- Влада Црне Горе
Завод за школство „ЊЕГОВА ПРИЧА ИЛИ ИСТОРИЈА – ЕВРОПА У ЗАМЦИ ПОПУЛИ...
„ЊЕГОВА ПРИЧА ИЛИ ИСТОРИЈА – ЕВРОПА У ЗАМЦИ ПОПУЛИЗМА“
Центар за демократију и помирење у Југоисточној Европи и ЦДРСЕЕ је у оквиру прославе 15-годишњице успјешног рада организовао Регионалну конференцију у Солуну 14-15.децембра 2013. године, на којој су учествовали представници Црне Горе и других земаља региона и Европе. Регионална конференција је окупила експерте из образовања, наставнике, представнике ЦДРСЕЕ и друге заинтересоване у циљу разматрања образовних реформи и нових метода у настави историје. Циљна група конференције су били министри образовања, историчари, политиколози, образовни експерти, удружења наставника историје из читаве Југоисточне Европе. Конференција је имала за циљ и да помогне стручној и политичкој јавности да се лакше носи са одређеним питањима у настави историје када се ради о заједничкој историји, да се покрену иницијативе да се академско образовање наставника подигне на виши ниво кроз квалитетније образовне програме како би нас историја спајала а не раздвајала. Ова и многа друга питања су била у фокусу панел дискусија током три дана семинара. У дискусијама је посебно наглашена потреба развијања критичког мишљења код ученика, значај мултиперспективног приступа настави историје, потреба за интензивирањем регионалне сарадње, сензибилисањем медија за историјска питања, коришћења ИТ технологије и друго. Констатовано је да образовање независно и ослобођено од замки популизма и политичких агенди представља једину моћну брану за спречавање популистичких и ретроградних замки новог времена. На конференцији је било ријечи и о пруручнику за наставнике који је ЦДРСЕЕ управо лансирао и чија промоција и коришћење управо креће. На конференцији се дискутовало о рангирању земаља у оквиру ПИСА истраживања.
Уводна ријеч: Др. Ерхард Бусек, Бивши Вице-канцелар Аустрије и Предсједавајући Борда Директора ЦДРСЕЕ; др. Душан Рељић, Њемачки инсититу за међународне и безбједносне послове и члан Борда Директора ЦДРСЕЕ. Панеле су водили: Панел 1 (ИСТОРИЈА КАО ПОПРИШТЕ У ВИХОРУ КРИЗА): модератор Тим Јудах („Тхе Ецономист“); Излагачи: Проф. Цхристина Коулоури, Пантеион Универзитет Атина; Проф. Дубравка Стојановић, Универзитет у Београду; Проф. Халил Берктаy, Сабанци Универзитет, Истамбул; Проф. Невен Будак, Универзитет у Загребу; Проф. Бозо Репе, Универзитет у Љубљани; Др. Димитар Бецхев, Шеф канцеларије у Софији, Европски савјет за спољне послове..., и Проф. Ниyази Кизилyурек, Универзитет Никозије. Панел 2 (КАКО ОБРАЗОВАЊЕ МОЖЕ ЕФЕКТИВНИЈЕ ДА СТИМУЛИШЕ КРИТИЧКО МИШЉЕЊЕ И УЧИНИ НАС МАЊЕ ПОДЛОЖНИМ ПОПУЛИЗМУ?): модератор Цоста Царрас, Вице-канцелар Еуропа Ностра, члан Борда Директора ЦДРСЕЕ и ЈХП Супервизор, Атина; Излагачи: Проф. Георге Превелакис, Пантхéон-Сорбонне Универзитет, Париз; Проф. Андреас Деметриоу, Предсједник Фондације за истраживање, Универзитет Никозије и бивши министар образовања и културе Кипра; Др. Сњежана Корен, Универзитет у Загребу; Цоринна Ноацк-Аетопулос, ЦДРСЕЕ, Солун.
Организоване су и три радне групе у којима су учествовали и дискутовали представници Министарства просвјете Црне Горе Радован Поповић, мр Радослав Милошевић Атос, и представник Удружења наставника историје Вања Вуковић, ХИП Монт, Подгорица.
Међу најзапаженијим закључцима је била иницијатива да се оснује стални образовни комитет за регион који ће бити задужен да прегледа и бира материјале за уџбенике и радне свеске, да осигура сарадњу и подигне свијест међу представницима Европске комисије који се баве образовањем. За овакву јединствену иницијативу за реформу образовања у ЈЕЕ биће потребно осигурати подршку министара свих земаља а која би се као добра пракса могла користити и далеко изван нашег региона.
У октобру 2013. године Фондација Фриедрицх-Еберт-Стифтунг (ФЕС) је изабрала Центар за демократију и помирење у Југоисточној Европи за добитника њене овогодишње награде за људска права.
Црна Гора у дужем временском периоду успјешно сарађује са Центром за демократију и помирење у Југоисточној Европи. Један од значајних програма у којем је Црна Гора узела учешће и који је подржала је Заједнички историјски пројекат чији је производ сет од четири историјске читанке и приручник за додатне наставне материјале на црногорском језику у издању Центра за демократију и помирење у Југоисточној Европи, Солун и Завода за уџбенике и наставна средства Подгорица, а штампала их је Штампарија „ОБОД“ АД Цетиње у тиражу од 400 примјерака. Овај сет историјских читанки преведен је на 11 језика. Овај јединствени материјал осмислио је тим реномираних стручњака, професора и академика широм региона, међу којима и домаћи стручњаци као што су Звездан Фолић и Драгутин Паповић, уредници серије издања на црногорском језику. Уредница серије је Кристина Кулури, извршни директор Ненад Шебек а пројектни тим чине Антонис Хадзијанакис, Џени Деметриу, Сузан Надо Бустаманте и Звездана Ковач. У току 2012. и 2013. године Центар за демократију и помирење у Југоисточној Европи, Солун, уз подршку Завода за школство, одржао је четири семинара за наставнике за примјену овог материјала. Програм стручног усавршавања „Настава модерне историје југоисточне Европе” акредитован за 2012/2013. годину. Осим Заједничког историјског пројекта ЦДРСЕЕ од 2012. године реализује ТВ талк схоw „ОКРУЖЕЊЕ“ (У Црној Гори – ТВ Вијести) који се емитује широм региона на локалним језицима па и изван Југоисточне Европе. Осим ових ЦРСЕЕ је спроводио још неколико значајних пројеката као што су „Емплоyед, Емпоwеред“ (ТВ Пинк, 2007) и други.