Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шефица Канцеларије за сарадњу с НВО Данка Латковић учествовала на Регионалној конференцији о развоју филантропије у Београду

Објављено: 21.10.2014. 00:56 Аутор: Канцеларија за сарадњу са НВО
“Филантропија је љубав према човјеку - новац је само алатка.”
“Филантропија не припрада никома али је можете креирати за бољи свијет.”
“мало дело-ВЕЛИКА СТВАР” (ФОНДАЦИЈА траг)
„Кад би свако дао колико може, било би довољно.”



У Београду је, 17. октобра о.г, одржана Регионална конференција о развоју филантропије, под називом “СИГН за развој филантропије: Регионална перспектива”, на којој је учествовала шефица Канцеларије за сарадњу с НВО Данка Латковић, и била панелисткиња на првој сесији под називом “Изградња повољнијег правног окружења за филантропију у региону”. Из Црне Горе партиципирало је и петнаест представника НВО-а.


Циљ пројекта “СИГН ФОР СУСТАИНАБИЛИТY” је допринос стварању подржавајућег оквира за развој филантропије, друштвено одговорног пословања, грађанског активизма и међусекторског дијалога на регионалном и националном нивоу, те стицање значајније подршке грађана и локалних партнера, што би допринијело одрживости организација цивилног друштва и јачању њиховог утицаја у процесу демократизације на западном Балкану.

У поменутој сесији панелисти су били професор Драган Голубовић, екперт за непрофитно право, Ивана Ћирковић, директорка Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом у Влади Републике Србије, те Аница-Маја Бољевић, извршна директорка ФАКТ-а и чланица СИГН Мреже (Црна Гора). На почетку је професор Голубовић представио у најкраћем основне налазе Анализе- регионалног пресјека пореских и других прописа у региону значајних за развој филантропије, након чега су панелистима постављана питања у вези са темом, тако да је ток био врло диманичан и интерактиван.


Стање у Црној Гори, као и у региону генерално, показује да има доста отворених питања, прије свега у односу на пореске прописе, укључујући и правне пазнине, због чега их свакако треба кориговати, али исто тако радити и на промовисању давања у општекорисне сврхе. Оцијењено је да је поред пореских, неопходно ово питање сагледати и у кроз призму осталих закона од значаја за развоја филантропије као што су Закон о волонтерском раду и Закон о невладиним организацијама, са којим би требало хармонизовати пореске прописе, бар по питању проширења области од општег интереса у која би се улагања могла третирати као признати расход.


У том контексту Д. Латковић је нагласила да је и Стартегијом сарадње Владе ЦГ и НВО из 2009. године и Стратегијом развоја НВО у Црној Гори, из децембра 2013. године, предвиђена измјена пореских прописа у смислу проширења поменутих области, те израде анализе прописа, као предуслова, а сличне мјере су дефинисане и Акционим планом за преговарачко поглавље 23. Истакла је и став грађана из истраживања “Индивидуална филантропија у Црној Гори” (фАКТ-2012.) који су сагласни са ставом: „кад би свако дао колико мозе, било би довољно”, што упућује на закључак да значајан број испитаних грађана (40.4%) сматра да појединци могу ријешити сами доста друштвених проблема тако што ће дати највише што могу.

Указано је и на проблем у имплементацији важећих прописа и повремена различита тумачења истих, па је сугерисано да би требало инвестирати у унапрјеђење капацитета пореских управа, а од користи би била и нпр. стручна мишљења ресорног министарсва финансија о питањима која су препозната као “правна празнина” или се често различито тумаче од различитих субјеката. У односу на Закон о волонтерском раду у Црној Гори, најважнија коректура би се односила на омогућавање привредним друштвима да буду организатори волонтерског рада, по строжије прописаним условима него за друге организаторе волонтерског рада, чиме би се допринијело развоју корпоративне филантропије.

Други панел био је посвећен значају транспарентности и одговорности за филантропију, и, у склопу њега, као и закључног дијела скупа, констатовано да је транпарентност процеса давања за опште добро од посебног значаја, посебно за стицање и унапрјеђење повјерења у донаторске акције и организаторе донирања, да је едукација свих актера, а посебно грађана, изузетно важна, као и креирање што лакшег начина донирања, као услова за успјешне акције.


Скуп је организован у оквиру пројекта СИГН фор Сустаинабилитy (“СИГН за одрживост”), који реализују чланице неформалне мреже СИГН – Соутхеаст Еуропе Индигеноус Грантмакерс Нетwорк, а пројекат финансирају Европска унија кроз програм подршке цивилном друштву (Инструмент фор Пре-аццессион Ассистанце (ИПА) Цивил Социетy Фацилитy (ЦСФ)) и Балкански фонд за демократију.


Чланице СИГН мреже су: Фонд за активно грађанство – фАКТ (Црна Гора), Фондација ТРАГ (Србија), Фондација за развој заједница Мозаик (БиХ), Центар за институционални развој – ЦИРа (Македонија) и Форум за грађанске иницијативе ФИQ (Косово). Партнер на пројекту је ВИА Фондација (Чешка), а сарадник Национална заклада за развој цивилног друштва (Хрватска).

Скуп се могао пратити и на Тwитер-у.


ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА САРАДЊУ С НВО
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?