- Влада Црне Горе
Министарство правде ,,Родна равноправност у образовању и спрјечавање н...
,,Родна равноправност у образовању и спрјечавање насиља у породици”
Министар др Суад Нумановић је учествовао на радионици за наставнике/це грађанског васпитања и образовања из неколико општина са сјевера Црне Горе на тему родне равноправности у образовању са посебним освртом на заштиту од насиља у породици. Ову дводневну радионицу, коју је Министарство за људска и мањинска права у сарадњи са Канцеларијом УНДП-ја у Црној Гори и Заводом за школство, похађало је 38 наставника/ца како из основних, тако и из средњих школа из Пљеваља, Мојковца, Бијелог Поља, Берана, Шавника, Жабљака, Колашина, Рожаја, Андријевице и из Подгорице.
Министарство за људска и мањинска права односно Одјељење за послове родне равноправности је сврстало тему заштите од насиља над женама и насиља у породици међу приоритетне три теме на којима је појачало интензитет активности у 2014. години. Насиље у породици је један од највећих друштвених проблема који има низ негативних посљедица како за саму породицу, тако и за друштво у цјелини. Осим заштите од насиља над женама и насиља у породици, Министарство у 2014-ој години, активније ради на економском оснаживању жена као и њиховој активнијој улози у јавном и политичком животу.
Насиље је у породици најчешће прикривено, невидљиво или прихваћено као уобичајено понашање због одређених схватања о односима полова.Образовне институције, односно школе су прве које поред породице, пружају информације и основна знања о људским правима и слободама, друштвеним нормама понашања и моралним вриједностима. Наставници/е, кроз едукативни рад треба да препознају знакове евентуалног породичног насиља код својих ученика/ица, као и манифестације насилничког понашања дјеце.
Одрастањем у породици, у којој је насиље присутно, дјеца прихватају насиље као образац понашања. Жртве породичног насиља редовно умањују или прикривају појаву насиља, прије свега из страха, да ће им сигурност додатно бити угрожена, ако некоме признају истину, а често то крију и из разлог осјећаја стида што су дио те породице. Отуда је од значаја способност и сензибилизација особа, са којима дјеца свакодневно комуницирају да препознају ову врсту проблема, и покушају да помогну кроз институције система. Наравно, наглашавамо да је у рјешавању оваквих проблема, веома битна како правовремена реакција, тако и одговорна међуинституционална сарадња. Ту прије свега мислимо на сарадњу између школа, полиције и центара за социјални рад.
Држава Црна Гора захтјева озбиљан третман и предострожност када је важност људских права и заштита истих у питању. Нарочито наглашава важност заштите дјеце и омладине у тој области. Образовне институције су прве, које поред породице, дају инпуте дјеци у вези са поштовањем основних људских права. Дјеца се покушавају усмјерити ка нетолеранцији дискриминације, ка поштовању различитости и унапређењу афирмације слободе личности. Младе генерације покушавамо научити правим вриједностима, препознавању погрешних ствари.
Тренери/це данашњег семинара су Бранка Влаховић, експерткиња за питања родне равноправности и Срђа Ђуровић, предсједник Подручног органа за прекршаје у Подгорици. Дводневна радионица је одржана у предузетничком центру у оквиру Средње мјешовите школе ,,Вуксан Ђукић" у Мојковцу.
,,Насиље у породици је озбиљан друштвени проблем. Одрастањем у породици у којој је насиље присутно, дјеца уче бити насилна. Жртве породичног насиља редовно умањују и прикривају присутну појаву насиља из страха да ће им сигурност бити додатно угрожена ако некоме признају истину и зато је од изузетног значаја сензибилизација и способност стручних особа у образовним институцијама да препознају знакове насиља како би се на ефикасан начин дјеци помогло да превазиђу породичне проблеме и како би се спријечило евентуално даље насиље над њима уколико га је било”, рекао је министар Нумановић.
Министарство за људска и мањинска права