Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Више од половине радиоактивних громобрана уклоњено и ускладиштено у складиште радиоактивног отпада

Објављено: 01.10.2013. 04:54 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Данас, 30. септембра 2013. године, је у просторијама ПР центра одржана пресс конференција са циљем да се грађани Црне Горе информишу о активностима на реализацији пројекта “Управљање затвореним радиоактивним изворима укључујући радиоактивне громобране и јачање ефективности регулаторне инфраструктуре у области заштите од зрачења у Црној Гори, Македонији и на Косову“. На пресс конференцији говорили су државна секретарка у Министарству одрживог развоја и туризма гђа Далиборка Пејовић, генерална директорка Директората за животну средину и климатске промјене гђа Ивана Војиновић, директор Агенције за заштиту животне средине гдин Ервин Спахић, директорка Д.О.О. „Центар за екотоксиколошка испитивања“ гђа Нада Меденица и гдин Никола Свркота координатор имплементације ИИИ и ИВ фазе пројекта. Конференцији су такође присуствовали и представници надлежних институција, као и представник Делагције Европске уније у Црној Гори.

„Центар за екотоксиколошка испитивања“ ДОО Подгорица је крајем марта ове године потписао Уговор са Европском комисијом о донацији за реализацију ИИИ и ИВ фазе подпројекта „Управљање затвореним радиоактивним изворима, укључујући радиоактивне громобране“. Корисници пројекта су Министарство одрживог развоја и туризма и Агенција за заштиту животне средине, а крајњи корисници су грађани и привредни субјекти Црне Горе.

Циљ пројекта је смањење радиолошких ризика који потичу од небезбједног и несигурног управљања затвореним изворима зрачења и радиоактивним громобранима у Црној Гори. Пројекат је усмјерен на громобране који су од шездесетих до осамдесетих година прошлог вијека били постављени на крововима јавих објеката, школа, обданишта и фабрика, као и на постојање других, затворених, извора зрачења који произилазе из медицинске и индустријске примјене радионуклида. Кроз пројекат ће се обезбиједити сигурно управљање овим изворима зрачења у складу са најбољом ЕУ праксом и елиминсаће се било какв радиолошки ризик по грађане Црне Горе. Данас се они у свијету, као и код нас, више не постављају, а и у неким земљама им је употреба забрањена, као што је и у Црној Гори чланом 19 Закона о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој сигурности. Иако премале снаге да остваре своју функцију, радиоактивни громобрани представљају радиолошки ризик за околину, због чега је и одредбама члана 52 Закона о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој сигурности уређено да су правна лица и предузетници који посједују, односно користе радиоактивне громобране дужни да их уклоне о свом трошку. Узимајући у обзир економску ситуацију Министарство и Агенција су уложили додатне напоре како би помогли грађанима Црне Горе и на тај начин обезбиједили финансијска средства уз подршку Европске комисије за уклањање, транспорт и складиштење искоришћених затворених радиоактивних извора укључујући радиоактивне громобране.

На пресс конференцији указано је да су претходне активности Владе Црне Горе у области заштите од јонизујућег зрачења биле предуслов за реализацију овог пројекта јер питање управљања радиоактивним отпадом Влада Црне Горе препознала као проблем који треба што прије ријешити, посебно са аспекта сигурности и безбједности. Током 2005-2006. године опредијелила је средства и изградила привремено складиште за складиштење радиактивног отпада, које се налази у кругу Д.О.О. »Центар за екотоксиколоша испитивања Црне Горе«, уз пуну подршку Међународне агенције за атомску енегрију, њених експерата у оквиру пројекта МНЕ3002 ”Јачање управљања радиоактивним отпадом”. Овим пројектом се поред стручних мишљења обезбиједила опрема за складиште и спроведене су потребне обуке запослених у складишту. Након тога услиједиле су активности на унапрјеђењу закона и подзаконских аката да би се створили услови за издавање дозволе за управљање складиштем радиоактивног отпада заснованим на међународним стандардима и захтјевима европских директива. Дозволу за управљање складиштем радиоактивног отпада Д.О.О. „Центар за екотоксиколошка испитивања“ издала је 13. Јуна 2012. године Агенција за заштиту животне средине, у складу са најбољом праксом и најсавременијим прописаним стандардима, који су пренијети у црногорско законодавство.

Актуелни пројекат је дио великог регионалног пројекта тј. посљедња фаза која се реализује само у Црној Гори. Наиме, Црна Гора је једина испунила све предуслове да за имлементацију посљедње фазе пројекта које су се односиле да постоји лиценцирани објекат, складиште за мање и средње опасни радиоактивни отпад, лиценцирани оператер за складиште – ЦЕТИ, као и да постоје надлежне институције са обученим кадровим које може обављати супервизију радова, Министарство, Агенција и Управа за инспекцијске послове. Поред наведеног неопходно је било постојање акредитована, стручне и технички оспособљене институција за послове заштите од зрачења – ЦЕТИ. Након свих доказаних и провјерених капацитета, Европска комисија је додијелила директни грант „Центар за екотоксиколошка испитивања“ Д.О.О Подгорица за реализацију ИИИ и ИВ фазе пројекта.

Пројекат и његова успјешна реализација је од изузетног значаја за државу, односно грађане Црне Горе. Безбједно управљање радиоактивним изворима зрачења је једна од основних активности којом се постиже очување и заштита живота и здравља садашњих и будућих генерација и заштита животне и радне средине.

Супервизију Пројекта врше Министарство одрживог развоја и туризма, Агенција за заштиту животне средине, док инспекцијски надзор врши Управа за инспекцијске послове – еколошка инспекција. Обавеза супервозора је контрола Пројекта са аспекта безбједности и поштовања свих неопходних процедура.
До сада је завршено 70 % уговорених радова, у оквиру чега је уклоњено 43 радиоактивна громобрана и то: са Комбината алуминијума 22 радиоактивна громобрана, 17 громобрана је уклоњено са приватних посједа и објеката и 4 громобрана су уклоњена са основних школа. Преузето је 6 радиоактивних громобрана из привремених спремишта. До сада је допремљено и ускладиштено пет искоришћених затворених радиоактивних извора.

До краја октобра, када је предвиђен рок за завршетак радова на уклањању громобрана,уклониће се и преосталих 17 радиоактивних громобрана, након чега ће се приступити сакупљању осталих искоришћених радиоактивних затворених извора који се налазе на 14 привремених спремишта.

На конференцији је истакнуто да је за вријеме трајања 57. Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију ЦЕТИ презентирао шта је Црна Гора до сада урадила на успостављању система за сигурно и безбједно управљање истрошеним изворима јонизујућих зрачења и радиоактивног отпада у Црној Гори. Том приликом размијењена су искустава са регулаторима и институцијама из ове обалсти из региона при чему је констатовано да је Црна Гора једина земља, поред Словеније, која је урадила инвентар искоришћених радиоактивних извора зрачења, и да управљање искоришћеним радиоактивним изворима приводи крају на квалитетан начин. То је доказ да је у Црној Гори добро постављен институционални оквир и добра сарадња, односно тимски рад је дошао до изражаја у реализацији овог пројекта. Сама чињеница да је Европска комисија одлучила да овај посао додијели ЦЕТи-ју резултат доказаног искуства (деконтаминација Арзе) и квалитета техничке и стручне оспособљености.

Успјешна реализација пројекта биће допринос свих институција европској интеграцији Црне Горе а и најбољи доказ о спремности надлеђних институција да испуне европске захтјеве европских стандарда у овој области.

Учесници конференције су грађане Црне Горе упознали и са посјетом гдина Ницоле Бертолини , шефа одјељења за Регионалну сарадњу и програме, ДГ Енларгмент Европске Комисије, који изразио задовољство динамиком и начином извођења радова током реализације Пројекта Гдин Бертолини је присуствовао уклањању радиоактивног громобрана који се налази у кругу некадашњег АД Титекс-а и након тога обишао Привремено складиште мање и средње опасног радиоактивног отпада у кругу Д.О.О „Центар за екотоксиколошка испитивања“.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?