Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 28.02.2014. 01:09 Аутор: Биро за односе са јавношћу
  

Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је Предлог закона о спрјечавању прања новца и финансирања тероризма. Основни разлог за доношење новог Закона је усаглашавање са препорукама МОНЕYВАЛ-а, новим препорукама радне групе за финансијске мјере против прања новца, као и релевантним европским директивама. На бази досадашњег искуства, Предлогом закона предвиђено је проширење круга обвезника. Новим одредбама прецизније се дефинишу случајеви у којима се спроводе мјере провјере идентитета клијента и његово пословање, и то не само према новим, него и према клијентима са којима је већ успостављен пословни однос. Поред осталог, новину представља и могућност за утврђивање и провјеру идентитета клијента преко трећег лица, а повећани су и износи новчаних казни.

На сједници је утврђен и Предлог закона о извршењу условне осуде и казне рада у јавном интересу. Влада је констатовала да ће квалитетно извршавање алтернативних санкција и мјера умногоме допринијети смањењу стопе рецидивизма, смањењу затворске популације, а, самим тим, и смањењу трошкова. И овом приликом наглашено је да рад у јавном интересу мора да испуњава три услова: да се њиме не вријеђа људско достојанство, да је користан за друштво и да се не врши ради стицања добити. У том циљу, Министарство правде је већ потписало споразуме са пет локалних самоуправа, чиме се друштвеној заједници даје активнија улога у кривично-правном систему и остварује непосредна корист од рада у јавном интересу, док осуђеници добијају прилику да развију одговорнији однос према друштву, али и према својим поступцима.

Влада је усвојила Извјештај о спровођењу Четвртог годишњег националног програма (АНП) у оквиру Акционог плана за чланство (МАП). Извјештај обухвата преглед реализованих активности по приоритетима у седам области: политичка питања, владавина права, парламентарне реформе, безбједносна, војно-одбрамбена, економска и правна питања. На сједници је оцијењено да спровођење Програма тече планираном динамиком и да Црна Гора посвећено ради на пуној имплементацији планираних активности, с посебним акцентом на четири кључне области: владавини права, реформи војно-одбрамбеног сектора, реформи сектора безбједности и јачању подршке јавности.

На сједници је усвојен и Извјештај Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права. Према службеној евиденцији, Суд је до краја 2013.године имао у раду 1062 представке против државе Црне Горе. До дана подношења извјештаја Суд је донио 700 одлука, од чега је у 671 случају представка одбијена, у 10 случајева је утврђено да није било повреде конвенцијских права, док је у 19 случајева Европски суд утврдио повреду барем једног од конвенцијских права. Иако статистика указује да у Црној Гори не постоји системско кршење људских права, Влада је нагласила да посебну пажњу треба посветити пресудама којима је утврђено кршење права, како би се отклониле уочене слабости и унаприједио црногорски правни систем.

Поред осталог, Влада је данас усвојила и Извјештај о реализацији Програма стручног оспособљавања лица са стеченим високим образовањем за ИИ генерацију. На бази искустава из досадашње примјене Програма, Влада је донијела закључак да се приступи изради новог модела стручног оспособљавања, који ће пратити измјене и допуне Закона о стручном оспособљавању лица са стеченим високим образовањем, са мјерама за подстицај већег запошљавања високошколаца након обављеног стручног оспособљавања и смањивање регионалних разлика у понуди и тражњи за високошколцима.

БИРО ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?