Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Помоћница министра правде и људских права Славица Рабреновић учествовала на Регионалној конференцији под називом „Размјена искустава о унапређењу система извршења кривичних санкција“ у Сарајеву

Објављено: 01.12.2012. 02:05 Аутор: Министарство правде и људских права

Ministarstvo pravde i ljudskih pravaПолитика коју ће у дијелу кривичних санкција водити Министарство правде и људских права усмјерена је на принципе ресторативне правде и реинтеграције учинилаца у друштвену заједницу у мјери у којој је то могуће и друштвено оправдано - саопштила је данас помоћница министра правде и људских права Славица Рабреновић на регионалној конференцији у Сарајеву под називом „Размјена искустава о унапређењу система извршења кривичних санкција“.

Делегацију Црне Горе поред помоћнице министра Рабреновић чини и директор Завода за извршење кривичних санкција Миљан Перовић као и савјетници у Сектору за извршење кривичних санкција Министарства правде и људских права.

Рабреновић је представнике министарстава правде и управа за извршење кривичних санкција Босне и Херцеговине, Словеније, Србије и Хрватске упознала са реформским политикама Црне Горе кад је ријеч о систему извршења кривичних санкција, посебно се осврнувши на низ законодавних новина којима су у наше законодавство у овој области имплементирани савремени међународни стандарди.

Она је истакла важност Одсјека за условну слободу, у оквиру Сектора за извршење кривичних санкција у Министарству правде и људских права, чији је дјелокруг спровођење заштитног надзора током боравка осуђеног лица на слободи за вријеме условног отпуста, условне осуде, условне осуде са заштитним надзором и казне рада у јавном интересу. Будући да су алтернативне санкције релативно нови концепт у овој области у Црној Гори, Рабреновић је истакла да државни органи али и цјелокупна друштвена заједница морају исказати интерес да ова врста кажњавања у пуном смислу заживи. „У наредном периоду, посебна пажња посветиће се промовисању алтернативних санкција, код одраслих лица и малољетних преступника. Наиме, Министарство правде и људских права предузима мјере за промовисање казнене политике која пружа бројне алтернативе затворским казнама, нарочито за ненасилне починиоце. Ово дијелом долази као одговор на велики број осуђених лица у затворима. Јачањем тренда изрицања алтернативних санкција и смањења изрицања затворских казни смањиће се број лица лишених слободе а тиме побољшати затворски услови. Ипак, оно што је најважније јесте да мјере и казне које се извршавају у заједници представљају начин да се на дужи рок сачува безбједност у друштву”, саопштила је Рабреновић.
У својој презентацији, помоћница Рабреновић је упознала саговорнике са пројектима у овој области са међународним партнерима од којих се посебно осврнула на пројекат „Подршка систему извршења кривичних санкција у Црној Гори” који се финансира из ИПА фондова а на којем су Црној Гори партнери Њемачка и Холандија.

Подсјетила је и на континуиране обуке службеника Министарства правде и људских права и службеника Завода за извршење кривичних санкција за стицање додатних знања и вјештина у области савременог извршавања кривичних санкција.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?