- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење поводом годишњице проглашења Црне Горе з...
Саопштење поводом годишњице проглашења Црне Горе за еколошку државу
Од 20. септембра 1991. године, када је Скупштина Црне Горе, на засиједању одржаном на Жабљаку, усвојила Декларацију о проглашењу Црне Горе за еколошку државу, па до данас, пређен је дуг развојни пут на пољу промовисања и изградње тог концепта.
Након поменутог периода, интензивиране су активности које су као резултат имале доношење докумената и прописа усмјерених превасходно на заштиту и унапријеђење животне средине. 2001. године, усвојена је студија “Правци развоја Црне Горе као еколошке државе”, у којој су сагледане особености и могућности њеног одрживог развоја.
Наредне године, црногорска делегација је учествовала на Свјетском самиту о одрживом развоју у Јоханнесбургу (Јужна Африка), након чега се приступило припремама и изради Националне стратегије одрживог развоја, (усвојена 2007.године) уз укључивање локалне самоуправе, научно-стручних институција, невладиних организација, пословне заједнице и државних органа.
2007. године усвојен је највиши политичко-правни акт – први Устав независне државе Црне Горе који садржи одредбе о посвећености заштити животне средине и развоју базираном на принципима одрживости.
Цивилно друштво је све више укључено у креирање политике заштите животне средине. Данас се интензивно ради на информисању грађана у овој области, подизању свијести јавности о питањима њеног очувања, а сви релевантни друштвени субјекти се охрабрују да изнесу свој став и активно учествују у доношењу одлука.
Транспарентност је загарантована и потврђивањем Архуске конвенције, која је формално- правно ушла у систем Црне Горе 2009. године. Фундаментално питање које Конвенција регулише јесте право човјека да живи у средини која обезбјеђује здравље и добробит, те обавезује да се таква животна средина чува и унапријеђује у интересу садашњих и будућих генерација. Архуска конвенција налаже пружање информација и олакшавања учешћа јавности у доношењу одлука, омогућавања правне заштите у случају повреде ових права, као и промовисању еколошке свијести.
Извјештавање о стању животне средине врши се на годишњем нивоу, у оквиру Информације о стању животне средине која садржи приказ стања по сегментима (ваздух, климатске промјене, воде, морски екосистем, земљиште, отпад, биодиверзитет, бука у животној средини, радиоактивност у животној средини), као и мјере у циљу побољшања постојећег стања, а о чијој реализацији се извјештава полугодишње. Овогодишњим Акционим планом дефинисано је 100 мјера у 8 тематских области и њихова реализација ће се пратити у наредном периоду.
Готово 10% копнене територије је под националном заштитом, уз 4 локалитета под међународном заштитом (УНЕСЦО, Рамсар). У току је и процес успостављања два регионална парка “Комови” и “Пива”.
Активно се ради на рјешавању проблема коначног третмана опасног индустријског отпада кроз пројекат “Управљање индустријским отпадом и чишћење“, који Влада, преко Министарства одрживог развоја и туризма, реализује у сарадњи са Свјетском банком.
Такође, у Црној Гори постоји Регионални центар за обраду отпада (депонија и рециклажни центар) у Подгорици на локацији „Ливаде“, изграђен 2006. године за потребе Главног града и општине Даниловград, док је у Бару на локацији „Можура“ у јулу 2012. године изграђена депонија за потребе општина Бар и Улцињ. Њеном коришћењу су се крајем 2012. године прикључиле и општине Котор, Будва и Тиват.
Утврђене су зоне квалитета ваздуха, успостављена је државна мрежа за његово праћење и омогућено редовно извјештавање о овој теми према Европској агенцији за заштиту животне средине и домаћој јавности у складу са стандардима ЕУ. У овој области домаће законодавство је потпуно усклађено са европским, а донешен је и први стратешки документ- Стратегија управљања квалитетом ваздуха са акционим планом за период 2013-2016.
Ове године почело се са процедуром издавања ИППЦ дозвола (интегрисана дозвола која се издаје на основу Закона о интегрисаном спрјечавању и контроли загађивања животне средине) којом се гарантују минимална загађења, односно највиши услови заштите животне средине и најмањи ризик по здравље становника. До сада су издате три ИППЦ дозволе.
У циљу обезбјеђења адекватне заштите од зрачења, уклоњен је 31 радиоактивни громобран са објеката и смјештен у складиште радиоактивног отпада, а активно се ради на уклањању преосталих на читавој територији Црне Горе.
Црна Гора има интензивну сарадњу, дијалог и размјену информација са ЕК. Тиме су створене и претпоставке за квалитетне преговоре у Поглављу 27 које представља правну тековину у области животне средине. Оно обухвата око 700 прописа и чини трећину законодавства ЕУ. Преговори из поглавља 27 важе за најзахтјевије и за њих су потребна велика финансијска средства и административни капацитети.
Ипак, преузимање као и имплементација ЕУ правне тековине је добра прилика за унапријеђење заштите животне средине и квалитета живота, и неопходан предуслов за спровођење принципа и стандарда одрживог развоја.
Црна Гора данас, дубоко је посвећена заштити здравља и живота људи, квалитета екосистема, заштити биљних и животињских врста, очувању равнотеже и еколошке стабилности природе, рационалном и адекватном коришћењу природних ресурса, улагању у чисте изворе енергије, унапријеђењу система заштите животне средине, смањењу загађења и укупног притиска на животну средину.
С тим у вези и концепт зелене економије данас све више добија на значају, а животна средина постаје важан капитал Црне Горе, уз истовремено промовисање еколошког и друштвено одговорног пословања. Заштита и унапријеђење животног и пословног окружења, представљају приоритете. У том погледу, зелена економија и инвестиције у животну средину, засновани на идеји одрживог развоја, производње и потрошње и друштвено одговорног пословања, јесу један од стратешких праваца развоја наше економије у будућности.
На крају, јединствене природне љепоте Црне Горе нас обавезују да сви заједно уложимо напоре, како би сачували непроцјењиво благо којим наша земља обилује и истовремено дали свој допринос заштити и обнављању природних ресурса. Црна Гора, као еколошка дрзава, има задатак да своју будућност гради на начелима одрживог развоја уз промовисање одговорног односа према животној средини.