- Влада Црне Горе
Министарство финансија Право на уплату имају они који су без посла остали...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Право на уплату имају они који су без посла остали због стечаја
Објављено: 28.07.2014. • 16:11 Аутор: мрсс
Право на уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, сходно измјенама Закона о раду, имају особе чији је радни однос престао усљед стечаја, а то нијесу могли остварити из стечајне масе, саопштили су из Министарства рада и социјалног старања.
Директор Директората за рад у Министарству, Слободан Филиповић, објаснио је да особе чији је радни однос престао усљед стечаја право на повезивање радног стажа због одласка у пензију могу остварити ако испуњавају један од услова - године живота или године пензијског стажа, за године радног стажа које им недостају за стицање услова за пензију, а за које им послодавац није уплатио допринисе.
“Основицу за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), сходно Закону, чини минимална зарада у Црној Гори која је утврђена прије подношења захтјева Фонду рада”, рекао је Филиповић.
Како је уплата доприноса особи којој је радни однос престао усљед стечаја, за године стажа које му недостају искључиво везана за стицање услова за пензију, то је неопходно да приликом подношења захтјева Фонду рада достави доказ о стицању једног од услова за остваривање права на пензију.
Доказ о стицању једног од услова за остваривање права на пензију, на захтјев странке, издаваће Фонд пензијског и инвалидског осигурања, с обзиром на то да он води поступак и рјешава о правима из пензијског и инвалидског осигурања, али и матичну евиденцију о подносиоцима захтјева за остваривање овог права.
Скупштина је недавно усвојила измјене и допуне Закона о раду, а основни разлог за то је обраћање великог броја грађана, који иако испуњавају услове за остваривање права на пензију у погледу година живота и радног стажа, то право нијесу могли да остваре јер им послодавац у вријеме радног односа није уплаћивао доприносе за ПИО.
“У највећем броју случајева се ради о послодавцима који су престали да постоје усљед стечаја, а запослени нијесу могли да наплате потраживања по овом основу из стечајне масе. Из тог разлога у дијалогу са социјалним партнерима опредијелили смо се за рјешавање овог проблема кроз допуну Закона о раду у дијелу који се односи на остваривање права на уплату неуплаћених доприноса за пензијско и инвалидско осигурање преко Фонда рада”, навео је Филиповић.
Измјене Закона се односе и на огранићење периода за који се исплаћују потраживања по основу зараде и накнаде за вријеме одсуствовања са рада због привремене спријећености за рад по прописима о здравственом осигурању. Сходно новинама у Закону, подносиоци захтјева Фонду рада ово право могу остварити за период од шест мјесеци прије отварања стечаја, уколико им неко од наведених потраживања у том периоду није исплаћено. Запосленима се умјесто права на уплату доприноса за обавезно социјално осигурање предвиђа уплата доприноса за пензијско и инвалидско осигурање.
Измјене и допуне закона предвиђају ограничења висине исплате отпремнине због одласка у пензију, па се отпремнине због одласка у пензију преко Фонда рада исплаћују у висини од двије минималне нето зараде у Црној Гори, умјесто три просјечне зараде у привреди, како је било предвиђено ранијим рјешењем.
"Законом је уведена и једна новина, односно ново право које се може остварити преко Фонда рада, а односи се на право на уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, које остварује особа чији је радни однос престао усљед стечаја, за године радног стажа које им недостају за стицање услова за пензију, за период за који им послодавац није уплаћивао допринисе", казао је Филиповић.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?