Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора примљена у Савјет за људска права Уједињених нација

Објављено: 13.11.2012. 01:31 Аутор: Биро

Информација о пријему Црне Горе у Савјет за људска права Уједињених нација

ПРИЈЕМ Црне Горе у Савјет за људска права УН

Црна Гора примљена је у Савјет за људска права Уједињених нација након што је Генерална скупштина свјетске организације на данашњој сједници већином гласова,182 државе "за", од укупно 193 државе чланице изгласала подршку кандидатури Црне Горе за период 2013-2015.

У складу са Резолуцијом ГС УН којом је основан Савјет за људска права, главни критеријуми за пријем су  допринос кандидата унапрјеђењу и заштити људских права и добровољно преузете обавезе које држава кандидат намјерава да у пуној мјери испуни током свог трогодишњег чланства.

Кандидатуру за чланство Црна Гора је поднијела 2008. године. Подношењем кандидатуре за то важно тијело УН, Црна Гора је исказала спремност да поштује највише стандарде у промоцији и заштити људских права и да у потпуности сарађује са Савјетом и Канцеларијом Високог комесара за људска права.

У досадашњем периоду, од бивших југословенских република подршку ГС за чланство у  Савјету добиле су само Словенија и Босна и Херцеговина, што потврђује да је ријеч о изузетном успјеху за младу црногорску дипломатију.

ПРАВА И ОБАВЕЗЕ чланства у Савјету за људска права УН

Државе чланице дужне су да активно учествују у доношењу одлука и дјеловању Савјета у смјеру давања препорука Генералној скупштини УН за даљи развој међународног права људских права и рјешавање случајева кршења људских права; имплементирају обавезе добровољно преузете прије пријема у чланство; активно учествују у спровођењу општег периодичних прегледа о стању људских права у свим земљама чланицама УН. Чланице су дужне да при том поштују кључне принципе Савјета - универзалност, непристрасност, објективност, неселективност и конструктивност међународног дијалога и сарадње. Чланством у Савјету, држава остварује интензивну комуникацију са Канцеларијом Високог комесара УН за људска права и системом уговорних тијела и специјалних процедура за заштиту појединачних људских права и слобода.

О Савјету за људска права УН

Савјет Уједињених нација за људска права са сједиштем у Женеви основан је Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 60/251 од 2006. године са циљем рјешавања проблема кршења људских права у свијету, замијенивши Комисију Уједињених нација за људска права. Овом одлуком, Савјет је значајно унапријеђен као једно од најважнијих тијела УН и у односу на претходни статус Комисије као функционалног дијела ЕЦОСОЦ, Савјет је добио виши статус као субсидијарног тијела Генералне скупштине УН.

Досадашњим дјеловањем Савјет је добио значајну политичку улогу у систему УН.  У  погледу важности тема и питања која су редовно предмет расправе на његовим засиједањима у одређеној мјери у домену заштите људских права постао је пандан Савјета безбједности, главног органа УН за питања мира и безбједности.

Чини га 47 држава чланица од којих се трећина бира сваке године на период од три године.

ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА

Аиде мемоире Црне Горе  хттп://www.ун.орг/га/сеарцх/виеw_доц.асп?сyмбол=А/67/123

Хуман Ригхтс Цоунцил  хттп://www.охцхр.орг/ЕН/ХРБодиес/ХРЦ/Пагес/ХРЦИндеx.аспx

УПР Монтенегро хттп://www.охцхр.орг/ЕН/ХРБодиес/УПР/ПАГЕС/МЕСессион3.аспx

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?