- Влада Црне Горе
Инфо дан о НАТО и ЕУ за средњошколце из Котора у Н...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Инфо дан о НАТО и ЕУ за средњошколце из Котора у Никшићу и Подгорици
Објављено: 09.12.2014. • 22:15 Аутор: Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО / Биро за односе с јавношћу
У уторак, 9. децембра 2014. године, Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО, уз подршку Министарства просвјете, организовао је трећи по реду Инфо дан о НАТО и ЕУ, на ком суучествовсли средњошколци из четири школе из Котора.
Домаћини Инфо дана билису Министарство унутрашњих послова (МУП) Црне Горе, НВО Алфа Центар из Никшића и Инфо центар о евроатлантској интеграцији.
Средњошколци су прво посјетили Никшић, гдје им једиректор Алфа центра Александар Дедовић нагласио да је учешће младих у дијалогу о НАТО-у јако важно, зато што ће управо они сјутра управљати будућношћу земље. Ученицима су такође представљени пројекти Алфа центра у којима могу учествовати, као што је љетња школа и такмичење „Алианте.“ У оквиру ње млади стичу знања о историји, географији, политици и евроатлантској интеграцији кроз вјежбе и активности и природи. Више информација је доступно на сајту: www.алфацентар.орг.
У Никшићу је такође одржана дебата о информисаности младих о евроатлантским интеграцијама, у сарадњи са студентским радиом „Крш,“ студетским порталом „Трагом.ме,“ и агенцијом „Дефацто.“ Говорено је о истраживању јавног мњења о студентским ставовима по питању НАТО савеза и чланства Црне Горе, које ће бити презентовано у четвртак у Инфо центру о евро-атлантским интеграцијама. Истраживање је, између осталог, показало да су млади недовољно информисани о НАТО-у. Представници студентског радија (радиокрс.цом) су говорили о пројекту четири радијске дебате, од које су двије већ спроведене, у којима су говорници из сфере јавног живота износили ставове и аргументе за и против чланства Црне Горе у НАТО-у, а представници портала трагом.ме су говорили опројекту студентских видео-дебата „2Д“ о ставовима и заблудама о НАТО-у.
У Подгорици су средњошколци прво посјетили МУП – полицијски камп на Златици, гдје им се обратио главни полицијски инспектор у Управи полиције МУП-а Петар Крстајић. Он им је представио улогу Министарства и Управе полиције у процесима европске и евро-атлантске интеграције. Наведено је да процес интеграције у НАТО, између осталог, подразумијева прихватање стандарда кроз механизаме овог процеса, који на тај начин јачају капацитете полицијске организације што омогућује квалитетнији одговор на безбједносне изазове.
Средњошколцима је активности Директората за ванредне ситуације представио Милан Радовић, шеф Одсјека за оперативне послове у Директорату за ванредне ситуације, који је нагласио значај НАТО ресурса за реаговање у ванредним ситуацијам.
Рад Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) представио је Мирко Бановић, замјеник команданта САЈ-а, који је између осталог подвукао сарадњу у НАТО програму „Наука за мир“ у оквиру којег је додијељен пројекат вриједан 370 хиљада ЕУР за набавку средстава и обуку за борбу против тероризма и организованог криминала. Рад Посебне јединице полиције (ПЈП) описао је Жељко Павићевић, командир вода у ПЈП.Учешће припадника Управе полиције МУП-а у мировним мисијама на Кипру (УНФИЦYП) и у Авганистану (ИСАФ) представио је Валентин Данај, координатор за мировне мисије у Управи полиције. Ученици су присуствовали и презентацији Тактичко-техничког збора (ТТ збор).
На крају Инфо дана, ученици су посјетили Инфо центар о евроатлантским интеграцијама, гдје им је Биљана Јовановић представила рад Инфо центра, а такође су им презентоване могућности студирања у иностранству у оквиру програма ЕУ „Ерасмус+“, о којима је говорио Марко Вукашиновић, начелник одјељења за међународну сарадњу и европске интеграције Министарства просвјете, док је о пројекту НАТО-а „Наука за мир“ говориомр. Дарко Петрушић, помоћник министра науке. Истакнут је значај унапређења квалитета знања и искориштавања шанси да се уче страни језици, са циљем креирања бољих шанси на међународном тржишту рада. Такође је наглашено да је за развој Црне Горе изузетно важно развијати научно-истраживачки рад и омогућити младим талентованим људима да се баве науком.
На крају, студенти су у Инфо центру разговарали са Њ.Е. амбасадорком Њемачке у Црној Гори Гудрун Штајнакер. Амбасадорка је говорила о политичком систему Њемачке и значају НАТО савеза за безбједност и добробит у Европи.
Инфо дан се организује у оквиру јавног дијалога о чланству ЦГ у НАТО и у складу са Акционим планом за спровођење Стратегије информисања јавности о приступању Црне Горе ЕУ од 2014-2018. године. Циљ је информисање различитих циљних јавности о европској и евроатлантској интеграцији Црне Горе.
Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО / Биро за односе с јавношћу
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?