан паралелан рад свих институција и унапређење професионалних капацитета.
Када говоримо о заштити дјеце од злоупотребе путем интернета, она се мора одвијати на свим нивоима. Свакако заштита мора започети у породици, затим кроз едукацију у оквиру образовних система, и кроз институције система.
Предузете активности као и подаци којима располаже Министарство рада и социјалног старања указују на чињеницу да проблем злостављања дјеце постаје све видљивији.
Увођењем нових метода у рад центара за социјални рад, које су олакшале детекцију случајева злостављања, едукацији особља и оснаженој интерсекторској сарадњи повећава се број дјеце којима је потребно пружити помоћ.
Кјучно мјесто у заштити дјеце од насиља заузима центар за социјални рад као установа за социјалну заштиту породице и дјеце, која уједно врши функцију органа старатељства.
Дјелокруг органа старатељства, обухвата најшири регистар интервенција: од контроле и пружања стручне помоћи родитељима, до предузимања правно-репресивних мјера према родитељима, односно иницирања судских поступака за заштиту права дјетета и заступања његових интереса у тим поступцима.
У оквиру социјалне заштите центри за социјални рад баве се овом проблематиком не само директно са пријављеним жртвама злостављања и занемривања него и кроз друге своје дјеланости (породичну проблематику и малољетничко преступништво).
Проблеми који су се јављали у пракси били су: недовољна информисаност друштвене средине, па и самих стручњака о раширености ове појаве, недостатак специфичних знања и вјештина, као и неповезаност и недостатак сарадње између различитих институција.
До 2002. године у Црној Гори није постојао ни један облик организованог мултидисциплинарног рада који се бавио заштитом дјеце од насиља.
Од 2002. године, у циљу унапређења праксе и пружања што квалитетнијих услуга дјеци са овом врстом проблема Министарство рада и социјалног старања је започело реализацију Програма заштите права дјеце од злостављања и занемаривања у осам од 10 центара за социјални рад у Црној Гори.
У центрима за социјални рад су формирани оперативни мултидисциплинарни тимови које чине професионалци из социјалне заштите, здравства, судства, тужилаштва, полииције, просвјете и невладиног сектора.
До сада је у оквиру ових тимова обрађено преко 1200 случајева дјеце која су била жртве злостављања и занемаривања. Током прошле године било је пријављено око 300 случајева дјеце која су била жртве злостављања и занемаривања.
Све ове активности Министарство рада и социјалног старања води у складу са реформом система социјалне и дјечије заштите, која се ослања на међународне и европске циљеве општег економског и социјалног развоја друштва. У том смислу главни процеси ће и даље бити усмјерени на смањење сиромаштва, обезбјеђивање квалитетније заштите рањивих група дјеце, инвалидних и старијих особа, као и маргинализованих група грађана.
Важно је такође напоменути да приближавање Европској унији подстиче процесе децентрализације, па се и наша држава налази пред изазовом децентрализације у овој области како централизовани начин управљања, као карактеристика садашњег система социјалне и дјечије заштите, не би постао кочница у даљем развоју овог система.
Досадашња пракса показује да квалитетно успостављено партнерство са локалном самоуправом и невладиним сектором даје ефикасне сервисе заштите прилагођене потребама корисника.
Имајући у виду чињеницу да нови Предлог Закона о социјалној и дјечијом заштити даје могућност формирања различитих облика збрињавања (дневне центре, дневне боравке, кризне центре за злостављану и занемарену дјецу, клубове, као и установе за смјештај старих лица), које могу оснивати локалне самоуправе, физичка и правна лица, то ће Министарство рада и социјалног старања и убудуће подржавати развој оваквих сервиса, наравно уз прецизно дефинисане стандарде за пружање услуга.
Желим да истакнем да ће Министарство рада и социјалног старања, континуирано указивати на потребу спречавања злоупотребе било које врсте дјеце.
Поштовање права детета препознаје се као добро за друштво, које, испуњавајући исконску обавезу према деци, поставља чврсте темеље своје државе - ослонце који су увијек у људском потенцијалу. Овакво опредијељење биће и даље део општих реформских процеса у Црној Гори, а уз пуно поштовање УН Конвенције о правима дјетета.
Захваљујем на пажњи и желим вам успјешан рад, и угодан боравак у Црној Гори.