Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан семинар на тему „Планирање цивилних ванредних ситуација“

 

Семинар о планирању цивилних ванредних ситуација одржан је данас у Регионалној школи за јавну управу (РеСПА) у Даниловграду.

Семинар је отворио Генерални секретар Министарства унутрашњих послова Драган Пејановић који је нагласио да је процес планирања ванредних ситуација у Црној Гори од изузетног значаја за нашу државу. ,,Планирање и спровођење савремених операција и одговора на катастрофе јесу комплексни процеси, а блиска сарадња и интероперибилност између војних и цивилних факора од виталног је значаја, при чему НАТО игра велику улогу у омогућавању такве сарадње“, казао је Пејановић.

Шеф НАТО Сектора за планирање цивилних ванредних ситуација Еверт Сомер говорио је о стратегији националне безбједности на примјеру Холандије, која се односи како на територијалну, економску, еколошку и физичку безбиједност, тако и на социјалну и политичку стабилнот земље. Такође, представио је потенцијалне ризике настанка ванредних ситуација, као и структуру НАТО за планирање у таквим околностима. Говорио је и о тренутном стању у овој области у Црној Гори, као и екстерним и интерним ризицима важним за планирање цивилних ванредних ситуација. Сомер је нагласио значај усклађености планова на локалном и државном нивоу, као и важност адекватне међуинституционалне координације по овом питању. Посебно је истакао сарадњу Црне Горе и НАТО-а преко Евроатлантског центра за координацију одговора на катастрофе, као кључног оперативног инструмента који координира одговор НАТО земаља и земаља партнера на природне катастрофе у евроатлантском подручју.

Шеф Одсјека за управљање у хитним ситуацијама у Загребу др Павле Калинић изложио је модел реаговања у ванредним ситуацијама на нивоу града Загреба. Такође, нагласио је значај локалног и државног нивоа у свим ситуацијама у којима су угрожени људски животи и материјална средства. Др Калинић је казао да је од посебног значаја истицање модела рјешења овог питању на локалним нивоима.

Шеф регионалне испоставе за реаговање у ванредним ситуацијама из Крања Јернеј Худохмет представио је стратешка документа и организациону структуру управе за реаговање у ванредним ситуацијама која се налази у Министарству одбране Словеније.

Помоћник министра унутрашњих послова за цивилну безбједност и ванредне ситуације др Зоран Беговић преставо је актуелни модел рјешавања ванредних ситуација у Црној Гори.

Након уводног излагања и дискусије учесника, представљени су закључци о будућем моделу стратешких документа, законске регулативе и организационог облика на државном и локалном нивоу у Црној Гори. Закључци са Семинара биће од значаја при изради ИВ Годишњег националног програма за 2013. годину из области управљања ванредним ситуацијма.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?