Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Објављено: 21.10.2014. 17:16 Аутор: вет.управа

Средином октобра ове године, на територији општина Даниловград, Подгорица и Цетиње, ветеринарска служба Црне Горе је регистровала појаву заразне болести плави језик код говеда и оваца коју преносе комарци из рода Цулицоидес.

По пријави власника да животиње имају здравствених проблема, стручно особље ветеринарске амбуланте „Примавет“ из Даниловграда, као и ветеринарских амбуланти „Анимавет“ и „Подгорица д.о.о.“ из Подгорице, изашло је на терен и на лицу мјеста поставило сумњу да се ради о болести плави језик. Одговарајући узорци за лабораторијско испитивање су узети и достављени Специјалистичкој ветеринарској лабораторији у Подгорици која је извршила дијагностичко лабораторијско испитивање.

Лабораторијска испитивања су потврдила присуство болести код 2 краве и 6 оваца на подручју општине Даниловград, двије овце на подручја општине Подгорица и једне овце на подручју општине Цетиње.

Ветеринарска управа Црне Горе, заједно са ветеринарском инспекцијом Управе за инспекцијске послове, а у сарадњи са теренском ветеринарском службом у Даниловграду, Подгорици и Цетињу, и Специјалистичком ветеринарском лабораторијом у Подгорици, предузима даље потребне мјере у циљу благовременог откривања евентуалних нових случајева обољења, као и на сузбијању ове болести.

У газдинствима на којима се болест појавила наређене су или ће бити наређене мјере које обухватају: обиљежавање и издвајање болесних животиња, ограничавење кретања животиња, забрану отуђивања животиња, дезинсекцију околине и објеката за смјештај и држање животиња, употребу репелената, усмрћивање животиња са израженим клиничким манифестацијама болести и нешкодљиво уклањање лешева тих животиња, као и друге мјере. У наредним данима, Ветеринарска управа ставља под стални појачани надзор ветеринарске службе подручја оптина Даниловград, Подгорица и Цетиње како би се максимално заштитио сточни фонд и успорило евентуално ширење ове болести имајући у виду епизоотиолошка предвиђања могућности појављивања нових случајева болести до краја сезоне активности комараца.

Власницима говеда, оваца и коза на подручју ових општина, али и цијеле Црне Горе, савјетује се да у наредном периоду: не набављају нове животиње, не мијешају своје животиње са другим, спроведу мјере заштите животиња од комараца и изврше дезинсекцију околине својих објеката и стајањака у сарадњи са надлежном ветеринарском службом, предузму мјере исушивања свих евентуално присутних бара и локви у близини објеката у којима се животиње држе, да држе животиње затворене колико је највише могуће, поставе заштитне мреже против комараца на отворима објеката за смјештај животиња. Истовремено, у случају појаве оболијевања преживара, потребно је одмах обавијестити надлежну ветеринарску службу.

Болест плавог језика је неконтагиозна вирусна болест домаћих и дивљих преживара коју преносе комарци из рода Цулицоидес. Болест се не преноси на људе.  Болест карактерише повећана тјелесна температура, упала слузокожа главе, слињење, отицање главе и језика и хеморагична крварења. Овце су најосјетљивије на ову болест док говеда и козе рјеђе показују клиничке знакове болести, али могу одређено вријеме бити носиоци вируса и као такве представљати извор инфекције за друге преживаре. Вирус болести плави језик преноси се искључиво преко одређених врста комараца из рода Цулицоидес, због чега се болест и појављује у периоду активности комараца у топлијим мјесецима.

Вирус болести плави језик је овог љета дијагностикован у бројним случајевима у земљама региона: Грчка, Македонија, Бугарска, Румунија, Мађарска, Србија и Албанија и било је очекивано да ће се појавити и на просторима Црне Горе. Климатски услови током протеклих љетњих мјесеци погодовали су знатном повећању бројности преносилаца (комараца) ове болести што је и довело до појаве болести и великом обиму на простору Балканског полуострва. Скорим завршетком сезоне активности комараца, за очекивати је да ће епозоотиолошка ситуација, када је ова болест у питању, бити повољнија у цијелом региону и у Црној Гори. 

Последњи пут болест плави језик је у Црној Гори регистрована 2001. године на територији општине Рожаје.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?