Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Почиње осма кампања оралне вакцинације лисица против бјеснила

Објављено: 09.04.2015. 16:39 Аутор: ветеринарска управа

У оквиру вишегодишњег програма искорјењивања бјеснила дивљих животиња, на цијелој територији Црне Горе се спроводи кампања оралне вакцинације лисица и дивљих месоједа против бјеснила ваздушном дистрибуцијом вакцина-мамаца.

Кампања оралне вакцинације лисица се спроводи у сврху заштите здравља људи и домаћих животиња од бјеснила као и заштити здравља и добробити животиња, бољем позиционирању Црне Горе на међународном тржишту, посебно у области производње хране али и другим повезаним гранама привреде.

 

Бјеснило је увијек смртоносно

Сваког дана у свету од бјеснила умре више од 150 заражених људи, међу којима је највише дјеце. Годишње више од 50.000 особа заражених бјеснилом изгуби живот.

Беснило је вирусно обољење централног нервног система (мозга и кичмене мождине) животиња и људи. Примарно, то је болест дивљих и домаћих животиња која се на човека преноси директним контактом са зараженом животињом (најчешће уједом).

Почетак кампање

Кампања оралне вакцинације лисица спроводи се два пута годишње, у јесен и на прољеће.

Министарство пољопривреде и руралног развоја и Ветеринарска управа скрећу пажњу грађанима на прољећну оралну вакцинацију лисица чији је почетак заказан за 14.април 2015 године.

Као све предходне и ова кампања је финансирана од стране Црне Горе и Европске уније.

Начин дистрибуције вакцина-мамаца

У случају повољних временских прилика, вакцинација ће трајати пет до седам дана. Авиони који избацују мамце с вакцинама против бјеснила прелетјеће цијелу територију Црне Горе и дистрибуирати мамце с вакцинама, изузимајући водене и урбане површине.

 

Бачени мамци са вакцинама могу се наћи у природи, и зато су потребне одређене мјере опреза:

 

Ø  Не треба додиривати мамце са вакцином, јер су они намијењени лисицама. Посебно важно је то објаснити дјеци. 

 

Ø  Ако у свом дворишту, башти или на имању пронађете мамац вакцине за дивље животиње, ставите рукавице или пластичну кесу на руке и баците мамац у оближњу шуму.

 

Ø  У случају да сте додирнули мамац незаштићеном руком, добро оперите руке детерџентом и водом. Такође, ако сте додирнули капсулу која се налази у унутрашњости вакцине-мамца, осим  прања руку, потребно је да се обратите љекару.

 

Ø  Двије недеље након вакцинације, псе и мачке држите затворене и немојте им дозволити, као ни другим домаћим животињама, да буду у зони вакцинације.

 

 

Резултат оралне вакцинације лисица против бјеснила

 

Захваљујући кампањи оралне вакцинације дивљих животиња у нашој земљи од 2012 године није забиљежен ни један случај бјеснила код животиња.

 

Крајњи резултат оралне вакцинације дивљих животиња је да Црна Гора ускоро буде потпуно слободна од ове заразне болести.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?