Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Америчко-јадранска повеља важан инструмент јачања регионалне сарадње

Објављено: 14.12.2012. 20:35
 

Америчко-јадранска повеља се потврдила као важан форум и инструмент јачања регионалне сарадње и каналисања евроатлантских аспирација регије југоисточне Европе – оцјена је са данашњег састанка Партнерске комисије Повеље одржаном у Загребу на којем је учестовао потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић.



Потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић је имао излагање у оквиру којег је истакао значај форума за стабилност и даљи економски развој региона и промовисање евроатлантских вриједности држава чланица. Он је оцијенио да управо различита искуства држава чланице НАТО-а и оних које теже чланству доприносе бољем разумијевању савремених изазова који нису својствени само овом региону. „Задатак свих држава региона је да кроз заједничко дјеловање и размјену искустава, доприносимо стабилности региона, јер је то услов економског просперитета и политичке стабилности“ - казао је потпредсједник Лукшић.



Он се осврнуо на прогрес и остварене резултате Црне Горе у оквиру процеса и европских и евроатлантских интеграција. Истакао је да Црна Гора остаје привржена испуњавању обавеза за чланство у ЕУ и НАТО, посебно приоритетима као што су владавина права, јачање правосуђа, борба против организованог криминала који доприносе испуњавању обавеза из оба интеграциона процеса.



Потпредсједник Лукшић је похвалио заједничко дјеловање држава региона и сарадњу у ИСАФ мисији, кроз слање заједничког тима инструктора у Авганистан, као и подршку Стратешког савјетодавног тима, али и остале иницијативе које се односе на објективно информисање грађана у процесу евроатлантских интеграција.



Домаћин састанка министарка вањских послова Хрватске Весна Пусић је казала да „ниједна кућа није сигурна, уколико нема безбједно окружења“ и да је управо то заједничка одговорност свих држава региона. „У том правцу, неопходно је да искористимо механизме каква је Повеља, а кроз заједничке пројекте и инцијативе доприносимо остварењу ових циљева, али и убрзаном развоју овог дијела Европе“ - истакла је Пусић.



Учесници састанка су разговарали и о другим темама из области евроатлантских интеграција и јавне дипломатије, осврнувши се и на имплементацију Резолуције Савјета безбиједности УН 1325 „Жене мир и безбједност“ са закључком да је неопходно промовисати идеју учешћа жена у мировним процесима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?