- Влада Црне Горе
Министарка Влаховић учествовала на министарком окр...
Министарка Влаховић учествовала на министарком округлом столу о науци и технологији у Кyотоу
Делегација Црне Горе, на челу са министарком науке, проф. др Сањом Влаховић, борави у званичној посјети Јапану на позив Схуницхија Yамагуцхија, министра за научну и технолошку политику Владе Јапана. Министарка Влаховић и чланови делегације, коју чине проф. др Јован Мирковић, Амбасадор Црне Горе у Јапану и проф. др Данило Николић, декан Факултета за поморство УЦГ присуствовала је данас отварању Форума ”Наука и технологија у друштву”, (СТС Форум), који се одржава од 5-7. октобра 2014. године у Кјоту.
СТС Форум отворио је премијер Јапана Абе Схинзо, који је окупљеним министрима из свих крајева свијета, као и великом броју нобеловаца, научника, директора научних центара, института, фондација, али и високих представника Директората за науку и иновације ЕУ, говорио о важности науке и технологије у савременом свијету, о томе шта на том пољу ради глобални лидер Јапан, као и какви су будући планови и рјешења. Након церемоније отварања Министарка Влаховић била је учесник и представник Црне Горе на 11. Министарском округлом столу о науци и технологији, на ком је учешће узело преко 30 министара науке и технологије из читавог свијета, а којим је предсједавао Схуницхи Yамагуцхи.
Министарка Влаховић искористила је прилику да окупљеним колегама изложи актуелну стратегију развоја науке у Црној Гори. Она је на Министарској конференцији у Кyото-у изнијела и најновије податке по којима је Црна Гора тренутно земља са најбрже растућим напретком у науци у нашем региону, али и презентовала модел који смо у протеклом периоду примијенили да бисмо активирали научну заједницу и европске и свјетске фондове за науку. Министарка Влаховић изразила је жељу да се Црна Гора укључи и у фонд за науку Владе Јапана и да Јапан постане партнер у неком од стратешких пројеката за научну заједницу Црне Горе, као што су техно парк или центри изврсности у појединим областима.
Након Министарског округлог стола, министарка Влаховић састала се са јапанским колегом Схуницхијем Yамагуцхијем. Сусрет два ресорна министра био је прилика за размјену мисљења о успостављању сарадње и будућим видовима научне сарадње на државном нивоу, имајући у виду традиционално добре односе двије пријатељске државе. Када је ријеч о споразуму између Црне Горе и Јапана, на снази је и даље стари споразум из 1981. године те су се обје стране усагласиле да се анализира могућност усвајања новог текста који би прецизирао приоритете и директне могућности сарадње научно-истраживачких заједницуа Црне Горе и Јапана, имајући у виду лидерску позицију Јапана у области науке, технологије и иновација у свијету. Посебан акценат ставио би се на могућност коришћења јапанских научних капацитета од стране наших научника за високо софистицаране области истраживања у којима Црна Гора нема капацитета да улаже у лабораторије и истраживачке центре.
Министарка Влаховић се данас у Кyотоу сусрела и са Робертом Јаном Смитсом, генералним директором у Директорату за науку и иновације ЕУ, који је изразио задовољсво поновним сусретом са министарком Влаховић на једном од најзнацајнијих скупова у свијету, када су у питању наука и истраживање. Он је честитао Црној Гори на напорима које улаже у област науке и истраживања и упутио министарки Влаховић директне честитке поводом управо завршеног фестивала Отворени Дани науке, због изузетних оцјена које је фестивал добио од стране високих представника ЕК који су му присуствовали.
На маргинама СТС Форума, министарка Влаховић са члановима делегације одржала је састанак са Израелским министром за науку, технологију и свемир Јаковом Перијем, као и министарком образовања и науке Бугарске проф. др Румијаном Коларовом.
У разговору са израелским министром Јаковом Перијем договорени су конкретни кораци који у наредном периоду треба да отворе врата црногорским научним институцијама, а самим тим и црногорској научноистраживачкој заједници везано за сарадњу са овом земљиом, која биљежи изванредне резултате у области науке и истраживања, посебно у домену појединих грана као што су медицина, пољопривреда и енергија, а које спадају у приоритетне гране истраживања и када је о Црној Гори ријеч. Искуство Израелских колега оцијењено је као драгоцјено, те ће први наредни корак бити посјета црногорске делегације научника израелским научним центрима. Биће то одлична прилика да научници анализирају могућности и области сарадње, након чега је планирано се и потпише споразум о научно сарадњи између двије земље. Како је Црна Гора од јануара и равноправна чланица новог оквирног програма за науку ЕУ Хоризонта 2020 и то је препознато као једна од прилика за сарадњу двије државе у домену реализације заједничких пројеката.
Када је ријеч о сусрету са министарком Коларовом, централна тема овог билатералног сусрета било је потписивање Програма сарадње у науци и истраживању између двије државе, на основу билатералног споразума потписаног још 2011. године. Састанак је био прилика да се усагласе приоритети сарадње и тиме коначно заокружи текст програма који ће бити упућен на изјашњење владама двију држава. Након потписивања Програма билатералне сарадње у науци, договорена је посјета бугарских научника Црној Гори, њеним научним иституцијама, којом приликом би се и договорила конкретна сарадња и заједнички пројекти, како у оквиру Х2020, тако и у оквиру других доступних фондова које Бугарска већ користи.
Црногорска делегација сјутра из Кyотоа путује за Токио гдје је планирана посјета КЕИО Универзитету, који представља један од три најистакнутија универзитета у Јапану, а посјетиће и један од најстаријих националних универзитета, Универзитет у Тсукуби, гдје ће се састати са ректором, проф. др. Кyосуке Нагатаом. Захваљујући дугогодишњој сарадњи и истраживањима која је са колегама са КЕИО универзитета радио Проф. др Данило Николић, говориће се о могућности да наши докторанти и постдокторанти добију могућност студија и истражиања на овој престижној институцији. Након тога, биће уприличена посјета Универзитету Тсукуба, једној од најпрестижњијх научних институција у свијету. С обзиром на дугогодишњу сарадњу нашег универзитета са Тсукуба Универзитетом кроз истраживања и гостујућа предавања нашег актуелног амбасадора и професора Јована Мирковића, биће предложена сарадња у областима физике, биомедицине, нано истраживања, али и економије и друштвених наука, с обзиром да је у готово свим овим областима овај универзитет једна од најелитних институција у свијету.
Министарство науке