- Влада Црне Горе
Министарство финансија Дјелокруг рада Директората за финансирање и угова...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Дјелокруг рада Директората за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи
Објављено: 19.11.2013. • 20:38 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Опредијеливши се за пут европских интеграција, након стицања независности, Црна Гора је храбро закорачала путем стицања пуноправног чланства у Европској унији (ЕУ). С тим у вези, финансијска перспектива 2007-2013, је свим државама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у Унији донијела јединствени финансијски инструмент (Инструмент претприступне помоћи - ИПА). И Црна Гора је од 2007. године корисница ИПА средстава.
Потписивањем Оквирног споразума са Комисијом Европских заједница о правилима за сарадњу која се односе на финансијску помоћ ЕЗ Црној Гори, у оквиру спровођења Инструмента претприступне помоћи (ИПА) , Црна Гора је показала да је озбиљан кандидат за чланство у Унији, узевши у обзир да се његовим потписивањем обавезала да ће успоставити ефикасан и ефективан систем управљања и контроле ИПА средствима. Поред наведеног, коришћењем ИПА средстава, Црна Гора је кренула путем реформи цјелокупног система, у циљу задовољења критеријума и захтјева које је Унија поставила пред све државе које претендују да постану њене пуноправне чланице.
Управо потписивањем горе поменутог Оквирног споразума, испуњен је правни основ за успостављање децентрализованог управљања ИПА средствима у Црној Гори, којем теже све државе које се налазе у процесу приступања, имајући у виду да децентрализовано управљање представља пренос одговорности са Европске комисије (ЕК) на државу корисницу ИПА средстава, односно потврду ЕК да је држава спремна да самостално управља ЕУ средствима. У вези са наведеним, Директорат за финансриање и уговарање средстава ЕУ помоћи (ЦФЦУ) чини саставни дио успостављеног система за децентрализовано управљање ИПА средствима у Црној Гори.
ЦФЦУ, као једно од кључних тијела за управљање ИПА средствима, након добијања акредитације, односно успостављања децентрализованог управљања ИПА средствима, имаће улогу Уговарачког тијела и биће задужено за ИПА компоненте И, ИИ и ИВ. Имајући у виду да се у билиској будућности очекује добијање акредитације, односно да је још увијек на снази централизовани систем управљања ИПА средствима , активности ЦФЦУ-а до сада су биле усмјерене на упостављање система, структура, процедура и правног оквира за децентрализовано управљање ИПА средствима. Након добијања акредитације, између осталог, неке од главних активности ЦФЦУ-а биће:
Припрема и објављивање тендера;
Евалуација, односно оцјена достављених понуда;
Уговарање;
Плаћање уговарачима;
Имплементација уговора, те с тим у вези, спровођење провјере на лицу мјеста, извјештавање итд.;
Вођење рачуноводствене евиденције;
Први ниво контроле за мултилатералне програме прекограничне сарадње у којима учествује Црна Гора исл.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Оквирни споразум потписан је у Бриселу, 5. новембра 2007. године, и у Подгорици, 15. новембра 2007. године. Оквирни споразум усвојен у Скупштини Црне Горе 26. децембра 2007. године.
Централизовано управљање значи да цјелокупан процес управљања, од расписивања тендера, преко уговарања, исплата уговарачима, до мониторинга и евалуације, обавља Европска комисија, односно Делегација Европске уније у држави корисници, за и у име државе кориснице.
Везани чланци:
Извршење буџета за дванаест мјесеци 2024. године 31.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?