- Влада Црне Горе
Реаговање Министарства правде на налазе Истиномјер...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање Министарства правде на налазе Истиномјера
Објављено: 06.12.2012. • 15:15 Аутор: Биро
Министарство правде на основу прикупљених података од надлежних органа сачињава предлоге за помиловање на молбу осуђеног лица и просљеђује предлоге предсједнику државе. У случају цариника Бора Јованића, Центар за социјални рад, као надлежни орган за достављање социјалне анамнезе, у предвиђеној законској процедури, доставио је Министарству правде своје налазе за овог молиоца. Ради појашњења и објективног информисања јавности, подсјетићемо да службеници Центра за социјални рад приликом формирања извјештаја користе методолошке поступке у смислу интервјуа, теренске посјете и анализе документације, који не морају бити кумулативно примијењени већ се социјалном раднику оставља могућност да анамнезу формира сходно властитој професионалној процјени.
На исти начин, а сходно члану 11 Закона о помиловању, службеници Министарства правде могу, а не морају, тражити од државних и других органа и правних лица податке потребне за рјешавање молбе, што искључиво зависи од њихове професионалне процјене и евентуалне недостатности добијених података и докумената, што није био случај у конкретном предмету.
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић самокритично је констатовао да се догађају пропусти у смислу нерасполагања апсолутно свим информацијама. Међутим, у конкретном случају није постојао степен сумње који би службенике министарства навео на инсистирање на додатним документима у неком ширем опсегу, јер ако бисмо норме тумачили на начин на који их тумачи Истиномјер, онда бисмо свакако пронашли да молиоци у својим фамилијама имају особу чији материјални статус дерогира било какву потребу за актом милосрђа.
Уосталом, цитиране норме у смислу тражења додатних података како новог тако и старог закона о помиловању, и лаике јасно упућују да се ради о остављеној могућности а не о безусловној обавези надлежног органа.
Кад бисмо и ми у Министарству правде изјаве и констатације Истиномјера тумачити уско и апсолутно као што они тумаче Закон о помиловању, онда бисмо, и ми, посве политички, могли тумачити као неистину њихову формулацију да потпредсједник Владе даје предлоге за помиловања.
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?