Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Проф. др Ивана Јелић изабрана за потпредсједницу Савјетодавног комитета за националне мањине Савјета Европе

Објављено: 04.12.2014. 19:47 Аутор: ПР служба

Проф. др Ивана Јелић, која је од 2012. године чланица експертског тијела за надзор над спровођењем Оквирне конвенције за заштиту националних мањина Савјета Европе - Савјетодавног комитета - изабрана је за потпредсједницу овог тијела. Избори су спроведени у оквиру Комитета, тајним гласањем, и експерти/киње су повјерење за нови састав Бироа Комитета дали сљедећим цлановима: Проф. др Франческу Палерму који је изабран за предсједника, и Проф. др Петри Ротер и Проф. др Ивани Јелиц за потпредсједнице.

Ово је први пут да експерт којег је кандидовала Црна Гора буде изабран за потпредсједничку функцију експертског тијела Савјета Европе.

Министарство за људска и мањинска права је предложило проф. др Ивану Јелић, 2012. године, за чланицу овог експетског тијела, на основу стручних референци и сарадње са професорком Јелић, која је од 2007. године активно учествовала у хармонизацији права Црне Горе са европским стандардима заштите људских права, са посебним акцентом на права мањина.

Оквирна конвенција за заштиту националних мањина је императивно-правни инструмент Савјета Европе који прописује свеобухватну заштиту права мањина. Једини је медјународни уговор који је у потпуности посвећен заштити права мањина. Ратификовало га је 39 држава-чланица Савјета Европе. 

Савјетодавни комитет који је основан Оквирном конвенцјом је надзорно ескпертско тијело које надгледа поштовање права мањина у Европи и има 18 чланова, који су препознати експерти из области људских права и права мањина. Надлежност овог комитета је да разматра извјештаје држава о поштовању Конвенције, обавља надзорне посјете у којима на лицу мјеста установљава стање у заштити мањина кроз разговоре са представницима/ама мањина, властима и цивилним сектором. Комитет доноси Мишљења која су основ за резолуције Комитета министара Савета Европе по питању заштите мањина.

Проф. др Ивана Јелић дипломирала је на Правном факултету Универзитета Црне Горе у Подгорици 1998. године. Магистрирала је на тему "Савремена међународноправна заштита мањина, с посебним освртом на Југоисточну Европу", на Правном факултету Универзитета у Београду. Докторирала је на тему "Међународна одговорност држава за противправне акте физичких лица", такође у Београду. Полазна истраживања за магистратуру спровела је на Правном факултету Универзитета Бергена у Норвешкој, а за докторат на Правном факултету Универзитета Беркли у Калифорнији.

Добитница је бројних домаћих и међународних стипендија и награда. Лауреат је награде ЦАНУ за постигнуте успјехе у науци намијењене младим ствараоцима, додијељене децембра 2007. године.
Усавршавала се на Правном факултету Универзитета у Бергену у Норвешкој, Универзитету Калифорније у Берклију, Универзитету Колумбија у Њујорку, Хашкој академију за међународно право у Хагу, Универзитету Пантеон Париз 2 – Асас у Паризу, Уједињеним нацијама у Женеви, и Лондонској школи економије и политичких наука у Лондону.
Објавила је више од седамдесет радова у домаћим и страним, научним и стручним часописима. Ауторка је три монографије „Права мањина“ (ЦИД, Подгорица, 2004), „Одговорност држава у међународном праву“ (УЦГ, Подгорица, 2009) и „ Људска права и мултикултурализам“ (Правни факултет УЦГ, Подгорица, 2013). Коауторка је двије међународне монографије, два универзитетска приручника из области људских права и правних клиника, као и приручника за додипломско образовање из области људских права и хуманитарног права. Од 2005. године учествује у међународним научно-истраживачким и стручним пројектима.

Професорка Јелић је гостујућа предавања одржала на универзитетима и академијама у Берклију, Сан Франциску, Сан Диегу, Њујорку, Бечу, Прагу, Лондону, Ници, Паризу, Јуваскули, Београду, Љубљани, Загребу и Сарајеву. Од 2010. године, предаје као гостујућа професорица на регионалним постдипломским студијама Универзитета у Сарајеву и Универзитета у Болоњи - програм ЕРМА, а од 2013. и на постдипломским студијама Правног факултета Универзитета у Београду и Правног факултета Универзитета у Јоханезбургу.

 

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?