- Влада Црне Горе
„Дан“ и „Вијести“ објавили апсолутне неистине о За...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
„Дан“ и „Вијести“ објавили апсолутне неистине о Закључку Владе
Објављено: 11.07.2014. • 19:06 Аутор: Биро за односе са јавношћу
Реаговање на програмске садржаје „Ђукановић се уплашио свједока“ и „Јавио се свједок Влада сад бјежи“ објављене у петак, 11. јула 2014. године у дневним новинама „Дан“ и „Вијести“
Неистините су и неутемељене тврдње објављене у петак, 11. јула 2014. године у дневним новинама „Дан“ у тексту под насловом „Ђукановић се уплашио свједока“ (насловна страна и страна 10) и у дневном листу „Вијести“ у тексту под насловом „Јавио се свједок Влада сад бјежи“ (насловна страна и страна 10) према којима је Влада Црне Горе наводно „усвојила“ и „верификовала“ Извјештај о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период 6. фебруар - 6. мај 2014. године, а онда, како инсинуирају односно тврде без икаквих доказа дневни листови „Дан“ и „Вијести“, промијенила став након што су се Комисији наводно јавила лица која би могла имати сазнања о неким догађајима из дјелокруга рада Комисије. Такође је неистинито и да је Влада Црне Горе осим објављивања Закључка тачке 31 Дневног реда 72. сједнице било што „саопштавала“ у вези са Извјештајем Комисије.
Влада Црне Горе се на 72. сједници одржаној 19. јуна 2014. године упознала с Извјештајем о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период 6. фебруар - 6. мај 2014. године, који је доставила Комисија за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину.
То је јасно наведено у Закључку Владе који је објављен односно саопштен јавности и који и налази се на сљедећем интернет линку:
Све ово је дословно наведено у одговору достављеном у четвртак, 10. јула 2014. године у 18:47 трима медијима (Портал „ЦДМ“ и дневни листови „Дан“ и „Блиц Црна Гора“) на новинарска питања односно захтјеве тих трију медија за појашњењем закључка тачке 31. Дневног реда 72. сједнице Владе у вези са „позивом“ Комисије наведеним у тачки 7. Извјештаја.
Трима наведеним медијима је јасно одговорено и сљедеће: „Влада Црне Горе се, дакле, како је закључено и како је саопштено јавности, 'упознала с Извјештајем', а није 'усвојила' Извјештај комисије како је наведено у питању 'Блица Црна Гора'; поготово није, како је наведено у питању дневног листа 'Дан', 'на једној од претходних сједница Владе верификована одлука о расписивању награде за информацију о убиству Душка Јовановића'; нити је Влада Црне Горе заузимала став у вези са поменутим Извјештајем односно са тврдњама, приједлозима и вриједносним судовима изнијетим у документу.“
Из ових чињеница прецизно побројаних у одговору на новинарска питања и достављених трима наведеним медијима јасно је да су нетачне тврдње објављене данас у дневном листу „Дан“ да је „Влада одбила да распише награду“ и дневном листу „Вијести“ да је „Кабинет Мила Ђукановића 19. јуна усвојио Извјештај Комисије“ и поготово тврдња објављена у дневном листу „Вијести“ да је то „објављено на сајту Владе“. Влада није „усвојила Извјештај“ нити је, самим тим, такво што могло бити објављено односно саопштено јавности. Стога је тврдња дневног листа „Вијести“ да је „објављено на сајту Владе“ оно што „Вијести“ тврде да је објављено апсолутно неутемељена односно представља чисту измишљотину. Не само да то што тврди дневни лист „Вијести“ никада није објављено „на сајту Владе“ (нити је Влада на било који други начин такво што саопштавала) већ је и сам дневни лист „Вијести“ свој извјештај са 72. сједнице Владе насловио „Поново нуде милион за информације о убицама?“ стављајући у наслов упитник и наводећи у тексту да је ријеч о „препоруци“ из Извјештаја Комисије (дневни лист „Вијести“, петак, 20. јуни 2014. год, страна 10).
Дневни лист „Дан“ односно његов уредник и предсједник Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија Никола Марковић изнио је грубу неистину и тврдњом објављеном у тексту „Ђукановић се уплашио свједока“ (дневни лист „Дан“, 11. јули 2014. године, страна 10) да је Влада „верификовала“ Извјештај Комисије којом он предсједава при чему је као „доказ“ тврдње понудио приказ Дневног реда сједнице у којем је поред тачке 31. (Извјештај о раду Комисије) наведено „за верификацију“. Господин Марковић као искусни новинар који се дуго бави темама унутрашње политике зна да на сједницама Владе постоје тачке дневног реда које су за расправу и оне о којима се не расправља, јер су о њима расправљале комисије, већ се само верификују закључци. Дакле, Влада у складу са Чланом 57 Пословника Владе (Број 06-12881/7 од 29. децембра 2011. године, „Службени лист Црне Горе“, број 3/2012 од 13.1.2012. год.) „отвара расправу о свакој тачки дневног реда одређеној за разматрање“, те одредница „за верификацију“ не значи да Влада верификује садржај документа односно достављеног акта, како инсинуира и манипулише или пак претпоставља г. Марковић, већ да Влада, у складу са Пословником, не отвара расправу по тој тачки дневног реда. Све то је прецизно прописао Чланом 55 Пословника Владе и представља општепознату чињеницу сваком новинару који се бави унутрашњом политиком, те, дакле, и г. Марковићу.
Нетачна је и тврдња г. Марковића објављена у дневном листу „Вијести“ да је „Влада одлучила да награду не распише“. Влада није у вези са Извјештајем Комисије којом предсједава г. Марковић ништа одлучивала међу осталим и зато што Влади никакав документ за одлучивање није ни достављен. Члановима 32-49 Пословника Владе Црне Горе прецизно је прописан садржај и облик аката који се достављају Влади Црне Горе на усвајање. Довољно је за утврђивање истине прочитати дио Члана 34 Пословника Владе у којем је наведено да „Предлог закључака (Владе) садржи прецизно одређену обавезу, носиоца и рок за извршење обавезе“ и Закључак Владе у вези са тачком 31 Дневног реда 72. сједнице. Закључак не садржи ништа од онога што би морао да садржи када би тврдње о наводној „одлуци“ биле тачне.
Новинару дневног листа „Дан“ Дражену Живковићу достављен је јуче у оквиру одговора на постављено питање и линк на документ који представља Закључак Владе у вези са Извјештајем Комисије (Закључак који је достављен и г. Марковићу), који јасно потврђује све наведено у одговору дневном листу „Дан“ и оповргава наведене тврдње г. Марковића. Дневни лист „Дан“, међутим, Закључак никада није објавио.
С обзиром на чињеницу да су сва три документа и Пословник Владе и Извјештај Комисије и Закључак тачке 31 Дневног реда 72. сједнице Владе јавна и доступна сваком грађанину на интернету лако је утврдити да ли је истина оно што су чињенице или оно што тврди предсједник Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија.
Изношење неутемељених тврдњи и очитих неистина не доприноси откривању починилаца напада на поједине новинаре и медије и расвјетљавању свих случајева напада. Влада је и оснивањем Комисије и осудама свих напада на новинаре и медије које су више пута изрекли и предсједник Владе и чланови Владе као и изражавањем очекивања да надлежне државне институције што прије расвијетле и ријеше случајеве напада потврдила своје залагање за владавину права као темељног опредјелјенја Владе Црне Горе, за стварање оптималног амбијента за остваривање медијских и других слобода у оквиру европске и евроатлантске перспективе наше земље.
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?